اتحادیه صرافی چیست؟ راهنمای مقدماتی

اتحادیه صرافی، صرافی‌‌­های کنونی را برای وارد کردن نقدینگی بیشتر به محیط ارز رمزنگاری‌شده از طریق کانال پرداخت به هم متصل می­کند و بر خلاف اکثر پروژه­های متمرکز بر صرافی­های غیرمتمرکز، به طور مستقیم بر روی صرافی­های متمرکز کار می­کند تا این تکنولوژی را با آنان ادغام کند؛ با تشکیل این اتحادیه دیگر مشکل کمبود نقدینگی و جفت‌های مبادلاتی را بر روی صرافی‌ها نخواهیم داشت و سرمایه‌ گذاران می‌توانند با تمام جفت‌های مبادلاتی مورد نظرشان معامله خود را به سرعت انجام دهند و پیشنهادهای خود را سریعا پر کنند. مزیت این پلتفرم نسبت به رقبایی  همچون کایبر و 0x این است که در این پلتفرم هم از روش کانال‌های پرداخت و هم از روش مبادلات اتمی برای رسیدن به هدف پروژه استفاده شده است.

0 258

اتحادیه صرافی چیست؟

اتحادیه صرافی (Exchange Union) شبکه‌ای غیرمتمرکز است که صرافی‌های دیجیتال سراسر جهان را به یکدیگر متصل می‌سازد و تیم آن بر روی حل یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دنیای رمز ارز، یعنی نقدینگی کار می‌کند.

اکثر سرمایه‌ گذاران این مشکل را تجربه کرده‌اند که ارزی را برای سرمایه‌ گذاری پیدا می‌کنند اما سکه‌های آن تنها در چند صرافی موجود است. علاوه بر این، برای خرید آن باید اتریوم و بیت کوین داشته باشید و همین امر باعث به وجود آمدن فرایندهای طولانی چندین ساعته‌ پر از نقل و انتقال دارایی بین حداقل دو صرافی می‌شود.

مشکل نقدینگی یعنی ارزهای معادل زیاد که هنوز موجود نیستند.

اتحادیه صرافی (Exchange Union)
اتحادیه صرافی (Exchange Union)

اتحادیه‌ صرافی‌ دفاتر پیشنهادات صرافی‌های مختلف را به هم متصل می‌کند تا بتوانید معاملات سریع و بدون واسطه‌ خود را با هزینه و تجربه‌ای بهتر انجام دهید.

در این راهنما موضوعات زیر را بررسی خواهیم کرد:

 • اتحادیه صرافی چگونه کار می‌کند؟
 • توکن‌های XUC
 • تیم اتحادیه صرافی و پیشرفت آن
 • معامله
 • کجا XUC بخریم
 • کجا XUC نگه داریم
 • نتیجه

اتحادیه صرافی چگونه کار می‌کند؟

تیم اتحادیه صرافی از این پلتفرم به عنوان یک “فراصرافی” یاد می‌کند چون آن را به عنوان لایه‌ای بر روی صرافی‌های متمرکز موجود می‌سازند و درواقع صرافی صرافی‌هاست. آنان به همین منظور از راه‌حل‌های سنجش دولایه مانند: کانال‌های پرداخت و معاملات اتمی استفاده می‌کنند.

کانال‌های پرداخت

کانال‌های پرداخت شیوه‌ی سریعی برای انتقال ارزهای دیجیتالرم

کانال‌های پرداخت بدون واسطه هستند، یعنی اختلافات موجود در آن هم به طور خودکار از طریق رمزنگاری حل خواهد شد. انتقال‌هایی که از آن استفاده می‌کنند توسط بلاک چین زیرساختی آن امنیت خواهند داشت و اعتبار آنان را همانند صرافی‌های درون خود بلاک چین بالا خواهد برد.

شبکه‌ی لایتنینگ (Lightening) بیت کوین و شبکه‌‌ی رِی‌دِن (Raiden) اتریوم دو نمونه‌ی مشهور و محبوب از کانال‌های پرداخت هستند.

اتحادیه‌ صرافی در هنگام اتصال کانال‌های پرداخت بین صرافی‌ها از قراردادهای قفل‌زمانی هش‌دار (HTLC) استفاده می‌کنند. این قرارداد توسط پلتفرم امکان تنظیم گره‌های XUC به عنوان واسطه‌هایی جهت مسیریابی تراکنش از طریق کانال پرداخت به طرفین مختلف را فراهم می‌کند. با این کار از باز کردن کانال پرداخت توسط صرافی برای همه کاربران شبکه جلوگیری خواهد شد. آنان در عوض می‌توانند از مسیری از کانال‌ها برای تسهیل انتقال پول به مقصد نهایی خود استفاده کنند.

هر پلتفرمی که از طریق اتحادیه صرافی در معاملات شرکت کند باید یک گره XU داشته باشد و آن را به حداقل یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال دارای کانال پرداخت متصل کند.

معاملات اتمی

هر معامله‌ای باید شامل دو انتقال در کانال‌های پرداخت باشد. به همین دلیل، ریسک بروز رفتار مخرب توسط هر کدام از طرفین وجود دارد. طرف اول پس از دریافت سهم خود از معامله می‌تواند دارایی‌ها را برای طرف دیگر ارسال نکند. با استفاده از پرداخت‌ها اتمی، ضمانت رمزنگاری‌شده‌ای مبتنی بر موفقیت معامله از سوی هر دو طرف وجود خواهد داشت و این باعث بدون واسطه‌‌ و امن شدن معاملات در اتحادیه صرافی می‌شود.

پرداخت‌های اتمی از HTLCهای تنظیم‌شده برای فراهم کردن معاملات در کانال‌های پرداخت استفاده می‌کنند: به عنوان مثال:

 1. سالی می‌خواهد لایت‌کوین خود را در صرافی الف با اتریوم کلاسیک معاوضه کند.
 2. باب می‌خواهد اتریوم کلاسیک خود را در صرافی ب با لایت‌کوین معاوضه کند.
 3. صرافی الف دارایی سالی را در کانال پرداخت لایت‌کوین برای صرافی ب ارسال می‌کند.
 4. صرافی ب دارایی باب را در کانال پرداخت اتریوم کلاسیک برای صرافی الف ارسال می‌کند.
 5. قرارادد HTLC ضمانت می‌کند که هر دو طرف درست عمل می‌کنند.
اتحادیه صرافی (Exchange Union)
اتحادیه صرافی (Exchange Union)

شبکه‌ی لایتنینگ هم‌اکنون در بیت کوین، لایت‌کوین و چندین زنجیره‌ی دیگر فعال است و به این دلیل که شبکه‌ی ری‌دن از همه‌ی ارزهای ERC20 پشتیبانی می‌کند می‌توانید تعداد زیادی رمز ارز را به این روش معامله کنید.

دفتر سفارش غیرمتمرکز

گره‌ XUC به جای استفاده از یک دفتر سفارش کامل جهانی، سفارشات مربوط را در کانال پرداخت خود ردگیری می‌کند. سپس هر گرهی دفتر سفارش خود را برای گره‌های دیگر در شبکه که سیستم غیرمتمرکز سفارشات را ایجاد می‌کنند منتشر می‌کند.

توکن XUC

XUC یک توکن ERC20 است که تیم اتحادیه صرافی به طور موقت از آن در بستر استفاده می‌کند.

برای صرافی‌ها

تیم پروژه توکن‌های XUC را با استفاده از اتحادیه‌ صرافی برای همه‌ی معامله‌کنندگان درون پلتفرم ایردراپ (airdrop) خواهد کرد. می‌توانید از XUC برای پرداخت هزینه‌های خدمات اتحادیه صرافی استفاده کنید و باید توکن را برای مشارکت در شبکه نگه دارید. صرافی‌ها با سیلی از معامله‌گران جدید که به دنبال جفت‌های معاملاتی بهتری نسبت به آنچه شرکت‌کنندگان در اتحادیه صرافی می‌گردند مواجه خواهند شد.

برای معامله‌گران

معامله‌گران وقتی حجم‌های معاملاتی مشخصی را در شبکه‌ی اتحادیه صرافی انجام می‌دهند XUC دریافت می‌کنند. تیم پروژه هنوز میزان پاداش‌ها را مشخص نکرده است.

برای ارائه‌کنندگان سرویس

اپراتورهای گره‌ها برای ارسال سفارش به صرافی‌ها XUC دریافت می‌کنند. افرادی هم که برای شناسایی فعالیت‌های غیرقانونی بر زنجیره‌ی اصلی نظارت می‌کنند پاداش XUC می‌گیرند.

برای توسعه‌دهندگان

اتحادیه برای ایجاد گروه توسعه‌دندگان قوی، به کسانی که به پایگاه‌ کد پلتفرم کمک کنند XUC پاداش خواهد داد. می‌توانید آخرین کدها را بررسی و تست کنید تا XUCتان را دریافت کنید.

عرضه و توزیع

۳۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ توکن XUC وجود دارد که ‌هم‌اکنون تنها ۶۵۰۰۰.۰۰۰ آن در گردش است. اتحادیه صرافی عرضه اولیه سکه (ICO) نداشته است بلکه در عوض برای تامین مالی پروژه ۶۰.۰۰۰.۰۰۰ میلیون توکن (۲ درصد) را به سرمایه‌ گذاران خصوصی فروخت. توزیع این سکه به شکل زیر است:

اتحادیه صرافی (Exchange Union)
اتحادیه صرافی (Exchange Union)

تیم اتحادیه صرافی و پیشرفت آن

تیم

جیمز وو (James wo) موسس، تری کالور (Terry Culver) مدیر ارشد راهبردی، مایکل وانگ (Mikale Wang) معمار اصلی بلاک چین و کیلیان راش (Kilian Rausch) مدیر محصول، کسانی هستند که تیم مدیریتی اتحادیه را رهبری می‌کنند. این تیم تجربه‌ی فراوانی در عرصه بلاک چین دارد و همه‌ی آنان پست‌های مهمی در رزومه‌شان دارند.

وو رییس گروه مالی دیجیتال، بزرگ‌ترین گروه متمرکز مالی بلاک چین می‌باشد. وانگ پیشتر به عنوان مدیر ارشد فناوری در BTCC و مهندس ارشد نرم‌افزار در شرکت اریکسون بوده‌ است. راش هم پیشتر در شرکت موبی (Mobi) که یک کیف پول رمز ارز است پستی مدیریتی داشت.

در میان مشاوران تیم پروژه هم نام‌های مهمی را می‌توان دید. برندن اریک (Brenden Eric) سازنده‌ی جاوااسکریپت، موزیلا فایرفاکس و مرورگر بریو (توکن BAT) مشاوران برتر آن هستند. مشاوران و پلتفرم‌های معاملاتی دیگری مانند یونکوین، ریپیو، اوکی‌کوین و کراکن هم در این پروژه مشارکت دارند و این نشانه‌ی خوبی برای تیم پروژه است.

پیشرفت

این پروژه هنوز در آغاز راه خود قرار دارد (در سه ماهه‌ی اول ۲۰۱۷ شروع شده است). تیم آن مشخصات فنی آن را در نیمه سال جاری منتشر خواهد کرد و در اوایل سال ۲۰۱۹ اجرای آزمایشی آن شروع خواهد شد.

اتحادیه صرافی (Exchange Union)
اتحادیه صرافی (Exchange Union)

رقابت

پروژه‌های عظیم بلاک چین وجود دارند که قصد حل مشکل نقدینگی را دارند. پروتکل‌های صرافی غیرمتمرکز مانند 0x و شبکه‌ی کایبر (Kyber) توسط فراهم کردن دستورات جدید برای صرافی‌ها قصد حل این مشکل را دارند.

QASH پروژه‌ی مشابه دیگری‌ست که در حال ساخت دفتر سفارش ترکیبی صرافی‌های جهان به همراه الگوریتم تطابق آنان است.

بی‌نظیر بودن اتحادیه‌ی صرافی‌ در این است که تیم آن بر ادغام با صرافی‌های موجود کار می‌کند. این پلتفرم یکی از معدود پروژه‌هایی‌ست که از کانال‌های پرداخت برای معاملات استفاده می‌کند. صرافی‌های غیرمتمرکز مانند 0x، اتردلتا و کایبر از معاملات اتمی استفاده می‌کنند و از کانال‌های پرداخت استفاده نمی‌کنند. به همین دلیل است که به آهسته و گران‌تر بودن خدمات تمایل دارند.

معامله

معامله‌ی توکن XUC در اواخر سال ۲۰۱۷ آغاز شد، بنابرین هنوز داده‌‌ی چندانی برای تجزیه و تحلیل وجود ندارد. قیمت آن نوسان داشته است و از ۲ دلار تا ۱۷ دلار تغییر کرده است. هم‌اکنون هم در طیف ۸ تا ۹ دلار قرار دارد.

اتحادیه صرافی (XUC)

قیمت: ۶.۳۲ دلار

اتحادیه صرافی (Exchange Union)
اتحادیه صرافی (Exchange Union)

رده ۳۸۴

ظرفیت بازار: ۱۲.۶۴ میلیون دلار

حجم روزانه: ۲۶۶.۷۴ هزار دلار

تا زمان نزدیک‌تر شدن به اجرای پلتفرم پروژه، پیش‌بینی تحرکات قیمت کار دشواری است، اما اندک چیزهایی هم وجود دارند که می‌توانند بر آن تاثیر بگذارند. عامل اصلی که باعث بالا رفت قیمت آن می‌شود اعلامیه‌های توسعه و استفاده‌ی بیشتر از شبکه‌ی آن خواهد بود.

کجا XUC بخریم؟

به این دلیل که پروژه هنوز روزهای زیادی را سپری نکرده است گزینه‌های چندانی برای خرید XUC ندارید. می‌توانید توکن آن را در سایت‌های OKEx یا HitBTC در عوض بیت کوین، اتریوم یا تتر خریداری کنید.

اگر تازه شروع کرده‌اید و سرمایه‌ رمزنگاری‌شده ندارید ابتدا باید از یک صرافی‌ مانند جمینی (Gemini) بیت کوین یا اتریوم بخرید. برای دیدن لیست کامل صرافی‌هایی که XUC می‌فروشند بهتر است وب‌سایت اتحادیه صرافی را چک کنید.

کجا XUC ذخیره کنیم؟

از آنجایی که XUC یک توکن ERC20 است باید کیف پولی را پیدا کنید که آن را پشتیبانی کند. MyEtherWallet محبوب‌ترین گزینه‌ی آنلاین شماست. ترزور (Trezor) هم یک کیف پول‌ سخت‌افزاری عالی است که از توکن‌های ERC20 هم پشتیبانی می‌کند.

نتیجه

اتحادیه صرافی، صرافی‌های کنونی را برای وارد کردن نقدینگی بیشتر به محیط رمز ارز از طریق کانال پرداخت به هم متصل می‌کند. اگرچه این پروژه نوپاست اما تیم توسعه و مشاوران آن تجربه‌ی فراوانی در زمینه‌ی بلاک چین دارند.

اتحادیه‌ی صرافی بر خلاف اکثر پروژه‌های متمرکز بر صرافی‌های غیرمتمرکز، به طور مستقیم بر صرافی‌های متمرکز کار می‌کند تا این تکنولوژی را با آنان ادغام کند. از آنجایی که تیم پروژه امسال شروع به ساخت محصول و توسعه کرده است پس بهتر است پیگیر آن باشید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.