آینده‌ وام‌دهی: ۵۰ شرکت برتر فین‌تک ۲۰۱۹

چهار سالی است که نشریه‌ی اقتصادی فوربز فهرستی از ۵۰ شرکت مطرح در فناوری مالی یا همان فین‌تک را منتشر می‌کند که به عنوان فین‌تک ۵۰ شناخته می‌شود. این فهرست در زمینه‌های مختلفی از جمله امور مالی شخصی، سرمایه‌گذاری، شرکت‌های نوپا و غیره تهیه می‌گردد. در ادامه نگاهی به فهرست شرکت‌های برتر سال ۲۰۱۹ در زمینه‌ی اعطای وام می‌اندازیم.

0 118

هیچ شکی وجود ندارد که وام دهندگان جدید الورود، اثر خود را بر روی این صنعت گذاشته‌اند و آمده‌اند که بمانند. شرکت‌هایی چون گرین اسکای و لِندینگ کلاب که زمانی استارتاپ‌هایی کوچک بودند (و فهرست‌های گذشته‌ی Fintech 50 نشریه‌ی فوربز را تشکیل می‌دادند)، حالا نیروهای عمده در میدان رقابت هستند، میلیاردها دلار وام به دست میلیون‌ها مشتری می‌رسانند و به قلمرویی وارد شده‌اند که به طور سنتی در تصرف بانک‌های بزرگ بود. چهار وام‌دهنده‌ی فهرست Fintech 50 نشریه‌ی فوربز در سال ۲۰۱۹ هم شامل وام‌دهندگانی مانند Kabbage و Affirm می‌شود که در میانه‌ی راه عرضه عمومی سهام هستند و هم تازه‌واردان کوچک‌تری مثل تالا و نووا کردیت که در حال فعالیت برای گسترش اعتبارشان در سطح بین‌المللی هستند.

در صنعتی که از نظر تاریخی علاقه‌ای به رهبران زن نشان نداده است، سه مورد از این شرکت‌ها (کاباج، نووا کردیت و تالا) با همکاری زنان بنیان‌گذاری شده‌اند.

در ادامه چهار شرکت وام‌دهی که بخشی از فهرست Fintech 50 نشریه‌ی فوربز را در سال ۲۰۱۹ تشکیل داده‌اند را معرفی می‌کنیم.

مکس لِوچین، مدیر عامل Affirm

مکس لِوچین، مدیر عامل Affirm

Affirm

سانفرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا

وام‌های لحظه‌ای با بازپرداخت ۳ تا ۲۴ ماهه برای تامین مالی خرید از پایانه‌های فروش بیش از ۲۰۰۰ فروشگاه آنلاین که شامل فروشگاه‌هایی مانند وِی‌فِر، کسپر و اکسپدیا می‌شوند پرداخت می‌کند. وام‌های بلندتر ۳۶ تا ۳۹ ماهه برای خریدهای بزرگتر در دسترس هستند. نرخ سود سالانه (APR) بسته به سابقه‌ی اعتبار مشتری بین ۱۰% و ۳۰% متغیر است و برخی فروشندگان (از جمله واربی پارکر و نِست) کمک‌هزینه‌هایی با نرخ ۰% دریافت کرده‌اند. این شرکت هیچ هزینه‌ای بابت تأخیر در پرداخت یا پیش‌پرداخت دریافت نمی‌کند.

منابع مالی: ۴۵۰ میلیون دلار از خوسلا ونچرز، لایت اسپید پارتنرز، فاندرز فاند و دیگران.

آخرین ارزش‌گذاری: ۱.۸ میلیارد دلار تا دسامبر ۲۰۱۷، به گفته‌ی نشریه‌ی پیچ‌بوک

موفقیت‌ها: بیش از ۲ میلیارد دلار وام در سال ۲۰۱۸ توزیع کرد که دو برابر حجم سال ۲۰۱۷ است.

بنیان‌گذار و مدیر عامل: مکس لوچین، ۴۳ ساله، یکی از بنیان‌گذاران پی‌پال و مدیر سابق یِلپ.

کاباج

آتلانتا، ایالات متحده آمریکا

با تائید آنلاین اغلب در چند دقیقه، ردیف‌های اعتباری را برای کسب و کارهای کوچک، فراهم می‌کند. تصمیمات اعتباری خودکار، مبتنی بر داده‌های گسترده‌ی متفاوتی مانند حمل و تحویل محصولات آن کسب و کار و حتی سابقه‌ی اجتماعی آن، به همراه سوابق بانکی هستند. کاباج علاوه بر ایجاد وام با کمک شریک بانکی خود، مجوز استفاده تکنولوژی خود را به بانک‌های بزرگی چون ING و سانتاندر ارائه داده است.

راب فِروواین، مدیر عامل کاباج

راب فِروواین، مدیر عامل کاباج

منابع مالی: ۴۸۹ میلیون دلار از سافت‌بانک ویژن فاند، بلوران ونچرز، مور دیویدو ونچرز و دیگران.

آخرین ارزش‌گذاری: ۱.۲ میلیارد دلار، به گفته‌ پیچ‌بوک.

موفقیت‌ها: ۶ میلیارد دلار وام برای بیش از ۱۵۰,۰۰۰ کسب و کار کوچک ایجاد کرده است.

‌بنیان‌گذاران: مدیر عامل راب فروواین، ۵۰ ساله و رئیس هیات مدیره کاترین پِترالیا، ۴۸ ساله

لوئک جانسن، نیکی گولیمیس و میشا اِسیپوف

به ترتیب از چپ به راست، لوئک جانسن، نیکی گولیمیس و میشا اِسیپوف بنیان‌گذاران نووا کردیت

نووا کردیت

سانفرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا

اطلاعات بدست‌آمده از دفاتر گزارش اعتبار در هند، مکزیک، بریتانیا، کانادا و دیگر کشورها را یکپارچه و استاندارد می‌کند تا در نتیجه وام‌دهندگان و زمین‌داران ایالات متحده بتوانند به مهاجرانی که فاقد سابقه‌ اعتباری در ایالات متحده هستند، خدمات‌رسانی کنند. علاوه بر گزارش سابقه‌ی پرداخت خارجی آن‌ها، نووا یک شماره‌ی پاسپورت اعتباری را، مشابه یک امتیاز اعتباری فیکو، برای تازه‌واردان ایجاد می‌کند.

منابع مالی: ۲۰ میلیون دلار از جنرال کاتالیست، ایندکس ونچرز و فِرست راند.

موفقیت‌ها: اخیراً با یاردی، یک پلتفرم نرم‌افزاری عمده‌ی مدیریت اموال، شریک شد تا به حفاظت از مهاجران متقاضی مسکن کمک کند.

‌بنیان‌گذاران: مدیر عامل میشا اِسیپوف، ۳۰ ساله؛ مدیر ارشد عملیات نیکی گولیمیس، ۳۰ ساله و مدیر ارشد تکنولوژی لوئک جانسِن، ۲۹ ساله که به عنوان ایده‌ای برای یک پروژه‌ کلاسی تحصیلات تکمیلی در استنفورد، به نووا رسیدند.

شیوانی سیرویا، بنیان‌گذار و مدیر عامل تالا

شیوانی سیرویا، بنیان‌گذار و مدیر عامل تالا

تالا

سانتا مونیکا، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

وام‌های خردی از ۱۰ تا ۵۰۰ دلار برای وام‌گیرنده‌هایی در کشورهای در حال توسعه ایجاد می‌کند و برای قضاوت در رابطه با اعتبار افراد، انبوهی از داده (از جمله تراکنش‌های خرید‌ها، استفاده از برنامه، پیام‌های متنی و تماس‌ها) را از گوشی‌های هوشمند آن‌ها جمع‌آوری می‌کند. بیش از ۸۵% از مشتریان تأییدشده در کمتر از ۱۰ دقیقه اعتبار دریافت می‌کنند.

منابع مالی: ۱۰۵ میلیون دلار از IVP، روولوشن گروث، لوئرکیس کاپیتال و دیگران، به علاوه‌ی یک سرمایه‌گذاری با مقدار اعلام نشده از پِی‌پال.

موفقیت‌ها: بیش از ۶۸۰ میلیون دلار وام به بیش از ۲.۵ میلیون مشتری با نرخ بازپرداخت ۹۰% اعطا کرده است.

بنیان‌گذار و مدیر عامل: شیوانی سیرویا، ۳۶ ساله، تحلیلگر سابق سیتی‌گروپ، UBS و کردیت سویسه

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.