آینده احتمالی ریپل (Ripple) به عنوان بیت‌کوین بعدی

افزایش قیمت‌‌ ارزهای‌‌ رمزنگاری ‌‌شده، به ویژه افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین، توجه زیادی را به سمت این بازار جلب کرده است. با افزایش محبوبیت بیت‌‌کوین، انواع دیگر ارزهای ‌‌رمزنگاری ‌‌شده یا آلتکوین‌‌ها نیز پا به عرصه ارز رمزها گذاشتند. بسیاری از مردم و سرمایه گذاران تلاش می‌کنند که بیت‌‌کوین بعدی را از میان آن‌ها شناسایی‌‌کنند. ریپل (XRP) یکی از این آلتکوین‌‌ها است که در دنیای ارز‌‌های ‌‌رمزنگاری‌‌ شده به طور روز افزون توجهات بیشتری را به خود جلب می‌کند و از پتانسیل بالایی برای جایگزینی بیت کوین برخوردار است. این مقاله به بررسی این موضوع و همینطور مزایا و معایب ریپل می‌پردازد.

0 1,407

هرکسی که در غار زندگی نمی‌‌کند، از توجه عمومی و روزافزون به افزایش قیمت‌‌های ارزهای‌‌ رمزنگاری ‌‌شده آگاه است. خصوصا جهش ناگهاتی بیت‌‌کوین از چندصد دلار به ازای هر کوین تا ۲۰۰۰۰ دلار در آخر سپتامبر ۲۰۱۷ توجهات زیادی را به خود جلب کرد. این مساله موجب شده است تا صدها‌‌ هزار سرمایه‌‌ گذار به امید ثروتمند شدن، به دنیای رمزنگاری‌‌ شده روی بیاورند. با افزایش محبوبیت بیت‌‌ کوین، انواع دیگر ارزهای ‌‌رمزنگاری ‌‌شده یا آلتکوین‌‌ها، به دنبال بیت‌‌ کوین رشد می‌‌کنند. بسیاری از سرمایه گذاران خوش‌‌بین امیدوارند که بیت‌‌کوین بعدی را شناسایی‌‌کنند و درهمین ‌‌راستا، این آلتکوین‌‌ها را قبل از افزایش قیمتشان خریداری ‌‌کنند. ریپل (XRP) یکی از این آلتکوین‌‌ها است که در دنیای ارز‌‌های ‌‌رمزنگاری‌‌ شده به طور روز افزون توجهات بیشتری را به خود جلب می‌کنند.

تحلیل مزایای ریپل و پتانسیل آن در آینده

از زمان نوشته شدن این مقاله، XRP اخیرا دو نقطه‌‌ عطف را تجربه کرده است. مورد اول، از اوایل دسامبر ۲۰۱۷ تا آغاز ژانویه ۲۰۱۸، XRP در عرض چند روز از رکوردهای ۱.۰۰ دلار، ۲.۰۰ دلار و ۳.۰۰ دلار بر هر کوین گذشت. مورد دوم، XRP اتریوم (Ethereum) را پشت سر گذاشت تا مقام دومین ارزهای‌‌ رمزنگاری‌‌ شده را بدست آورد. این دو دستاورد اکنون XRP را در جایگاهی قرار داده که پتانسیل تبدیل به بیت کوین بعدی را دارد. اگرچه می‌‌توان قیمت‌‌ها و بازار را تجزیه و تحلیل کرد، بدون شک بازار کوتاه مدت تحت‌‌تاثیر حدس و گمان قرار‌‌ دارد و اخبار به راحتی می‌‌توانند قیمت‌‌های آن را دچار نوسان کنند. با این حال، با درنظر نگرفتن نوسانات موقت قیمت‌‌ها و در مقابل، توجه لازم به مزایای XRP، مبنای اساسی‌‌تری را برای سرمایه‌‌گذاری در این ارز‌‌ رمزنگاری ‌‌شده می‌توان یافت.

باید تفاوت بین پروتکل ریپل (Ripple Protocol) و توکن ریپل (Token Ripple) (XRP) را بشناسیم. پروتکل ریپل یک انتخاب دیگر برای جایگزینی انتقالات سوئیفت (SWIFT) در انتقالات بین‌‌المللی است که توسط آزمایشگاه‌‌های ریپل (Ripple Labs) ایجاد شده است. از سوی دیگر، XRP ارز رمزنگاری‌‌ شده‌‌ای است که توسط آزمایشگاه‌‌های ریپل و با هدف استفاده همگانی و خصوصا در سیستم پروتکل ریپل (Ripple Protocol system) ساخته و پشتیبانی شده ‌‌است. یکی از نکات مهم این است که پروتکل ریپل و XRP به طور مستقیم به یکدیگر مرتبط نیستند و اتخاذ پروتکل ریپل به این معنا نیست که قیمت توکن ریپل قطعا افزایش خواهد یافت. برای مثال امریکن اکسپرس (American Express) (NYSE: AXP) از پروتکل ریپل استفاده می‌‌کند اما XRP را قبول نمی‌‌کند.

رکن اساسی به‌‌کارگیری XRP به دلیل سهولت استفاده از آن، انتقال سریع بین کشورها، هزینه پایین و نقدینگی بالای آن است. طبق گفته سایت ریپل، سرعت انتقال XRP در مقایسه با رقبای خود تا ۴ ثانیه هم افزایش پیدا می‌‌کند، که استفاده روزانه آن را کاملاً ممکن می‌‌سازد. علاوه بر این، هزینه تراکنش‌‌های بین‌‌ کشور‌‌ها نیز تا حد چشمگیری کاهش پیدا می‌‌کند که خود همین امر باعث نفع واقعی برای کاربران آن می‌‌شود. عامل دیگری که XRP را برای سرمایه ‌‌گذاران جذاب کرده است، این است که تعداد زیادی از مؤسسات مالی شروع به استفاده از پروتکل ریپل در سیستم‌‌های خود کرده‌‌اند. سایت Forbes گزارش کرده است که بیش از ۱۰۰ موسسه مالی به شبکه ریپل (Ripplenet) یا همان شبکه بلاک ‌‌چین پیوسته‌‌اند. همان‌طور که در بالا اشاره شد، شرکت‌‌ها اگرچه از پروتکل ریپل استفاده کنند، اما نیازی به بهره گرفتن از XRP ندارند. بااین‌حال، این موضوع XRP را در موقعیت کاملاً مطلوبی قرار می‌‌دهد. این اطلاعات، به پرونده‌‌ای بسیار قوی برای آینده‌‌ی XRP تبدیل خواهد شد.

از اطلاعات بالا می‌‌توان به‌روشنی فهمید که XRP مسیری برای آینده نزدیک خود تعریف کرده است. اگر فردی بخواهد در ارزهای رمزنگار‌‌ی ‌‌شده سرمایه ‌‌گذاری کند، XRP گزینه‌‌ی معقولی خواهد بود، به‌ویژه که شرکت‌‌های بزرگ بیشتر و بیشتری به شبکه‌‌ی ریپل می‌‌پیوندند. XRP باوجود سکه‌‌هایی با قیمت ۰.۵ دلاری، ورود و سرمایه‌‌گذاری در آن را نسبت به بیت ‌‌کوین بسیار آسان‌‌تر کرده است. این احتمال هم می‌‌رود که XRP به‌زودی توسط صرافی کوین‌‌بیس وارد لیست فروش شود که می‌‌تواند باعث افزایش قیمت آن شود.

بااین‌حال باید یادآوری کرد که XRP به دلیل تعداد سکه‌‌های در گردش، احتمال رسیدن به قیمت بیت‌‌کوین را نخواهد داشت. طبق آمار سایت Coinmarketcap، کل میزان در گردش XRP، ۳۸.۷۳۹.۱.۸۷ ریپل است، درحالی‌که تعداد سکه در گردش بیت‌‌کوین ۱.۷۸۵.۱۳۷ عدد است. به دلیل این عرضه بسیار زیاد در مقایسه با بیت‌‌کوین، احتمال رسیدن ریپل به قیمت بیت‌‌کوین بسیار کم است.

توقعات خود از قیمت ریپل را مدیریت کنید

هرچه قدر هم که آرزوهای بزرگی برای ریپل داشته باشیم، نکات منفی نیز درمورد آن وجود دارد. اگرچه بسیاری از شرکت‌‌ها شروع به استفاده از فناوری بلاک ‌‌چین ریپل برای انجام فرایند پرداخت خود کرده‌‌اند، اما احتمال استفاده نکردن این شرکت‌‌ها از XRP وجود دارد، همان‌طور که شرکت American Express این‌طور عمل کرد. این از نظر تئوری باعث کاهش پتانسیل استفاده از XRP به‌عنوان یک ارز می‌‌شود که منجر به کاهش قیمت آن خواهد شد. علاوه بر این، همه‌‌ی XRPها توسط آزمایشگاه ریپل استخراج و کنترل می‌‌شوند. خود همین مسئله باعث کاهش ارزش XRP می‌‌شود و امنیت مالی این سکه را نیز کم خواهد کرد. بااین‌حال آزمایشگاه ریپل، با قرار دادن چندین قرارداد هوشمند برای کنترل ورود سکه XRP به بازار، سعی در رفع این نگرانی داشته است.

درنتیجه، XRP یک بازیگر عمده در بازار کنونی رمز ارزها شده است و پتانسیل غلبه بر بیت‌‌کوین به‌عنوان بزرگ‌‌ترین رمز ارز جهان را داراست. نقاط قوت زیادی در استفاده از XRP وجود دارد: سرعت بالای تراکنش‌‌های روزانه، هزینه پایین انتقال فرامرزی پول و نقدینگی بالا. با این‌وجود، نقاط منفی نیز وجود دارد که باید مراقب آنان نیز بود. در کل XRP رقابت تنگاتنگی با بیت‌‌کوین خواهد داشت و پتانسیل غلبه بر پادشاه کنونی عرصه رمز ارزها را در اختیار دارد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.