اتریوم حمایت مالی تحقیقات بر روی زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند را به عهده گرفت

مؤسسه‎ی اتریوم به محققان دانشگاه‎های کلمبیا و Yale برای کمپایل کردن یک زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند جدید برای ماشین مجازی اتریوم (EVM) کمک مالی اختصاص دادند. این زبان برنامه‎نویسی جدید، DeepSea نام دارد که توسط پروفسور رانگویی گو (Ronghui Gu)، استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه کلمبیا، در همکاری با محققان دانشگاه Yale ابداع شده و دارای ویژگی‎های محافظتی جدیدی‎ست که آسیب‎پذیری قراردادهای هوشمند را کاهش می‎دهد.

0 81

مؤسسه‎ی اتریوم به محققان دانشگاه‎های کلمبیا و Yale برای کمپایل کردن یک زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند جدید برای ماشین مجازی اتریوم (EVM) کمک مالی اختصاص دادند. این طرح توسعه طی یک اعلامیه‎ی مطبوعاتی در تاریخ ۶ مارس به کوین تلگراف اعلام شد.

مزیت این کمک مالی، یک پروژه‎ی تحقیق و توسعه‎ی قرارداد هوشمند به نام DeepSea است که توسط پروفسور رانگویی گو (Ronghui Gu)، استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه کلمبیا، در همکاری با محققان دانشگاه Yale رهبری می‎شود. رانگویی گو همچنین از بنیان‏گذاران شرکت امنیت بلاکچینی CertiK است که در پروژه‎‎ی “چند میلیون دلاری” به رهبری بایننس لبز نیز مشارکت دارد.

کمک‎های مالی جدید (تحت حمایت برنامه‎ی کمک‎های مالی مؤسسه‎ی اتریوم) بخشی از پنجمین مرحله‎ی سرمایه‎گذاری این بنیاد را تشکیل می‎دهد که به پشتیبانی فعالیت‎های منجر به مقیاس‎گذاری اتریوم ۰.۲ و لیر ۲ اختصاص می‌یابد.

DeepSea نامی‎ست که پس از ابداع یک زبان جدید برنامه‎نویسی قراردادهای هوشمند در آزمایشگاه تحقیقاتی پروفسور شائو (رئیس دانشکده‎ی علوم کامپیوتر دانشگاه Yale، همکار رانگوئی گو و از بنیان‎گذاران شرکت CertiK)، به آن داده شد.

درحالی که این زبان در ابتدا برای اجرای نرم‎افزار سیستم طراحی شده بود، پروفسور گو، طی یک مصاحبه‎ی خبری یادآور شد، خطرات بسیاری که نقاط آسیب‎پذیر قراردادهای هوشمند را تهدید می‎کرد، انگیزه‎ای جدیدی برای توسعه‎ی “ویژگی‎های محافظتی” DeepSea پدید آورد:

از آنجایی که قراردادهای هوشمند دائمی بوده و دارای قابلیت اجرای خودبه‎خودی هستند، بسیار مهم است که این قراردادها دقیقاً به همان‎صورت که از پیش تعیین شده عمل کنند. زبان DeepSea به برنامه‎نویسان اجازه می‏دهد تا با افزودن حفاظ‎هایی به برنامه، از اجرای دقیق کد طبق موارد تعیین شده با تأیید رسمی، اطمینان حاصل نمایند

تأیید رسمی “به فرآیندی اشاره دارد که با بکارگیری اثبات‎های ریاضی، صحت اجرای کد را تأیید کرده” و در ابتدا در پروژه‎ی NASA Mars Rover و سایر سیستم‎های سخت‎افزاری که طبق اخبار به‎عنوان “مأموریت‎های حیاتی” شناخته می‎شوند، اجرا شده است.

طبق گزارش‎ها، این فرآیند اکنون برای استفاده در سیستم‎های نرم‎افزاری نیز، تعمیم یافته است؛ به گونه‎ای که CertiK را قادر ساخته تا قراردادهای هوشمند و پروتکل‎های بلاکچین را به دقت بررسی کرده و همچنین از ایجاد باگ‎های احتمالی در هنگام کمپایل کردن DeepSea به EVM جلوگیری نماید.

همان‎طور که در ماه دسامبر گزارش شده، پیش از این کوانتوم (Qtum)، مبلغ ۴۰۰,۰۰۰ دلار کمک مالی برای توسعه‎ی DeepSea در اختیار آزمایشگاه تحقیقاتی پروفسور گو، قرار داده بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.