ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud) چیست؟

این مقاله در مورد ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud) بوده که یک چارت مورد استفاده در تحلیل‌های فنی است. در ابتدا، اطلاعاتی را در مورد این ابر در اختیار شما گذاشته و سپس نیز درباره‌ محاسبات ایجاد ابر ایچیموکو و علائم آن توضیحاتی را ارائه می‌کند.

0 212

ابر ایچیموکو چارتی است که در تحلیل‌های فنی استفاده شده و نشان‌دهنده‌ پشتیبانی، استحکام، سرعت حرکت و جهت‌های روند برای امنیت یا سرمایه گذاری است. این ابر به منظور ارائه‌ی اطلاعات مرتبط در مدت زمان بسیار کوتاه با استفاده از میانگین‌های متحرک (تنکانسن و کیجونسن) طراحی شده تا نقاط تقاطع bullish (گاوی) و bearish (خرسی) را نشان دهد. ابرها (در ژاپنی: Kumo) در فواصل بین میانگین تنکانسن و کیجونسن که برای شش ماه آینده برنامه‌ریزی شده (senku span A) و نقطه میانی بالا و پایین یک 52 دوره‌ای که برای شش ماه آینده برنامه‌ریزی شده (senku span B)، تشکیل می‌شوند.

تجزیه و تفکیک ابر ایچیموکو

ابر ایچیموکو توسط Goichi Hosoda که یک خبرنگار ژاپنی است، توسعه یافته و در اواخر دهه‌ی شصت میلادی منتشر شد. این ابر نسبت به چارت استاندارد شمعی، داده‌های بیشتری را در اختیار ما می‌گذارد. با اینکه در نگاه اول پیچیده به نظر می‌رسد، اما آن‌هایی که با چگونگی خواندن چارت آشنایی دارند،‌ اغلب درک علائم معاملاتی برایشان آسان است.

 Ichimoku Cloud

مثالی از یک چارت ابر ایچیموکو.

پنج محاسبه برای ایجاد ابر ایچیموکو وجود دارد:

تنکانسن (Tenkansen) = (رقم بالا در 9 روز + رقم پایین در 9 روز) تقسیم بر 2

کیجونسن (Kijunsen) = (رقم بالا در 26 روز + رقم پایین در 26 روز) تقسیم بر 2

سنکو اسپن ای (Senkou span A) = (تنکانسن + کیجونسن) تقسیم بر 2

سنکو اسپن بی (Senkou span B) = (رقم بالا در 52 روز + رقم پایین در 52 روز) تقسیم بر 2

چیکو اسپن (Chikou span) = 26 روز برنامه‌ریزی شده در گذشته

علائم ابر ایچیموکو

زمانی که قیمت‌ها بالای ابر باشند، روند کلی رو به بالا؛‌ زمانی که قیمت‌ها زیر ابر باشند، روند کلی رو به پایین؛ و همچنین، زمانی که قیمت‌ها روی خود ابر باشند، روند صاف و هموار است. زمانی که سنکو اسپن ای بالای سنکو اسپن بی است، روند به سمت پایین بوده و با ابری به رنگ قرمز نشان داده می‌شود.

معامله‌کنندگان اغلب بر اساس مکان مرتبط با قیمت، از ابر سنکو به عنوان حیطه‌ پشتیبانی و استحکام استفاده می‌کنند. در چارت بالا، ابر سنکو سطوحی از پشتیبانی را ارائه می‌کند که در آینده نیز ممکن است ادامه یابند. این موضوع موجب تمایز ابر ایچیموکو از دیگر نشانگرهای فنی می‌شود که سطوح پشتیبانی و استحکام را تنها برای داده و زمان فعلی ارائه می‌کنند.

معامله‌کنندگان می‌توانند از ابر ایچیموکو در کنار دیگر نشانگرهای فنی استفاده کنند تا در طول زمان بازده متناسب با ریسک خود را به حداکثر برسانند. برای مثال، این نشانگر اغلب با شاخص قدرت نسبی (RSI) جفت شده و به منظور تایید یا عدم‌تایید سرعت حرکت در جهتی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین باید روندهای بزرگ‌تر را بررسی کنیم تا بفهمیم که روند‌های کوچک‌تر چگونه در آن‌ها جای می‌گیرند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.