آیا می‌توان کوینی بهتر از بیت کوین ساخت؟

پژوهشگران MIT یک ارز رمزنگاری شده جدید با عنوان Vault طراحی کرده‌‌اند تا با کاهش 99 درصدی پهنای باند در ساخت یک نود جدید، پیوستن کاربران جدید به شبکه را نسبت به بیت کوین‌‌ تسهیل کنند. این رمز ارز جدید ادعا می‌‌کند که از بیت کوین‌‌ بهتر است.

0 95

دِرِک لئونگ، دستیار نویسنده Vault، و فارغ‌‌التحصیل رشته علوم کامپیوتر و آزمایشگاه هوش مصنوعی (CSAIL) در MIT می‌‌گوید:

در حال حاضر، ارزهای رمزنگاری شده زیادی وجود دارند ولی این ارزها در شرایط سختی قرار دارند که با ملحق شدن به سیستم به عنوان کاربر جدید و ذخیره آن، ارتباط دارد. در اینجا هدف اصلی این است که ارزهای رمزنگاری شده تا حد قابل قبولی برای کاربران بیشتر و در واقع دامنه‌‌ای وسیع‌‌تر، فعال شوند

ولی این تنگنا برای پیوستن به شبکه‌‌ای که بلاکچینِ بیت کوین را نگه‌‌داری می‌‌کند، جایی قرار دارد که هدف آن طراحی است. این یک ویژگی است نه یک خطا و عیب. این موضوع از پول شما نگه‌‌داری ‌‌کرده و آن را در شبکه‌‌ای ایمن‌‌تر ذخیره می‌‌کند. این کار برای افرادی که گره‌‌هایی ایجاد می‌‌کنند تا از شبکه دزدی یا خرابی و نقصی در شبکه ایجاد کنند، بسیار هزینه بر خواهد بود.

سازندگان بیت کوین‌‌، نیازمند یک سیستم بانکی و ارزی که منبعی آزاد دارند، هستند. این سیستم که توسط یک شبکه عمومی کامپیوتر‌‌ی نگه‌‌داری می‌‌شود، به گونه‌‌ای است که هرکس با منابع کامپیوتری می‌‌تواند بدون اجازه گرفتن از شخصی، به آن بپیوندد یا در آن مشارکت داشته باشد.

ولی اگر این مطلب به همان اندازه‌‌ای که آن‌‌ها امید داشتند، موفقیت آمیز می‌‌شد، آن‌‌ها می‌‌فهمیدند که باید یک سیستم ایمن برای شناسایی آن از حملات بی پروا یا مخرب، راه‌‌اندازی کنند.

چیزی که سازندگان Vault انجام می‌‌دهند، از ابتدا ارزان کردن ارز است. آن‌‌ها می‌‌گویند که این نرخ به خاطر طراحی آن، ارزان است. آن‌‌ها روی این قضیه تمرکز کرده‌‌اند تا به گونه‌‌ای سبب پیشرفت آن و پیشی گرفتن از بیت کوین‌‌ شوند.

پس آغاز یک گره برای دریافت پاداش ارزان‌‌تر است، اما چرا باید پولم را در شبکه‌‌ای با نودهای کم‌‌کیفیت‌‌تر همراه با مقاومت کمتر قرار دهم؟

اگر فردی پرسید که یک ارز رمزنگاری شده “بهتر از بیت کوین‌‌” است یا خیر، تقریبا با اطمینان پاسخ دهید: نه!

سازنده بیت کوین‌‌ به طور کامل نوع تازه‌‌ای از دسته‌‌بندی‌‌های محصولی را ارائه کرد که پیش از آن هرگز وجود نداشت. پس آن را طراحی کرد تا بر آن سلطه پیدا کند.

بیت کوین‌‌، در رقابت با تمامی دیگر سرمایه‌‌های ارزهای رمزنگاری‌‌شده، صنعت ارز رمزنگاری‌‌شده را به سلطه خود در آورده ‌‌است.

بیت کوین‌‌ و گوگل انحصار‌‌های پیشرفت‌‌محوری محسوب می‌‌شوند که با یکدیگر در حال رقابت هستند.

پیتر تیل (موسس PayPal ، سازنده زودهنگام Facebook و پشتیبان بیت کوین‌‌) در رابطه با انحصارطلبی‌‌های فناوری در کنفرانس سال 2017 با استفاده از Alphabet Inc. و جست‌‌وجوی گوگل به نکاتی اشاره کرد:

اگر شما یک امتیاز یا کالای انحصاری دارید، به مردم خواهید گفت که شما در تجارتی فوق رقابتی قرار دارید. اگر شما در چنین تجارتی هستید، به مردم خواهید گفت که انحصاری متنوع دارید.

برای مثال، فرض کنید شما یک شرکت جست‌‌و جو در Silicon Valley دارید که اسمی از آن نمی‌‌برم. اگر شما به صحبت‌‌های مدیر CEO گوش دهید که می‌‌گوید: “ما یک سهام بزرگتر در بازار و سود حاشیه‌‌ای بالاتر از سود مایکروسافت در دهه 90 میلادی داریم”، شما حتی در مورد جست‌‌وجو با وی صحبت نمی‌‌کنید.

شما می‌‌گویید:

ما یک شرکت فناوری با جایگاهی عظیم داریم که به آن تکنولوژی گفته می‌‌شود و با Apple در زمینه گوشی‌‌های هوشمند، رقابت می‌‌کنیم. هم‌‌چنین ما با اتومبیل‌‌های خودران (self-driving) رقابت می‌‌کنیم. در همه‌‌ زمینه‌‌ها، به جز این مورد که جست‌‌وجو نام دارد، رقابتی وجود دارد که ما هرگز در مورد آن صحبت نمی‌‌کنیم

برای ساخت بیت کوینی بهتر تلاش نکنید!

بیت کوین‌‌ مانند گوگل دقیقا به تاکید‌‌های پیتر تیل احترام می‌‌گذارد.

جایی در بازه اغلب آلتکوین‌‌های مشهور مثل پروژه‌‌های جانبی Alphabet و دیگران (که برخی از آن‌‌ها جذاب و سودآور هم هستند). یا مانند موتورهای جست‌‌وجو رقابتی مانند یاهو، بینگ و DuckDuckGo ، در حالتی که هیچ تهدید باورکردنی و معتبری برای سلطه سرچ گوگل بر بازار وجود ندارد.

تمام جنجال‌‌ها درباره 90 درصد یا بیشتر ارزهای رمزنگاری شده در قیاس با این که کدام ارز بیشترین پول دریافتی را دارد، یک سر و صدای کوچک محسوب می‌‌شود. موارد بسیار خالص، هوشمند و صادقانه در مورد جریان پول به عنوان سرمایه‌‌ای در جهت حداکثر کردن سود وجود دارد.

قانون کریشام بیان می‌‌کند که “پول بد، پول خوب را از چرخه خارج می‌‌کند”، بنابراین شما می‌‌توانید با توجه به گونه‌‌های مختلفی که افراد صرف خرج پول می‌‌کنند، تعیین کنید چه نوع پولی بد و چه نوع پولی، خوب است.

توجه: دلار آمریکا، یک سیب‌‌زمینی داغ است. مردم تا جایی که بتوانند، از شر آن خلاص می‌‌شوند. آن‌‌ها دلار را برای چیزهایی که نیاز دارند، خرج می‌‌کنند. پس آن‌‌ها پول را صرف چیزی می‌‌کنند که می‌‌خواهند و اگر پس از خرج‌‌های مورد نیازشان، مقداری از آن پول باقی ماند، آن را صرف چیزهایی می‌‌کنند که حتی به آن نیاز ندارند و خانه‌‌هایشان را پر‌‌ می‌‌کنند. همینطور ممکن است پول خود را صرف اوراق قرضه، سهام، فلزات گرانبها، سرمایه‌‌گذاری‌‌های خصوصی یا بیت کوین‌‌ می‌‌کنند.

در این سیاره ارزی وجود ندارد که مردم همان‌‌گونه که به بیت کوین‌‌ وفادار بوده‌‌اند، تعلق خاطر داشته باشند و این مطلب یک دلیل دارد: هیچ‌‌کس نمی‌‌تواند چیزی مانند بیت کوین‌‌ بسازد. بیت کوین‌‌ پدیده منحصر به فردی است!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.