اتریوم قصد دارد که انرژی مصرفی خود را تا ۹۹ درصد کاهش دهد

اتریوم همواره یکی از پیشگامان توسعه و پیشرفت فناوری‌‌های مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده بوده است. اکنون رهبران این شبکه عظیم تصمیم به توسعه آن در سطح گسترده گرفته‌‌اند و درصدد هستند تا میزان مصرف انرژی فرآیند استخراج را در سطح چشمگیری کاهش دهند.

0 153

بیت کوین‌‌ اغلب در مرکز توجهات است و دیگر رمز ارزها را به حاشیه می‌برد، به ویژه اتریوم خواهر کوچک‌‌تر خود را در سایه خود قرار می‌‌دهد. اگرچه اتریوم خواهر کوچک‌‌تر بیت کوین‌‌ است اما تقریبا همه چیز است. در حال حاضر ارزش بازاری آن حدود 10 میلیارد دلار است و این انرژی راندمان بالایی نیز دارد.

استخراج اتریوم حدود یک چهارم تا نصف میزان انرژی استخراج بیت کوین‌‌ را مصرف می‌‌کند. اما این میزان مصرف همچنان مقدار زیادی محسوب می‌‌شود. به عبارت دیگر، تراکنش‌‌های اتریوم بیش از میانگین مصرف خانوار در ایالات متحده انرژی صرف می‌‌کند.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) دانشمند علوم رایانه 24 ساله که اتریوم زمانی که تنها 18 سال داشت، خلق کرد، گفته است:

حتی اگر به آلودگی محیط زیست اهمیت نمی‌‌دهید، میزان مصرف انرژی در هنگام استخراج بسیار زیاد است. افراد بسیاری در جهان هستند که هنوز به برق نیاز اساسی دارند.

بوترین قصد دارد تا رویای از بین رفتن انرژی را در سال 2019 عملی کند. امسال بوترین و بنیاد اتریوم که او ایجاد کرده و همچنین جنبش‌‌ متن‌‌باز تصمیم گرفته‌‌اند تا پس از بررسی‌‌های دشوار تغییرات مهمی ایجاد کنند.

این طرح قرار است تا پایان سال 2019 عملی شود و درصدد است تا میزان انرژی مصرفی حال حاضر را تا 99 درصد کاهش دهد.

زکی مانیان یکی از مشاورین رمز ارز Cosmos گفته است که: “اتریوم تصمیم گرفته در سال جدید دوباره متولد شود، امسال یکی از جذاب‌‌ترین اتفاقات در دنیای فناوری رخ خواهد داد”. مانیان می‌‌گوید فرآیند توسعه اتریوم به این معنی است که کدنویسان و سازمان‌‌های متعدد باید باهم همکاری کنند، این همکاری می‌‌بایست در زمینه مشخصات مختلف اتریوم و تمامی فناوری‌‌ها آن باشد تا پیاده‌‌سازی طراحی‌‌های صورت گرفته عملی شود. اجرای این طرح نیازمند همکاری یکپارچه تمامی اعضای است. مانیان می‌‌گوید: “این پروژه یک پروژه اجتماعی متن‌‌باز است که از لحاظ فنی بسیار جاه‌‌طلبانه می‌باشد و مشابه آن تاکنون انجام نشده است.”

اتریوم مانند بیت کوین‌‌ متکی به یک بلاکچین است که این بلاکچین یک دفتر دیجتالی برای نگهداری تراکنش‌‌ها توسط یک اجتماع از کاربران است. ( علت نامگذاری بلاکچین (blockchain) به زنجیره بلوک‌‌ها این است که تراکنش‌‌ها در بلوک‌‌هایی زنجیره مانند در کنار یکدیگر قرار می‌‌گیرند. هر بلوک حاوی اطلاعات مشخص است که امکان تغییر و تحریف در این داده‌‌ها وجود ندارد). البته بوترین اتریوم را فراتر از یک دفترکل دیجیتالی که بدون ناظر و کنترل‌‌کننده است، طراحی نموده است. چشم‌‌انداز بوترین ایجاد یک رایانه جهانی غیرمتمرکز است که برای همه قابل استفاده می‌‌باشد، این سیستم غیرقابل سانسور، خطا و نقص امنیتی است.

طراحی اتریوم به گونه‌‌ای است که امکان ذخیره داده‌‌ها، تصمیمات حمایت‌‌کننده و توزیع خودکار را دارد. این وظایف از طریق قراردادهای هوشمند مدیریت می‌‌شوند. قراردادهای هوشمند برنامه‌‌های نوشته شده به وسیله کاربران در قالب زبان برنامه‌‌نویسی اتریوم اجرا می‌‌کنند. امید است که در دراز مدت برنامه‌‌های ساخته شده در اتریوم موجب ایجاد یک پلتفرم ابر رایانه بشود.

چشم انداز مذکور با واقعیت فعلی اتریوم همبستگی دارد. برنامه‌‌های چند میلیون دلاری در حال حاضر بر روی این شبکه ایجاد شده و در حال فعالیت هستند. بوترین می‌‌گوید که منابع مصرفی اتریوم بیشتر از استفاده‌‌های اجتماعی از مزایای آن است.

تنها مشکل فعلی، استخراج است. مانند بیشتر رمز ارزها اتریوم نیز از یک رقابت محاسباتی به نام اثبات کار (PoW) استفاده می‌‌کند. در پروتکل اثبات سهام مشارکت‌‌کنندگان در فرآیند استخراج با یکدیگر رقابت می‌‌کنند تا تراکنش‌‌های رمزنگاری شده را امن سازند (رمزگشایی کنند) و سپس به دفترکل اضافه کنند. در نتیجه این اقدامات به شرکت‌‌کنندگان پاداش تعلق می‌‌گیرد. بنابراین هر مشارکت کننده‌‌ای که قدرت محاسباتی بیشتر داشته باشد، شانس بیشتری نیز برای کسب سود دارد.

استخراج به روش اثبات کار به شکل دشواری طراحی شده است. ایده اصلی این روش این است که از کنترل‌‌ بلاکچین شبکه توسط شخص یا اشخاص خاص جلوگیری شود. برای مثال اگر رایانه یک استخراج‌‌کننده بیت کوین‌‌ بیش از 50% قدرت استخراج شبکه را در اختیار داشته باشد، آن استخراج‌‌کننده می‌‌تواند اقدامات متقلبانه‌‌ای مانند بازبینی‌‌های طولانی در تراکنش‌‌ها کامل شده انجام دهد. کاربران بیت کوین‌‌ منابع کمی را در اختیار دارند، زیرا استخراج‌‌کنندگان ناشناس هستند.

به صورت نظری، اثبات کار یک پدیده توزیع‌‌شده را استخراج می‌‌کند. در عمل توسعه مدارهای مجتمع با کاربرد خاص موجب تسریع استخراج خواهند شد. قدرت متمرکز این مدارها که بیشتر به صورت دستی در چین ساخته می‌‌شوند، ارتباط مستقیمی با قدرت استخراج رمز ارزها دارند.

اتریوم در گام اول علیه این قدرت متمرکز به نبرد برخاست و با انتخاب الگوریتم اثبات کار به عنوان معیار ارزش اتر یک گام دیگر به جلو پیش رفت. الگوریتم استخراج اتر جایگزین استفاده از مدارهای مجتمع با کاربرد خاص می‌‌شود.

با این وجود، الگوریتم اثبات کار اتریوم مانع رشد انفجاری پردازنده‌‌های رایانه‌‌ای اختصاص یافته به استخراج اتر نشد. قدرت محاسباتی بکار گرفته شده در سال 2017 بیش از 25 برابر افزایش یافت، زیرا ارزش توکن اتر از 8 دلار به 862 دلار افزایش یافت و شرکت‌‌های سازنده دستگاه‌‌های استخراج پردازنده‌‌های گرافیکی مخصوصی برای استخراج طراحی کردند.

تقاضا برای انرژی تبدیل به نگرانی در رابطه با محیط زیست شد. در عین حال به دلیل مشاغل جدیدی که در این عرصه به وجود آمده بود، به راحتی امکان تغییر این شرایط وجود نداشت. همچنین کاهش چشمگیر استخراج‌‌کنندگان می‌‌توانست به فرآیند استخراج شبکه و کل اکوسیستم ارزهای رمزنگاری شده آسیب برساند.

کاهش قیمت ارزهای رمزنگاری شده در طول ماه‌‌ای اخیر موجب شد تا بسیاری از استخراج‌‌کنندگان دستگاه‌‌های خود را خاموش کنند و یا تعداد آن‌‌ها را کاهش دهند. برای مثال قیمت اتر در ماه نوامبر به کمتر از 120 دلار رسید. طبق گفته آلکس وریس (Alex de Vries) متخصص توسعه بلاکچین میزان مصرف انرژی دستگاه‌‌های استخراج اتریوم در کمتر از 20 روز بیش از 50% کاهش یافت.

یکی از مشکلات مرتبط با این موضوع افزایش نرخ برق برای استخراج‌‌کنندگان اثبات کار است که در نهایت می‌‌تواند به روی قیمت ارزهای رمزنگاری شده تاثیر زیادی بگذارد، چراکه فرآیند استخراج صرفه اقتصادی خود را از دست خواهد داد. دسترسی محدود به انرژی و افزایش‌‌ هزینه‌‌های مرتبط با دستگاه‌‌های استخراج و تعرفه‌‌های برق و آب موجب خواهد شد تا بسیاری از استخراج‌‌کنندگان جدید از ورود به این بازار خودداری کنند. در نهایت حتی این موضوع می‌‌تواند خطر توافق و تقلب در شبکه را افزایش دهد.

برای بوترین کاهش مصرف انرژی بخشی از چشم‌‌انداز آینده اتریوم است. اکثر طرفداران اتریوم باور دارند که میزان مصرف انرژی برای استخراج در شبکه اتریوم بسیاری زیاد است. برای مثال یکی از این افراد پل هونور (Paul Hauner) از بنیان‌‌گذاران اتریوم است که خود در زمنیه امنیت سایبری بلاکچین فعالیت می‌‌کند. او همچنین از توسعه‌‌دهندگان شرکت Sigma Prime است.

توسعه‌‌دهندگان اتریوم تصمیم دارند تا الگوریتم اثبات کار را با اثبات سهام جایگزین کنند. این مکانیسم اولین بار در سال 2012 توسط Peercoin مورد استفاده قرار گرفت. در این الگوریتم به جای استفاده از میلیون‌‌ها دستگاه پردازنده که همزمان تراکنش‌‌ها را پردازش می‌‌کنند، اثبات سهام به صورت تصادفی تراکنش‌‌ها را انتخاب و پردازش می‌‌کند.

در اثبات سهام مشارکت‌‌کنندگان که به جای استخراج‌‌کننده، اعتباردهنده نامیده می‌‌شوند و براساس صداقت عمل می‌‌کنند. در اثبات سهام هر اعتباردهنده یک سهام (یک تعداد اتر) را بر می‌‌دارد و آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌‌دهد. یک سهام بزرگ‌‌تر یک اعتبارسنج متناسب با خود به دست می‌‌آورد. به طور خلاصه اعتبارسنج‌‌ها نیازی به استفاده از قدرت رایانه‌ای خود ندارند، چرا که تنها عامل موثر در شانس آن‌ها، تعداد سکه‌ها و شرایط تعداد کاربران شبکه است.

به گفته بوترین اجرای اثبات سهام میزان مصرف انرژی در شبکه اتریوم را صدها بار کاهش می‌‌دهد. او می‌‌گوید

بخش اثبات سهام یکی از مهمترین راهکارهایی است که به وسیله آن می‌‌توان میزان مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش داد. تراکنش‌‌های بلاکچین خیلی فشرده نیستند و این موضوع تنها مرتبط با تایید امضای دیجیتال است و نباید موضوع پیچیده‌‌ای مانند نقشه ماتریکس سه بعدی یا یادگیری ماشین در داده‌‌های گیگابایت در نظر گرفته شود.

کاهش مصرف انرژی مصرفی و محاسباتی تنها یک حرکت محیط زیستی نیست، بلکه مزایای مالی قابل توجهی نیز دارد. واضح است که با کاهش مصرف انرژی اعتبارسنج‌‌ها با انگیزه کسب سود و پول بیشتر، مشارکتی بیشتری در تایید تراکنش‌‌ها خواهند کرد. در اثبات سهام پاداشی به استخراج‌‌کنندگان مانند روش اثبات کار داده نمی‌‌شود بلکه اعتبارسنج‌‌ها از نرخ تراکنش‌‌ها درآمد کسب می‌‌کنند. موضوعی که دارن لنگلی (Darren Langley) توسعه‌‌دهنده بلاکچین در راکت پول (Rocket Pool) به آن اشاره کرده است.

انتقال به اثبات سهام می‌‌تواند منجر به افزایش امنیت شود. در اثبات سهام، موقعیت حساب کاربری هر اعتبارسنج شناخته شده است و اگر اقدام به نقض قواعد کند، می‌‌تواند منجر به نابودی حساب کاربری او شود. ویلاد زامفیر (Vlad Zamfir) که از بنیان‌‌گذاران و توسعه‌‌دهندگان اثبات سهام است که می‌‌گوید: این موضوع می‌‌تواند هر اعتبارسنجی را که از قدرت خود سوءاستفاده کند به نابودی بکشاند.

تا سال 2015، مزایای اثبات سهام، جامعه اتریوم را متقاعد کرده بود که تغییرات لازم ایجاد کند و رهبران اتریوم مانند بوترین انتظار داشتند که این کار فقط یک یا دو سال انجام شود. توسعه دهندگان هسته اتریوم برای روشن ساختن اهداف خود، کد برنامه اثبات سهام را مجددا برنامه‌‌ریزی کردند تا یک افزایش چشمگیر در دشواری استخراج ایجاد شود. موضوعی که به عنوان “بمب‌‌های دشواری” شناخته می‌‌شود. در اواخر سال 2016، ایجاد بلوک‌‌های تراکنش‌‌های جدید کاهش پیدا کرد و انتظار می‌‌رفت که چندین سال بعد از آن معادن اتر به پایان رسید. با این حال انفجار این بمب به تاخیر افتاده است.

تیم توسعه اتریوم در خواب نیست. در واقع بوترین می‌‌گوید که توسعه‌‌دهندگان اتریوم تاکنون توانسته‌‌اند که بسیاری از اژدهای نظری مرتبط با اثبات سهام را شکست دهند. اما به طور کلی به نظر می‌‌رسد که روند توسعه این نرم‌‌افزار کمی کند باشد.

آنچه که امید را در سال 2019 افزایش می‌‌دهد این است که برنامه جدیدی از سوی رهبران اتریوم در ماه ژوئن سال 2018 به تصویب رسید. پیش از آن رهبران اتریوم تصمیم گرفته بودند که اثبات سهام را در بلاکچین اتریوم ایجاد کنند اما در ژوئن تصمیم بر این شده است که بلاکچین جدید ایجاد شود که براساس اثبات سهام عمل می‌‌کند.

راه‌‌حل دو زنجیره‌‌ای اتریوم که اتریوم 2.0 نامیده می‌‌شود، برنامه‌‌نویسان اتریوم این مجموعه را به دو دسته تقسیم کرده است. چراکه عده‌‌ای باید اتریوم قبلی را توسعه دهند و عده دیگر باید به روی توسعه بلاکچین جدید کار کنند. هونور که یکی از رهبران توسعه‌‌دهنده اتریوم است می‌‌گوید: زبان قرارداد هوشمند اتریوم محیط دشواری برای نوشتن کدهای پیچیده است.

فقط چند ماه پس از تصمیم به تغییر به اتریوم 2.0 مشخصات اثبات سهام آن مشخص شده است. بیش از نیمی از دوازده تیم در حال حاضر در پیاده‌‌سازی نرم افزار با استفاده از انواع زبان‌‌های برنامه نویسی شبانه روز کار می‌‌کنند. گروه هونوز در Sigma Prime در حال توسعه برنامه اتریوم 2.0خود با استفاده از Rust است. او انتظار دارد که این برنامه و دیگر برنامه‌‌های مرتبط در اوایل سال 2019 با استفاده از اثبات سهام در شبکه‌‌های بتا یا «تست‌های شبکه» کار کنند.

بوترین می‌‌گوید که شبکه‌‌های آزمایشی عمومی می توانند زنجیره‌‌های نوآورانه اتریوم 2.0را با چند شاخه برای تراکنش‌‌ها افزایش دهند، اما هشدار می‌‌دهد که هنوز “عوامل ناشناخته‌‌ بسیاری” وجود دارند که ممکن است زمان‌‌بندی آن‌ها را دوباره تغییر دهند.

اهمیت اتریوم به عنوان یک شبکه چند هزار میلیاردی موجب می‌شود که فرصت هرگونه خطا برای توسعه‌‌دهندگان ازبین برود. باید منتظر ماند و دید که در آینده چه اتفاقی روی خواهد داد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.