IOTA چیست؟ راهنمای مبتدیان در مورد سکه آیوتا

آیوتا یک تکنولوژی رمزنگاری جدید است که به معاملات بین دستگاه‌های اینترنت اشیا سهولت می‌بخشد. آیوتا بلوک و زنجیره، پرداخت هزینه‌های تراکنش و مسائل مربوط به مقیاس پذیری فن‌آوری های بلاکچین را از میان برداشته است. ارز دیجیتال آیوتا از فناوری‌ای استفاده می‌کند که پتانسیل زیادی برای پیشرفت و توسعه دارد. آیوتا قصد دارد هر دو معضل مقیاس‌پذیری و هزینه ساختار‌های بلاکچینی را با شبکه جدید خود حل کند تا میلیاردها دستگاه اینترنت اشیا بتوانند از آن استفاده کنند. سیستم آن بر مبنای ماشین به ماشین کار می‌کند و این امکان را می‌دهد که بتوانند منابع مورد نیاز خود را هر موقع که خواستند خریداری کرده و در صورت عدم نیاز در شبکه به فروش برسانند. شاید توسعه آیوتا بتواند دنیای اینترنت اشیا و بلاکچین را به شکل چشمگیری تحت تاثیر قرار دهد.

0 798
  • IOTA چیست؟
  • IOTA را کجا ذخیره کنیم؟
  • آیا Tangle بهتر از Blockchain است؟ 

IOTA چیست؟

آیوتا (IOTA) نامی آشنا در اینترنت اشیا است، یک تکنولوژی رمزنگاری جدید که وظیفه‌ی تسهیل معاملات بین دستگاه‌های اینترنت اشیا را بر عهده دارد. آیوتا بلاک و زنجیره، پرداخت هزینه‌های تراکنش و مسائل مربوط به مقیاس پذیری فن‌آوری‌های بلاکچین را از میان برداشته است. در عوض، برای ثبت تراکنش در دفتر کل آیوتا، باید دو معامله قبلی را بررسی کنید.

این روش کاری به این معنی است که هیچ دفتر کل مرکزی مشخصی وجود ندارد و نیازی به استخراج‌کنندگان برای تأمین قدرت شبکه نیست.

دستگاه‌های موجود در شبکه به صورت تصادفی تراکنش‌های یکدیگر را بررسی می‌کنند و با استفاده از شبکه‌ای از ارتباطات بین تراکنش‌ها، یک اجماع کلی به‌وجود می‌آید. در رمزنگاری، این نوع تأیید به عنوان گراف جهت‌دار بدون دور (Directed Acyclic Graph- (DAG)) شناخته می شود، اما سازندگان آیوتا آن را Tangle می‌نامند.

از آنجایی که با رشد شبکه، قدرت محاسباتی در Tangle رشد می کند، آیوتا امیدوار است تراکنش‌هایش رایگان و سریع باشند. این موضوع همچنین برای پردازش پرداخت‌های کوچک و پرداخت بین ماشین‌ها طراحی شده است و به تسهیل یک اقتصاد کوچک میان ماشین‌ها کمک می‌کند.

در حالی که آیوتا وعده‌های بزرگی می دهد، این تکنولوژی هنوز هم نوپاست و بدون اشکال نیست. در این مقاله ما خواهیم دید که آیوتا چگونه کار می‌کند، چه استفاده‌هایی دارد و به بررسی برخی از نقدهایی که با آن روبرو هستند و اینکه آیا سرمایه‌گذاری در این بستر به صلاح شماست یا خیر، خواهیم پرداخت.

جزییات فنی

  • آغاز کار: ۱۱ ژوئن ۲۰۱۶
  • مجموع عرضه‌ی سکه: ۲،۷۷۹،۵۳۰،۲۸۳،۲۷۷،۷۶۱
  • الگوریتم: اثبات کار (PoW) با استفاده از نسخه SHA-3
  • زمان استخراج بلاک / پاداش: بلاکی وجود ندارد، برای تایید تراکنش خود باید دو تراکنش دیگر را اعتبارسنجی کنید.

(IOTA (MIOTA

۱.۳۰ دلار (۱۰.۸۳٪-)

BTC 0.00014784

IOTA چیست؟ راهنمای مبتدیان در مورد سکه آیوتا
IOTA چیست؟ راهنمای مبتدیان در مورد سکه آیوتا

چالش: پرداخت ماشین به ماشین

اینترنت اشیا در حال حاضر نیروی اصلی در اقتصاد جهانی است. شرکت‌ها، دوربین‌ها، سنسورها و دستگاه‌های دیگر را برای نظارت بر شرایط در کارخانه‌ها، خطوط حمل و نقل، مزارع، فروشگاه‌ها و خانه‌ها ایجاد می‌کنند. براساس تحقیقات گارتنر (Gartner)، تجهیزات اینترنت اشیا در سال ۲۰۱۷ به ۸.۴ میلیارد دستگاه افزایش یافت و چشم‌انداز رشد آینده نیز نمایان است.

چشم انداز IOTA به عنوان بستری برای تراکنش‌های ماشین به ماشین (M2M) است. بنیانگذاران IOTA پس از فعالیت در صنعت اینترنت اشیا، این شرکت را تاسیس کردند و اظهار داشتند که برای اینکه اینترنت اشیا مفیدتر باشد، دستگاه‌های موجود در شبکه باید منابع را به طور موثرتری توزیع کنند.

 

IOTA چیست؟ راهنمای مبتدیان در مورد سکه آیوتا
IOTA چیست؟ راهنمای مبتدیان در مورد سکه آیوتا

به این معنی که دستگاه‌ها باید زمانی که نیاز به برق، پهنای باند، فضای ذخیره سازی یا داده‌های بیشتری داشته باشند، بتوانند آن را بخرند و وقتی که به آنها نیازی ندارند، این منابع را به فروش برسانند.

حتی در یک شبکه کوچک هم این مفهوم بدین معنی است که به طور بالقوه در هرثانیه باید ده‌ها تراکنش برای ارتباط دستگاه‌ها با یکدیگر انجام شود، تا این دستگاه‌ها بتوانند از منابع استفاده کنند. با وجود تراکنش‌های زیاد در چنین مقیاس کوچک و سریعی، بنیانگذاران آیوتا معتقدند فناوری بلاکچین برای برنامه‌های کاربردی اینترنت اشیا مناسب نیست.

شبکه‌های بلاک‌چین با مقیاس پذیری سازش ندارند (همانطور که ما در SegWit2x بیت‌کوین مشاهده کردیم) و اغلب برای آنکه پردازش تراکنش شما در یک بلاک سریع‌تر صورت بگیرد، باید کارمزد بیشتری برای آن تعیین کنید. آیوتا قصد دارد هر دو معضل مقیاس‌پذیری و هزینه را با شبکه جدید خود حل کند تا میلیاردها دستگاه اینترنت اشیا بتوانند از آن استفاده کنند.

مقیاس پذیری: IOTA زاده‌ی تکنولوژی بلاکچین نیست

 

 

IOTA چیست؟ راهنمای مبتدیان در مورد سکه آیوتا
IOTA چیست؟ راهنمای مبتدیان در مورد سکه آیوتا

از آنجا که IOTA قصد دارد میلیاردها گره را در شبکه خود به طور کامل اجرا کند، بنیانگذاران نیاز به طراحی شبکه‌ای دارند که در آن قدرت پردازش هم راستا با گره‌های شبکه رشد می‌کند. به این ترتیب، آن‌ها Tangle را طراحی کرده‌اند. سیستمی  که در آن دستگاهی که یک تراکنش جدید می‌سازد، ابتدا باید دو تراکنش دیگر را در شبکه تأیید کند. برای هر تأیید، تأیید کننده اثبات کار کوچکی را را انجام می‌دهد که تراکنشات را در کل شبکه Tangle با یکدیگر مرتبط می‌کند.

Tangle به این معنی است که توافقات از طریق یک شبکه‌ی تایید‌کننده اطلاعات، حاصل می‌شود. هر تراکنش به دو تراکنش که باید تایید شوند مرتبط است و در طول زمان به تراکنش‌های آینده مرتبط می‌شود که آن را تایید می‌کنند. این سیستم، مسئله مقیاس‌پذیری را به دلیل متکی نبودن شبکه به یک بلاک مرکزی، حل می‌کند.

زمانی که هر دستگاه جدید در شبکه یک تراکنش انجام می‌دهد، قدرت محاسباتی خود را نیز به شبکه انتقال می‌دهد. Tangle همچنین استخراج بلاک و تمام سکه‌ های IOTA که در زمان پیدایش شبکه ایجاد شده است را پاک می‌کند.

هزینه‌های تراکنش: چگونه IOTA یک فناوری رایگان است؟

 

IOTA چیست؟ راهنمای مبتدیان در مورد سکه آیوتا
IOTA چیست؟ راهنمای مبتدیان در مورد سکه آیوتا

زمانی که شما در حال ارسال یک تراکنش به شبکه و استفاده از قدرت محاسباتی شبکه هستید، هزینه استفاده از شبکه تنها به اندازه برق مورد نیاز برای بررسی دو تراکنش دیگر در آیوتا محاسبه می‌شود. Tangle اجازه می دهد آیوتا بدون هزینه عمل کند و به این معنی است که شبکه حتی از یک شبکه بلاکچین نیز بیشتر توزیع شده است. در بلاکچین، شبکه میان استخراج‌کنندگان توزیع می‌شود. اما در Tangle، شبکه بین هر گره شرکت‌کننده در شبکه توزیع می‌شود.

فاقد هزینه بودن فناوری IOTA برای دستگاه‌های اینترنت اشیا حیاتی است. این دستگاه‌ها اغلب با تراکنش‌هایی با مبالغ بسیار کوچک (در حد پنی) و در دفعات زیاد انجام می‌دهند و پرداخت کارمزد در چنین معاملاتی غیرممکن است. برای خدمت به بنیان اقتصاد ماشین به ماشین، استفاده از آیوتا باید بدون هزینه باشد.

حملات ۳۴ درصد و قدرت هماهنگ‌کنندگی

کسانی که با تکنولوژی بلاکچین آشنا هستند می‌دانند که بلاکچین‌ها آسیب‌پذیرند. اگر شخص یا سازمانی کنترل ۵۱ درصد از قدرت رایانه‌های شبکه را در اختیار داشته باشد، در آن زمان راه برای ایجاد و تایید معاملات دروغین بوسیله‌ی شیادان اینترنتی باز است. از آنجایی که آیوتا از Tangle برای بررسی تراکنش‌های خود استفاده می‌کند، اگر شخصی فقط ۳۴٪ (بیشتر از یک سوم) از قدرت محاسبات شبکه را کنترل کند، از لحاظ تئوری شبکه آسیب‌پذیر می‌شود.

مشکل اجرای یک حمله ۳۴ درصدی برای نفوذ به آیوتا نباید نادیده گرفته شود. از آنجا که Tangle یک شبکه پیچیده از گره‌ها و تراکنش‌هاست، قبل از اینکه بتوانید از مزیت ۳۴ درصد خود استفاده کنید، باید لانه شبکه را کشف کنید.

بیشترین آسیب‌پذیری به چنین حملاتی در اوایل اجرای IOTA و زمانی است که شبکه اولیه کوچک بوده و گره‌های کمتری دارد و این قضیه دسترسی هکر‌ها و شیادان به ۳۴٪ از شبکه را آسان می‌کند. برای مقابله با این تهدید، آیوتا از “هماهنگ کننده” (Coordinator) در اجرای اولیه آن استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل شود که Tangle اولیه در معرض خطر قرار نخواهد گرفت.

این کار یک گام ضروری برای امنیت شبکه اولیه است و IOTA قصد دارد تا زمانی که شبکه به اندازه کافی قوی نشده، هماهنگ کننده را از بین نبرد. این بدان معناست که پلتفرم و ارز آن در حال حاضر متمرکز هستند و اگر تصمیم به سرمایه‌گذاری دارید، باید به بنیاد آیوتا اعتماد کنید.

فناوری‌های اختصاصی

تیم IOTA تحسین و انتقادهای زیادی در مورد استفاده از فن‌آوری‌های جدید در توسعه پلتفرم دریافت کرده است. در ابتدا، آیوتا از تابع هش خود که به نام Curl شناخته می‌شود برای اثبات کار و تولید کلید استفاده می‌کرد، و زمانی نیز که الگوریتم اثبات کار آن به پروتکل سنتی هشینگ SHA-3 تغییر یافت، آیوتا همچنان از ویژگی هش اختصاصی Curl برای سایر برنامه‌های موجود بر روی پلتفرم استفاده می‌کند.

IOTA همچنین منطق سه‌گانه (Trinary logic) را به جای باینری (binary) اجرا می‌کند. آیوتا با استفاده از پردازش‌های سه سطحی می‌تواند مزایای بهره‌وری و توان محاسباتی را به همراه داشته باشد. آیوتا در یک ارتباط نزدیک با مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی JINN برای آماده سازی دستگاههای اینترنت اشیا که قادر به محاسبه هستند، همکاری می‌کند.

نگرانی‌ها، ضعف‌ها و انتقادات

تعدادی از متخصصان تکنولوژی رمزنگاری، قابلیت حیاتی آیوتا را به عنوان یک پلتفرم زیر سوال برده اند. اجرای یکباره بسیاری از فناوری‌های جدید اتفاق تازه‌ای است. دشوار است که باور کنیم که در اجرای آیوتا نقاط ضعف وجود ندارد. تکنولوژی IOTA به اندازه کافی مورد آزمایش قرار نگرفته است و ما هنوز نمی‌دانیم که مقیاس‌بندی آن چگونه است و چگونه آن را در مقابل حملات امن نگه می‌دارد. این فقدان کلی تست و بازبینی، بزرگترین نگرانی منتقدان آیوتا است.

در اوایل سال جاری، دانشگاه MIT و بوستون با انتشار مقاله‌ای حاوی انتقاد بر نقص امنیتی بحرانی در عملکرد Curl، سر‌و‌صدای زیادی به پا کردند. این ایده که شما می‌توانید “رمزنگاری خود را اداره کنید” به شدت در جامعه و در میان کارشناسان مورد توجه قرار گرفته است. رمزنگاری خوب سال ها طول می‌کشد تا توسعه، آزمایش و بررسی شود. الگوریتم هش SHA-3 نه سال طول کشید تا تکمیل شود و کارشناسان نگرانی زیادی در این باره نشان دادند که نهایتا توسعه دهندگان آیوتا تصمیم گرفتند به جای استفاده از استانداردهای معتبر، رمزنگاری خود را بنویسند. این نگرانی ها منجر به قیمت نسبتا ناپایدار برای رمز آیوتا شده است.

IOTA چیست؟ راهنمای مبتدیان در مورد سکه آیوتا
IOTA چیست؟ راهنمای مبتدیان در مورد سکه آیوتا

با این حال، فراموش نکنیم که هر تکنولوژی جدید موانع فنی و مشکلات زیادی را پشت سر می‌گذارد. بیت‌کوین رسوایی Mt. Gox و اتریوم هک DAO را پشت سر گذاشت. در حالی که تکنولوژی و پیاده‌سازی آیوتا مطمئنا تغییر خواهد کرد، سرمایه گذاران بالقوه باید در مورد معماری کلی ارز رمزنگاری‌شده آیوتا و تیم توسعه آن به این جمع‌بندی برسند که آیا سرمایه گذاری در این فناوری به صلاح است یا خیر.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.