آیا ETF بیت‌کوین را مانند طلا تغییر می‌دهد؟

علی رغم مقاومت از سوی قانون‌گذاران، تاسیس یک ETF بیت‌کوین اکنون محتمل به نظر می‌رسد؛ و این همه تمایل دارند تا بدانند آیا چنین محصولی می‌تواند همان کاری را برای بیت‌کوین بکند که برای طلا کرد یا خیر. آیا یک ETF بیت‌کوین نیز به طور مشابه دسترسی را برای کسانی تمایل دارند با فضای رمزارزی در ارتباط باشند بهبود خواهد داد؟ در این مقاله به شباهت‌ها و تفاوت‌ها ETFهای طلا و بیت‌کوین می‌پردازیم.

0 104

۲۸ مارس ۲۰۰۳ تاریخی بود که اولین صندوق قابل معامله در بورس (ETF) طلا، به عرصه جهانی وارد شد. حدود ۱۸ ماه بعد، بزرگ‌ترین و مشهورترین ETF طلای با پشتوانه فیزیکی، تراست طلای (SPDR (GLDفعال و در حال کار بود. از آن زمان،‌ دیگر چیزی مثل گذشته نبود.

ETFها طی ۱۵ سال گذشته از معرفیشان تاثیر بزرگی بر بازار طلا گذاشته‌اند. حتی فقط در مورد قیمت، یک اونس از این فلز زرد در زمان عرضه GOLD ۳۳۰ دلار قیمت داشت. امروز ارزش آن بالای ۱۲۰۰ دلار است و در سال ۲۰۱۱ از ۱۸۰۰ دلار نیز فراتر رفت.

ETF

البته، سایر فاکتورها نیز در رشد غیرقابل پیش‌بینی طلا موثر بودند، از جمله افزایش قیمت کالاها در دهه ۲۰۰۰ در چین. اما عموما پذیرفته می‌شود که ETF بازار طلا و فلزات گران‌بها را متحول نکرد، چرا که پول در نیمه دوم دهه ۲۰۰۰ به سمت کالاهای قابل معامله در بورس سرازیر شد. البته، GLD به زودی به یکی از بزرگ‌ترین صندوق‌های جهان از نظر ارزش دارایی‌های مدیریت شده تبدیل شده و برای مدت کوتاهی از حد ۷۰ میلیارد دلار گذشت و در سطح جهان ETFهای طلا موفق شدند تا در همان زمان از ۱۵۰ میلیارد دلار ارزش کلی فراتر روند.

ETF

ETF

آیا بیت‌کوین پا جای پای طلا خواهد گذشت؟

اکنون محتمل به نظر می‌رسد که علی رغم مقاومت از سوی قانون‌گذاران، یک ETF بیت‌کوین می‌تواند اجرایی شود. و این یعنی همه در حال حاضر تمایل دارند تا بدانند آیا چنین محصولی می‌تواند همان کاری را برای بیت‌کوین بکند که برای طلا کرد یا خیر. همانطور که GLD و سایر ETF متکی بر طلا، بازار را با اعطای دسترسی آسان‌تر به فلزات گران‌بها تغییر دادند، آیا یک ETF بیت‌کوین نیز به طور مشابه دسترسی را برای کسانی که در حال حاضر تمایل دارند با فضای رمزارزی در ارتباط باشند بهبود خواهد داد؟

ما در گذشته در مورد این که آیا بیت‌کوین می‌تواند به عنوان جایگزین موثری برای طلا مورد استفاده قرار گیرد یا خیر صحبت کرده‌ایم. با توجه به عمر کوتاه عمر ارز دیجیتال به نسبت فلزات گران‌بها، پاسخ این سوال به باور من مشخص نیست. اما به نگاهی به شباهت‌های غیر قابل انکار آن‌ها (عرضه ثابت و نهایی که استخراج شده است و به عنوان یک ذخیره ارزش احتمالی عمل می‌کند، و تقریبا به طور کامل از دخالت‌های بانک‌های مرکزی و فرامین دولتی مصون است) مطمئنا ETFهای آن‌ها نیز رفتاری مشابه خواهد داشت.

بسیارخوب، بله و نه.

شباهت‌ها:

جذابیت طلا تا حد زیادی به سهولت کاربرد آن‌ها و معامله شمش فیزیکی برمی‌گردد. با شرکت کردن در یک صندوق، قرار گرفتن کار با طلا به ناگهان به یک سادگی خرید سهم خواهد بود. در حقیقت شما سهام یک سازمان از یک تراست سرمایه‌گذاری را خریداری می‌کند. (در مورد GLD، تراست شمش‌های طلای فیزیکی را در مخرن متولی آن بانک HSBC در لندن نگهداری می‌کند. سپس ETF مانند یک سهام معمولی در بورس معامله می‌شود و به شکل سهام فروخته می‌شود.)

در صورتی که ETFهای بیت‌کوین پذیرفته شوند، چنین مزایایی را می‌توان برای آن هم متصور بود. یک ETF بیت‌کوین احتمالا سهام را با پشتوانه بیت‌کوینی خواهد فروخت که به طور مشابه تحت تولیَت قرار دارد. بنابراین، شما می‌توانید آن را مانند یک سهم از طریق حساب کارگزاری عادی خریداری کنید. و این یعنی نیازی نیست شما فرآیند راه‌اندازی کیف پول خود برای خرید و حفاظت از بیت‌کوین به طور فیزیکی را خود دنبال کنید.

یک ETF طلا همچنین به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا بسیاری از چالش‌های مرتبط به خرید شمش، مانند نگهداری، تحویل و بیمه را نادیده بگیرند. به همین ترتیب،‌ETFها ابزاری بسیار راحت برای سرمایه‌گذارانی تبدیل شود که منتظر هستند طلا را در پرتفوی‌های خود داشته باشند. یک ETF بیت‌کوین، در این خصوص همین شرایط را خواهد داشت (سرمایه‌گذاران نباید درگیر خطرات و هزینه‌های مرتبط با باز کردن حساب در صرافی‌های برای خرید پول یا خطرات صرافی‌ها برای خرید ارز شوند). همچنین سرمایه‌گذارانی که در این خصوص بسیار در مقابل هک شدن آسیب‌پذیر به نظر می‌رسند، نیازی ندارند تا درگیر پیچیدگی‌های کلیدها/نشانه‌های خصوصی یا نگهداری از بیت‌کوین شوند. این‌ها پیچیدگی‌هایی هستند که باعث از دست رفتن، سرقت یا به نحوی بی‌استفاده شدن بیت‌کوین‌های زیادی شده‌اند.

البته همانند ETFهای طلا، یک ETF بیت‌کوین مالکیت دارایی زیربنایی را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. در عوض، شما را در معرض جابجایی‌های قیمتی بیت‌کوین قرار خواهد داد، بنابراین شما از این انعطاف برخوردار هستید تا با از ارز دیجیتال خود برای کسب و کار خود استفاده کنید بدون اینکه در مورد آن نگرانی داشته باشید.

شکی نیست که ارزهای رمز‌نگاری شده برای غلبه بر مشکلات اعتبار در نظر مدیران دارایی تلاش زیادی کرده‌اند. کلاه‌برداری‌ها، هک‌ها، خطرات هارد دیسک همچنان سرمایه‌گذاران نهادی را نسبت به نگهداری بیت‌کوین بی‌میل می‌کند، تقریبا به همان صورتی که مشکلات ذخیره و تحویل سرمایه‌گذاران طلا را نسبت به نگهداری فیزیکی طلا بی‌میل می‌کند. یک ETF می‌تواند این را تغییر دهد.

می‌تواند اوضاع را بهبود داده یا آن را بدتر کند.

البته، شایان ذکر است که معایب سرمایه‌گذاری در ETFهای طلا احتمالا در مورد ETFهای بیت‌کوین نیز پابرجا هستند. به عنوان مثال، از آن‌جایی که شما واقعا طلا را به شکل فیزیکی در تملک ندارید و در عوض سهام آن را از متولی خریداری می‌کنید، این باعث وجود این خطر می‌شود که قصوری از سوی متولی یا متصدی می‌تواند توانایی شما برای چاره‌اندیشی در خصوص خسارت وارده را به خطر بیاندازد. همین خطر برای سرمایه‌گذاران ETF بیت‌کوین نیز وجود خواهد داشت.

تسویه مطالباتی که شما در طول مثلا یک نابسامانی مالی مطرح می‌کنید، احتمالا به صورت پول نقد خواهد بود، به این معنی که طلایی به شما بازگردانده نمی‌شود. مجددا، ETFهای بیت‌کوین به همان شکلی فعالیت می‌کنند که همتایان طلایی آن‌ها در این سناریو عمل کردند: شما با طرح یک دعوی، بیت‌کوین دریافت نخواهد کرد.

  • پتانسیل واگرایی
  • امنیت در برابر حدس و گمان

می‌توان گفت که بزرگ‌ترین تفاوت بین طلا و بیت‌کوین در خصوص چیزی که به سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود این است که طلا به دلیل ویژگی‌های اثبات شده خود مثل ابزار امن بودن، عمدتا تقاضای بالایی دارد. طلا معمولا سرمایه‌گذاران در دوران‌های عدم قطعیت بازار یا زمانی که سایر ابزارها با کاهش قیمت روبرو هستند از کاهش قیمت جلوگیری می‌کند. اما تا اینجا، باید دید که آیا بیت‌کوین می‌تواند به عنوان یک دارایی امن موثر عمل کند یا خیر.

با در نظر گرفتن این تفاوت، این سوال مطرح می‌شود که چه میزان از موجودی فعلی طلا در ETFها با اهداف امن وجود دارد و چه میزان از آن صرفا به دلیل سفته‌بازی ذخیره شده است؟ اگر مورد اول غالب باشد، در این صورت بیت‌کوین شاید به دلیل نداشتن ویژگی‌های پناه‌گاه امن شاهد دگرگونی شدیدی پس از خلق یک ETF نباشد. هر چه باشد، صعود دهه گذشته AUM برای ETFهای طلا، همزمان با بحران مالی ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ شروع شد، زمانی که طلا به عنوان پناهگاه امن مورد درخواست بود و در همین حال سهام، اوراق قرضه و هرچیز دیگر سقوط می‌کردند.

البته، در خصوص راحتی، ETF بیت‌کوین مزایای خود را دارد، اما باید دید که آن این مزایا می‌توانند مانند نیمه دوم ۲۰۰۰ باعث دگرگونی سریع شوند یا خیر.

آتی‌ها در برابر آتی‌ها

SEC اخیرا دو ETF درخواست شده از سوی ProShares را رد کرده است که قراردادهای آتی بیت‌کوینی را رهگیری می‌کردند که سال گذشته توسط هیئت معاملات کالاهای آتی تایید شده بود. اما در صورتی که ETF‌های مبتنی بر آتی در نهایت تصویب شوند، ممکن است از ETFهای مبتنی بر آتی طلای ETF مانند ETF، Invesco DB و Gold Fund متفاوت باشند. البته، ETFهای آتی بیت‌کوین شاید در آینده بهتر مورد استقبال قرار گیرند.

مانند بیشتر ETFهای مبتنی بر آتی کالا، قرارداد طلای آتی باید پس از انقضای قرارداد چهارماهه به قرارداد ماه بعد انتقال داده شوند. این عموما ETF را در معرض تغییرات شدید قیمت بین دو قرارداد ETF قرار می‌دهد، علی الخصوص با توجه به این که بازارهای آتی کالا عموما در کانتانگو قرار دارند (یعنی قیمت نقطه‌ای مورد انتظار آتی که توسط قرارداد‌های آتی نزدیک به دست آمده‌اند، کم‌تر از قراردادهای آتی ماه بعد معامله می‌شوند).

تفاوت قیمت منعکس‌‌کننده ترجیح خریدار برای پرداحت مبلغ اضافی برای طلا در آتی، به جای پرداخت هزینه برای نگه‌داری، بیمه و تحویل خرید امروز آن می‌باشد. قرارگرفتن قرارداد‌های آتی در وضعیت کانتانگو در نهایت به معنی فروش قراردادهای نزدیک برای خرید یک قرارداد گران‌تر است. بنابراین، یک بازار آتی در کانتانگو می‌تواند حرکت از یک قرارداد به قرارداد دیگر را برای سرمایه‌گذار ETF بسیار گران‌ سازد.

اما با توجه به عدم وجود کالای زیربنایی فیزیکی، یک ETF مبتنی بر آتی‌های بیت‌کوین از مشکل کانتانوگوی دائم رنج‌ نخواهد برد. و در نهایت، این محصول ممکن است قیمت کمتر از یک ETF مبتنی بر آتی طلا/کالا داشته باشد (و بنابراین بسیار محبوب‌تر باشد).

اما تا کنون، SEC چنین پیشنهادی را عملی نکرده است چرا که حجم معاملات آتی کنونی بیت‌کوین «شاید برای پشتیبانی از ETFهایی که به دنبال استفاده ۱۰۰ درصد بلند مدت یا کوتاه مدت از بیت‌کوین هستند کافی نباشد.» بنابراین، به نظر می‌رسد که چالش پیش روی فعلی، افزایش نقدینگی در آتی‌های بیت‌کوین، پیش از حرکت به سوی جلو باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.