آینده‌‌ بیت کوین‌‌ و خالق مرموز آن

تا به امروز هویت فردی که رمز ارز بیت کوین‌‌ را با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو به وجود آورد همچنان ناشناس باقی مانده است. با وجود فرضیه‌ها و ادعاهای گوناگون در این زمینه، هویت حقیقی ساتوشی ناکاموتو هیچگاه تایید نشده است. اما افراد و رسانه‌های علاقه‌مند به حوزه رمز ارزها همچنان به دنبال یافتن ساتوشی حقیقی هستند. آینده بیت کوین نیز مانند هویت خالقش هنوز مبهم و نامشخص است. آیا این رمز ارز می‌تواند به ارزی جهانی تبدیل شود؟

0 184

آینده‌‌ بیت کوین‌‌ و خالق مرموز آن:

طبق گفته‌‌های یک از نویسندگان NYTimes به نام ناتانیل پاپر (Nathaniel Popper)

فردی با نام ساتوشی ناکاموتو در اوایل سال 2009 نرم‌‌افزار بیت کوین‌‌ را منتشر کرد و از طریق ایمیل با دیگر افرادی که از این ارز استفاده می‌‌کردند ارتباط برقرار کرد، اما این اتفاق هیچ‌‌وقت از طریق تلفن یا به صورت حضوری رخ نداد. سپس در سال 2011، همزمان با اینکه فناوری توجه بیشتری به خود جلب کرد، ارسال این ایمیل‌‌ها نیز متوقف شد. ناگهان ساتوشی ناپدید شد، اما ماجراها همچنان ادامه داشتند.

بسیاری از افراد در اجتماع بیت کوین‌‌ بر این باورند که باید به عقیده‌‌ ناکاموتو در مورد حریم شخصی احترام گذاشته شود. اما این موضوع باعث نمی‌‌شود که افراد از حدس و گمان در مورد هویت حقیقی این سازنده دست بردارند. در مارس سال 2014، Newsweek مقاله‌‌ای چاپ کرد که ادعا می‌‌کرد ساتوشی ناکاموتو یک مهندس 60 ساله به نام دورین ساتوشی ناکاموتو است و در حومه‌‌ی لس‌‌آنجلس زندگی می‌‌کند. کمی پس از انتشار این مقاله، مشخص شد که “این مجله شخصی را با ناکاموتو اشتباه گرفته است”.

در سال 2017، نویسنده‌‌ی خودآموز بیت کوین‌‌ (Bitcoin Tutorial) که روس کلینمن (Bruce Kleinman نام دارد، در قسمتی از برنامه‌‌ی Adventures in Finance بیان کرد که ناکاموتو بیشتر نشانگر یک گروه از افرد است که در رمزنگاری و معماری شبکه تخصص دارند:

ما رمزنگاری، امنیت مجازی، معماری نرم افزار و معماری شبکه داریم. اگر به این چهار عامل نگاه کنید، می‌بینید که چهار حیطه‌‌ی مختلف هستند. بنابراین احتمال اینکه یک فرد از تمام این چهار تخصص برخوردار باشد چقدر است؟ صفر.

اکنون نیز اطلاعات بسیار زیادی در مورد این سازنده در دست نداریم، تنها این را می‌‌دانیم که ناکاموتو مالک پنج درصد از کل عرضه این رمز ارز است. نمی‌‌توان دقیق گفت ارزش این مقدار برابر با چند دلار آمریکا است، زیرا نرخ مبادله‌‌ی بیت کوین‌‌ بسیار تغییرپذیر است، اما می‌‌توانید نرخ فعلی بیت کوین‌‌ را در یک میلیون ضرب کرده و به نتیجه‌‌ای منطقی برسید.

قدرت اعداد

چرا افراد شدیدا به دنبال آشکار کردن هویت ناکاموتو هستند؟ طبق گفته‌‌های CNBC، از آن جایی که ناکاموتو در حال حاضر مالک یک میلیون بیت کوین‌‌ است، اگر بخواهد هر لحظه می‌‌تواند بازار را پر از بیت کوین کند.

بخشی از ارزش بیت کوین‌‌ به دلیل کم بودن آن است (تنها 21 میلیون بیت کوین‌‌ را می‌‌توان استخراج کرد)، و به همین دلیل ناکاموتو می‌توانست با فروش بخشی از یک میلیون کوین خود موجب کاهش قیمت بیت کوین‌‌ شود.

بن یو (Ben Yu)، یکی از سرمایه‌‌گذاران بیت کوین‌‌ و ساکن سانفرانسیسکو، نیز معتقد است که سهم ناکاموتو می‌‌تواند برای اقتصاد خطرناک باشد:

اگر بیت کوین‌‌ به یک ارز جهانی تبدیل شود، آنگاه ساتوشی ناکاموتو به ثروتمندترین فرد در دنیا تبدیل شده و سهم بیت کوین‌‌ او از میزان طلایی که ایالات متحده اکنون داراست نیز بیشتر خواهد شد.

بله، درست است؛ ایالات متحده آمریکا در حال حاضر 8 هزار تن طلا دارد و این مقدار تقریبا چهار درصد از کل طلای جهان است و تنها اندکی از سهم 5 درصدی ناکاموتو در بیت کوین‌‌ کمتر است. علاوه بر این، طبق پیش‌‌بینی‌‌های CNBC، ارزش بیت کوین‌‌ تا سال 2027 به 100 هزار دلار خواهد رسید.

آینده رمز ارزها

عده‌‌ای بر این باورند که مبادله‌‌ی این رمز ارزها بیشتر شبیه به شرط‌‌بندی است تا سرمایه‌‌گذاری؛ اما همه نگران ماهیت تغییرپذیر این دارایی نیستند.

ریک ادلمن (Ric Edelman)، مشاور مالی، موسس و مدیر سرویس‌‌های مالی ادلمن، معتقد است که “رمز ارزها آینده را تشکیل خواهند داد” و افراد باید بر تصویر بزرگ‌‌تری تمرکز کنند و اگر می‌‌توانند، رمز ارزهای خود را نگه دارند.

او گفت:

اگر مالکیت این دارایی باعث می‌‌شود که دچار شب بیداری شوید، بهتر است آن را نگه ندارید. در زندگی مسائل مهم‌‌تر از پول نیز وجود دارد. من شاهد افزایش دارایی خود از یک دلار به 1000 دلار، بازگشت آن به 200 دلار و مجددا افزایش آن به 16 هزار دلار بوده‌‌ام.

طبق گفته‌‌های ویلمین کتس (Willemien Kets)، استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه آکسفورد، این مورد (تغییرپذیری) دقیقا همان چیزیست که بیت کوین‌‌‌‌ را در برابر سرمایه‌‌گذاران مقاومت‌‌ناپذیر کرده است.

کتس گفت:

بر خلاف دیگر سرمایه‌‌گذاری‌‌ها مثل سرمایه‌‌گذاری ریسک پذیر و سرمایه‌‌گذاری خصوصی که در آن‌‌ها می‌‌توانید موبایل خود را هر پنج دقیقه یک بار چک کنید، با رمز ارزها می‌‌توانید ارزش دقیقه به دقیقه‌‌ی آن را بررسی و دنبال کنید. ما با توجه به روانشناسی اجتماعی می‌‌دانیم که بهترین راه برای جذب مردم این است که به آن‌‌ها در زمان‌‌های مختلف پاداش دهیم.

یکی از معلمان سرمایه‌‌گذاری به نام وارن بافت (Warren Buffet) تقریبا مطمئن است که رمز ارزها در نهایت پایان خوبی نخواهند داشت. بافت عقاید خود را در این باره در مصاحبه‌‌ای با CNBC به اشتراک گذاشت:

من در ارتباط چیزهایی که فکر می‌‌کنم در مورد آن‌‌ها اطلاعات دارم به مشکل برمی‌‌خورم. چرا باید در حوزه‌ای سرمایه گذاری کنم که هیچ چیزی درباره‌‌ آن نمی‌‌دانم؟

بیت کوین‌‌ و آینده‌‌ پرداخت

ایجاد خودپردازهای بیت کوین‌‌ در استرالیا سوالات مهمی را در ارتباط با نحوه‌‌ و روش پرداخت کارفرمایان به کارمندان به وجود آورده است.

برای مثال، در استرالیا اگر کارمند به عنوان یک پیمانکار مستقل مشغول به کار باشد، امکان دادن پاداش به او به صورت غیرنقدی نیز وجود دارد. این به این معناست که کسب‌‌ و کارها می‌‌توانند با بیت کوین‌‌ یا دیگر رمز ارزها نیز به کارمنان خود پاداش بدهند.

آیا این امر موجب بروز تغییراتی در روش‌‌های پرداخت خواهد شد؟ باید صبر کنیم و ببینیم.

به نظر شما آیا بیت کوین می‌تواند به ارزی جهانی و تهدیدی برای سلطه اقتصادی آمریکا تبدیل شود و ساتوشی ناکاموتو را به ثروتمندترین فرد در دنیا تبدیل کند؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.