آیا کیف پول جدید Nano X شرکت Ledger ارزش خرید دارد؟

شرکت Ledger، سازنده کیف پول‌های سخت‌افزار ارزهای رمزنگاری شده، مدل جدیدی را عرضه کرده است. این مدل جدید از بلوتوث و اتصال به تلفن همراه هوشمند استفاده می‌کند تا استفاده از آن به صورت پرتابل و بدون اتصال به کامپیوتر آسان شود. اما به اعتقاد برخی، افزوده شدن بلوتوث می‌تواند یک نقطه ضعف امنیتی باشد. در ادامه، این کیف پول را با دو کیف پول محبوب، Nano S و Trezor ONE ، دیگر مقایسه می‌کنیم.

0 426

در حالیکه زمانی را سپری می‌کنیم که به نظر می‌رسد زمان یک روند گاوی دیگر برای رمز ارزها است، شاید اکنون زمان مناسبی برای خرید یک کیف پول سخت‌افزاری باشد. از ابتدای ماه جاری، Ledger فروش کیف پول جدید Nano X را آغاز می‌کند. آیا یک به‌روزرسانی بزرگتر و مجهز به بلوتوث برای Nano S ارزش خرید دارد؟ من Nano X را مورد بررسی قرار داده و آن را با S و کیف پول Trezor ONE مقایسه کردم.

آیا کیف پول جدید Nano X شرکت Ledger ارزش خرید دارد؟

کیف پول‌های سخت افزاری Trezor Model T، Ledger Nano X، Trezor ONE و Ledger Nano S.

چه کسی به کیف پول سخت‌افزاری نیاز دارد؟

کیف پول‌های سخت‌افزاری امن‌ترین راه برای نگهداری از رمز ارزهای شما هستند، اما رایگان نیستند. به عنوان یک قاعده کلی، اگر دو برابر هزینه یک کیف پول سخت‌افزار رمز ارز دارید، باید یکی خریداری کنید. اگر تصمیم به خرید یک کیف پول سخت‌افزاری گرفته‌اید، همیشه مستقیما از وب‌سایت سازنده خریداری کنید تا از امکان خرید نسخه احتمالا آلوده اجتناب شود.

مقایسه Nano X

جدول زیر اطلاعات اساسی در مورد هر قابلیت را در کنار جزئیاتی در خصوص بخش‌های زیر آن ارائه می‌دهد. حتما بخش مفصل درمورد امنیت را بعد از این مطالعه کنید که در آن Satoshi Labs (سازنده Trezor ONE و Trezor Model T) و Ledger نیز به میدان وارد می‌شوند.

Nano X Nano S Trezor ONE
آنبوردینگ اتصال از طریق بلوتوث، آنبوردینگ و نصب اپلیکیشن‌های پشتیبانی‌کننده از رمز ارزهای مختلف را از اتصال سیمی بسیار آسان‌تر نمود. راه‌اندازی هنوز مشکل، اما امن و ساده است. شاید گاهی مجبور شوید تا کابل USB را جدا کرده و مجددا متصل کنید تا کیف پول سخت‌افزاری مراحل را شناسایی کند. راه‌اندازی کیف پول Trezor بسیار شبیه به راه‌اندازی Nano S، ولی استفاده از آن کمی ساده‌تر است. کیف پول Trezor از طریق Chrome و خود دستگاه راه‌اندازی می‌شود.
چندین دارایی را می‌توانم همزمان داشته باشم؟ ۱۰۰. ۵-۶. اپلیکیشن اتریوم جای زیادی را اشغال می‌کند، اما Ledger قصد دارد هفته آینده به‌روزرسانی کوچکتری عرضه کند. نامحدود.
قابلیت جابجایی پشتیبانی بلوتوث از طریق Ledger Live خرج کردن در حال حرکت را بسیار امن‌تر می‌سازد. Ledger Live از امنیت بیومتریک تلفن همراه شما پشتیبانی کرده و مدیریت تراکنش‌ها در هنگام حرکت را آسان می‌سازد. یک کیف پول کوچک‌تر را به X وصل کنید و مبالغ بزرگتر را در یک فضای ذخیره‌سازی سرد جداگانه نگهداری کنید. سفر با «S» راحت است، حتی با وجود این که برای تراکنش‌های موبایلی ساخته نشده است.

S از X کوچکتر بوده و به طور مشابه با آستینی از جنس فولاد ضد زنگ تقویت شده است. برای S باید برای انجام تراکنش کامپیوتر داشته باشید و دستگاه نیز باید آماده باشد، بنابراین در حال حرکت بی‌فایده است.

بدنه بیرونی Trezor از جنس پلاستیک است و یک خواننده دیجیتال دارد، در نتیجه باید آن را با دقت حمل کنید. اما در صورت قرار داشتن در جای مناسب می‌توان با آن سفر کرد. Trezor نیز همانند S نیاز به یک کامپیوتر و دستگاه آماده دارد. این دردسرها آن را امن‌تر می‌سازد، اما در نتیجه این دستگاه یک کیف خوب گرم نیست.
امنیت Ledger می‌گوید که تراشه آن‌ها از دیگر کیف پول‌های سخت‌افزاری امن‌تر است. قرار است این کیف پول یک کیف پول امن و گرم باشد و نه یک فضای ذخیره‌سازی طولانی‌مدت ایمن. برای تایید عبارت Seed خود، از بین ۲۴ گزینه انتخاب کرده و هر کلمه را به ترتیب در دستگاه تأیید کنید. Satoshi Labs کد متن باز کاملا قابل حسابرسی را ارائه کرده و به جامعه اجازه می‌دهد تا به طور کامل محصولات آن را وارسی کنند. ورود درهم عبارت Seed در دستگاه و کامپیوتر، امنیت بیشتری در برابر کامپیوتری ارائه می‌کند که ممکن است آلوده شده باشد.
قیمت ۱۱۹ دلار ۵۹ دلار. Trezor و KeepKey هر دو ۹۹ دلار هستند و این S را کاملا رقابتی می‌سازد. بسیاری از مردم تجربه آنبوردینگ Trezor و پشتیبانی بیشتر آن از سکه‌های گوناگون را در مقایسه با S را ترجیح می‌دهند) ۹۹ دلار (یا ۱۵۹ دلار برای مدل دارای صفحه نمایش لمسی رنگی T).
حرف آخر Nano X تنها گزینه کیف پول سخت‌افزاری برای افرادی است که می‌خواهند در زندگی روزمره خود و در حال حرکت کریپتو خرج کنند. هدف X قابلیت جابجایی است، بنابراین برای داشتن ایمنی مناسب، بهتر است مبالغ بالای کریپتو در یک کیف پول سخت‌افزاری جداگانه نگهداری شوند. اگر بیش از شش سکه دارید یا به دنبال تجربه آنبوردینگ راحت‌تری هستید، قیمت بالاتر آن حتی به عنوان فضای ذخیره‌سازی سرد نیز توجیه‌پذیر خواهد بود. Nano S بهترین انتخاب اقتصادی است. شما با پرداخت نصف قیمت X به تمام مزایای سخت‌افزاری آن دسترسی پیدا می‌کنید. می‌توانید S را مخفف Storage (ذخیره‌سازی) در نظر بگیرید، فضایی که در آن کریپتو در امنیت نگهداری می‌شود. Trezor برای کسی بهتر است که به دنبال پشتیبانی از سکه‌های بیشتری از S هستند، در حالیکه S برای کسانی مناسب است که به دنبال یک فضای ذخیره‌سازی سرد هستند. با قیمتی حدود ۵۰ دلار بیشتر، شما شاید آن را به خاطر تجربه آنبوردینگ ساده‌تر آن از S نیز ترجیح دهید.

آنبوردینگ (Onboarding)

وبلاگ Trezor می‌گوید که پشت سر گذاشتن فرآیند آنبوردینگ آن حدود ۵ دقیقه و نیم طول می‌کشد. شما یک فرآیند بسیار ساده راه‌اندازی یک کیف پول را پیش رو دارید و پس از آن PIN و Seed بازیابی خود را ایجاد خواهید کرد. شایان ذکر است که فرایند Ledger کمی طولانی‌تر بوده و برای بار اول کمی‌ گنگ به نظر رسید‍؛ شما همچنین باید PIN خود و Seed بازیابی خود را پیش از ایجاد آدرس‌ها تنظیم کنید و گزینه‌ای برای بازگشت به آن ندارید. در کل، فرآیند آنبوردینگ در Nano X و Trezor One کاملا قابل مقایسه است چرا که اضافه شدن قابلیت بلوتوث به تسریع آنبوردینگ در X و رساندن آن به سرعتی قابل رقابت کمک می‌کند، در حالی که فرآیند آنبوردینگ S کمی سخت‌تر است.

امنیت

من هم با Ledger و هم با SatoshiLabs صحبت کردم و از آن‌ها پرسیدم به نظر آن‌ها تفاوت کلیدی امنیتی بین این محصولات آن‌ها چیست. مارک پالانتینوس (Marek Palatinus)، مدیر عامل اجرایی شرکت SatoshiLabs متن باز و یک روش ورود با عبارت عبور پیشرفته را کلید امنیت Trezor برمی‌شمرد.

پالانتینوس به من گفت:

 

Trezor One روی کد متن بازی ساخته شده است که کاملا شفاف و قابل حسابرسی است. به باور ما، یک پروژه متن باز بهتر با نیازهای امنیتی جامعه کریپتو متناسب است، چرا که اکثریت جامعه از اصل «اعتماد نکنید - تأیید کنید» پیروی می‌کنند.ما به عناصر ایمن متن بسته وابسته نیستیم که می‌توانند امنیت دستگاه را به خطر بیاندازند. با هدف داشتن امنیت فیزیکی پیشرفته، ویژگی عبارت عبور را معرفی کرده‌ایم.

اریک لارکوک (Eric Larchevêque) مدیر عامل Ledger می‌گوید که ویژگی دستگاه آن‌ها تراشه آن است.

در حالیکه دیگر شرکت‌های سازنده کیف پول سخت‌افزاری محصولات خود را بر اساس یک میکروکنترلر همه‌کاره ساخته‌اند (همان فناوری موجود در تستر یا کنترل از راه دور)، Ledger از تراشه‌هایی استفاده می‌کند که برای برای تامین امنیت داده های حیاتی طراحی شده‌اند (همان فناوری موجود در کارت‌های پرداخت، سیم‌کارت‌ها یا گذرنامه‌ها). بنابراین، Ledger می‌تواند بر تراشه‌های آزموده تکیه کرده و سطح بسیار بالاتری از امنیت سخت‌افزاری را تضمین نماید.

در نتیجه این تلاش‌ها، ANSSII (سازمان ملی امنیت سایبری فرانسه) پس از یک ارزیابی جامع امنیتی گواهینامه CSPN (گواهینامه امنیتی سطح اول) را به Nano S اعطا کرد. Nano X نیز در حال حاضر در حال پشت سر گذاشتن همان فرآیند صدور گواهینامه است.

آیا کیف پول جدید Nano X شرکت Ledger ارزش خرید دارد؟

پاسخ Ledger به سوالات در مورد آسیب‌پذیری‌های بلوتوثی.

یک مساله در مورد امنیت کیف پول جدید Nano X که بسیار از افراد را نگران کرده، این است که آیا اضافه کردن قابلیت بلوتوث باعث افزایش خطر امنیتی می‌شود یا خیر. اخیرا Ledger در مورد این موضوع توییتی را ارسال کرد: «بلوتوث تنها یک حامل است، مانند USB. Nano X با این فرض کار می‌کند که اتصال BLE مورد نفوذ قرار گرفته است. شما باید همواره به صورت فیزیکی یک تراکنش را بر روی خود دستگاه بررسی و تأیید کنید.»

پشتیبانی از سکه‌ها

Ledger در حال حاضر از ۱۱۸۵ دارایی کریپتو پشتیبانی می‌کند که بسیاری از آن‌ها (سکه‌های ERC-20) به استفاده ازMEW) MyEtherWallet) یا MyCrypto نیاز دارند. Trezor از ۱۰۷۱ دارایی کریپتو پشتیبانی می‌کند که نیازی به استفاده از MEW یا MyCrypto ندارد، اما با هر دو سازگار است.

یک از تفاوت قابل توجه بین Ledger و Trezor نیاز به دانلود اپلیکیشن برای پشتیبانی از سکه‌های مختلف است. تصور کنید که قصد دارید به عنوان مثال Cardano و ZCash نگهداری کنید. Trezor تقریبا از هر رمز ارزی به صورت بومی پشتیبانی می‌کند، اما Ledger از شما می‌خواهد تا برای هر سکه یا توکن متفاوت یک اپلیکیشن دانلود کنید. این دو شرکت در اینجا رویکردهای بسیار متفاوتی اتخاذ کرده‌اند و Trezor در حال همکاری با توسعه‌دهندگان رمز ارز است تا رمز ارزهای بیشتری را اضافه کند، بنابراین به عنوان یک مشتری نیاز به انجام کاری ندارید. اما از سوی دیگر Ledger برای حدود ۳۰ رمز ارز‌ معروف یک برنامه دانلود مستقیم از طریق Ledger Live ارائه می‌دهد، اما برای بقیه باید اپلیکیشن‌های ثالث را دانلود کنید. در همین حال، گفته می‌شود که Ledger دارایی‌های جدید رمز ارزی را کمی سریع‌تر از Trezor اضافه می‌کند.

لارکوک می‌گوید،

ادغام کامل در Ledger Live نیازمند سطح دیگری از توسعه است که بسیار پیچیده‌تر بوده و به زمان بیشتری نیاز دارد. ما قصد داریم با مستند‌سازی فرآیند و کمک گرفتن از جامعه متن باز دارایی‌های بیشتری را به صورت بومی به Ledger Live اضافه کنیم. همچنین برای سکه‌های عمده این کار را خود به صورت داخلی انجام خواهیم داد. اما در این مرحله هیچ تاریخ انتشاری برای اعلام نداریم.

نتیجه‌گیری

اگر موضوع تعداد سکه‌هایی است که می‌توانید همزمان داشته باشید، Ledger X و Trezor قطعا نسبت به S برتر هستند. Ledger X به طور همزمان از ۱۰۰ سکه پشتیبانی می‌کند و تعداد سکه‌ها در Trezor نامحدود است. در حالیکه اکثر افراد با بیت کوین وارد دنیای رمز ارز‌ها می‌شوند، بسیاری از آن‌ها در جایی از مسیر خود قصد پیدا می‌کنند تا رمز ارز‌ها دیگری را نیز به سبد خود اضافه کنند. اگر می‌دانید که یک حداکثرگرای بیت کوینی هستید و به حمایت از سکه‌های دیگر اهمیتی نمی‌دهید، S می‌تواند گزینه‌ای عالی برای شما باشد. اگر طرفدار متن باز هستید، احتمالا یک Trezor برای شما بهتر خواهد بود. اگر به خرج کردن کریپتو به طور فعال اعتقاد دارید، X بهترین گزینه برای شما است. امیدواریم که این راهنما تصمیم‌گیری را برای شما آسان‌تر کند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.