آیت الله فاضل لنکرانی: بیت‌کوین حباب ارزی است، بیت‌کوین از مصادیق اکل مال بالباطل است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: بیت کوین حباب ارزی است و در یک لحظه می‌تواند از بین برود و علاوه بر این از مصادیق اکل مال بالباطل است و به طوری که مانند قمار بازنده پول داده است و درعوض چیزی نصیبش نمی‌شود.

0 465

به گزارش خبرنگاران خبرگزاری «حوزه»، آیت الله فاضل لنکرانی پیش از ظهر امروز در نشست علمی «بیت‌کوین از منظر فقه»، که در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم برگزار شد، اظهار داشت:

اولین بحث این است که آیا بیت ‌کوین را باید پول بدانیم یا مال هرچند که عده‌ای این را به عنوان پول می‌دانند.

وی با اشاره تعریف پول افزود:

در واقع تعریف پول این است که به جای کالا می‌نشیند و در قبال آن کالا دریافت می‌شود و کاری به بیع یا غیر بیع بودن آن نداریم.

آیت الله فاضل لنکرانی تصریح کرد:

در دنیای امروزپشتوانه یک پول، دولت‌ها هستند و سوال این است که آیا پول می‌تواند بدون پشتوانه باشد؟

وی افزود:

در عرف و بازار، پول جای یک طرف معامله می‌نشیند و فرقی نمی‌کند که پول فیزیکی یا دیجیتالی جای کالا بنشیند، اما باید حتما پشتوانه داشته باشد.

استاد حوضه علمیه قم تصریح کرد:

که این پول در فضای مجازی است دلیل این نمی‌شود بدون پشتوانه باشد و به این که برخی بگویند این پول است، نباید اعتنا کرد؛ چرا که جمیع عقلا و مردم باید بگویند پول اعتبار دارد و آن را تایید کنند.

وی با بیان این که سرمایه بیت‌کوین ۲۰۰ میلیارد دلار است، تصریح کرد:

اگر امروز ۲۰۰ میلیارد دلار از بیت‌کوین خارج کنند، هیچ ارزشی در آن باقی نمی‌ماند.

آیت الله فاضل لنکرانی افزود، در فقه غرر حین معامله مورد نهی است. در فرض اینکه غرر به معنای خطر باشد، ادعای ما این است که در حین معامله بیت کوین، غرر وجود دارد. وی ادامه داد:

بیت کوین در واقع هیچ عوض و پشتوانه ای ندارد و علاوه بر این در بیت کوین طرف معاوضه وجود ندارد و در برابر دلار فقط رمز و کد می‌دهد.

همچنین تصریح کرد:

بزرگان و اقتصاددانان معامله‌ای را صحیح و عقلایی می‌دانند که هر طرف چیزی نصیبش شود.

وی با بیان این‌که در باب معامله‌ی بیت کوین عوض چیست افزود:

در معامله بیت کوین طرف وجود ندارد و نه می‌توانیم بگوییم پول است و نه مال.

ایشان تاکید کرد:

در واقع بیت کوین حباب ارزی است و در یک لحظه می‌تواند از بین برود و علاوه بر این از مصادیق اکل مال بال باطل است، به طوری که مانند غمار بازنده پول داده است و در عوض چیزی نصیبش نمی‌شود. از سوی دیگر بیت کوین صدق معامله را ندارد، درباره با ضوابط فقهی نمی‌توانیم برای این معامله، آثار صحت را قائل شد. در بیت کوین تبانی بر مالیت است و از اصل مال خبری نیست و علاوه بر این از مفاهیمی است که عرف جامعه آن را نه پول می‌داند نه مال.

وی ادامه داد:

در عناوین ثانویه از قبیل پول‌شویی هم باید گفت از طریق بیت کوین به راحتی می‌توان پول‌شویی کرد، چرا که مبدا و مقصد پول مشخص نیست. از نکات مهمی که ایشان اشاره کرد این است که در کشور‌های پیشرفته بیت کوین هنوز ارزش ندارد و تنها سرمایه‌ی جهان سوم است که جذب بیت کوین می‌شود. بیت کوین صد هزار کاربر در ایران دارد اما ظاهر مساله این است که یک فردی که بیت کوین خریداری کرده است، چگونه می‌تواند سرمایه‌ی خود را برگرداند؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.