آیا می‌توانیم ریپل ( XRP ) را استخراج کنیم ؟

این مقاله در مورد ریپل و استخراج آن می‌‌باشد. در مورد اینکه ریپل چیست، چه فرقی با دیگر ارزها دارد، چگونه می‌‌توان به سراغ استخراج ریپل رفت و آیا قانونی است یا نه توضیحات لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد.

0 1,814

آیا می‌توانیم ریپل را استخراج کنیم؟

بازار رمز ارز به شدت در سال گذشته رشد پیدا کرده و در ابتدای سال 2018 نیز ارزش کلی ارائه‌ها به یک تریلیون دلار نزدیک شد. زوج معاملاتی بیت کوین-دلار (BTS-USD) پیشتاز این عرصه بود، اما رقیبان در حال پیدایش تغییر بزرگی ایجاد کرده و به دنبال تغییرات بیشتر نیز هستند. به لطف درآمد فراوانی که ریپل در سال 2017 کسب کرد، به یکی از بزرگ‌ترین آلتکوین ها، تبدیل شد.

در عین اینکه قیمت رمز ارزها افزایش می‌یابد، سرمایه‌گذاران یک راه از دو راه را در جهت استفاده از روندی مطلوب برمی‌گزینند. معامله کنندگان خریدهای خود را در بازار آزاد با استفاده از گستره‌ای از صرافی‌های مختلف انجام می‌دهند تا به رمز ارز منتخب خود دست یابند. عملیات استخراج نیز با مراکز عظیم استخراج بیت کوین به تجارتی بزرگ تبدیل شده‌اند. این مراکز به صورت استراتژیک در مناطقی با آب‌وهوای مطلوب، قیمت برق پایین و دسترسی به توان محاسبه قرار دارند؛ این ویژگی‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا به صورت موثر مسائل ریاضی که برای باز کردن بلاک‌های جدید ارز رمز لازمند را حل کنند.

بنابراین، منطقی است که بپرسیم یک نفر چگونه می‌تواند به سراغ استخراج ریپل برود؛ متاسفانه برای استخراج‌کنندگان مشتاق یک پاسخ ساده وجود دارد: این کار غیرممکن است. اما این به آن معنی نیست که هیچ راهی برای سود بردن از محبوبیت فزاینده ریپل وجود ندارد.

ریپل چه فرقی دارد؟

بیت کوین و بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده مشهور بر استخراج به عنوان راهی برای حفظ و کنترل شبکه، متکی هستند. برای مثال، بیت‌کوین به تازگی بیش از 75 درصد از حداکثر عرضه‌ که 21 میلیون است، صادر کرده که در نهایت برای آن‌هایی که اثبات کار لازم را برای دریافت پاداش بلاک از خود نشان داده‌اند در دسترس خواهد بود. مسائلی که استخراج‌کنندگان باید حل کنند قرار است دشوارتر شوند، زیرا بیت‌کوین باقی‌مانده به دنبال حداکثر عرضه موجود و کاهش سرعت گسترش پولی است.

مزیت یک رمز ارز مبتنی بر استخراج این است که شرایط بازار تا حدی به تعیین مقدار تلاشی که برای ایجاد بلاک‌های جدید به کار رفته، کمک می‌کنند. زمانی که قیمت‌ها پایین هستند، هزینه استخراج ارزهای رمزنگاری‌شده ممکن است از ارزششان فراتر رفته و منجر به فعالیت استخراجی کمتر شود. قیمت‌های فزاینده نیز منجر به سرمایه‌گذاری فراوان در عملیات‌های استخراجی می‌شود، همانطور که بازار اخیرا به دلیل رشد فزاینده بیت‌کوین چنین چیزی را تجربه کرده است.

با این حال، ریپل استخراج ندارد . حداکثر عرضه‌ 100 میلیاردی ریپل همین حالا نیز وجود دارد؛ موسسان آزمایشگاه‌های ریپل از 20 میلیارد ریپل نگهداری کرده و 80 میلیارد باقی را به شرکت کمک کرده‌اند. در پایان ماه دسامبر، آزمایشگاه‌های ریپل بیش از 38.7 میلیارد ریپل شامل قراردادهای تجاری که هنوز هم معوق هستند را توزیع کردند. اما شرکت هنوز هم از 6.25 میلیارد ریپل مستقیما نگهداری کرده و بیش از نیمی از عرضه، یعنی 55 میلیارد ریپل، را در حساب ثالثی نگهداری می‌کند.

پایه و اساس ریپل‌های Escrow

آزمایشگاه‌های ریپل توضیح دادند که چرا از تنظیم escrow استفاده می‌کردند. شرکت ادعا می‌کند که تقریبا به مدت پنج سال ناظر مسئولی برای عرضه مونرو بوده و کاملا سابقه‌ی سرمایه‌گذاری در اکوسیستم مونرو و پشتیبانی از آن را از خود به جای گذاشته است. با این حال، پذیرفته‌اند که نگرانی‌ها در مورد سیلی از ارز رمزها به بازار ممکن است به سرمایه‌گذاران فعلی در ریپل آسیب بزند.

روشی که escrow بر مبنای آن کار می‌کند نسبتا ساده است. در چهار سال و نیم آینده یکی از 55 قراردادهای escrow مختلف در روز اول هر ماه منقضی می‌شود. هر قرارداد بیش از 1 میلیارد ریپل را پوشش می‌دهد. وقتی که هر قرارداد منقضی شود، آن یک میلیارد ریپل برای آزمایشگاه‌های ریپل در دسترس خواهد بود تا از آن برای دادن پاداش به makerهای بازار یا فروش آن به سرمایه‌گذاران سازمانی استفاده کنند. اگر هر یک از عرضه‌های ریپل یک ماه بلا استفاده باقی بماند، آنگاه به escrow باز خواهد گشت و تاریخ انقضای جدیدی برای آن تعیین خواهد شد که یک ماه پس از آخرین قرارداد فعلی است.

بنابراین، ممکن است که گردش عرضه‌ی ریپل از الان تا نیمه‌ی سال 2022 از دو برابر نیز بیشتر شود. با این حال، آزمایشگاه‌های ریپل متذکر می‌شوند که در یک سال و نیم گذشته، هر ماه به طور میانگین از حدود 300 میلیون ریپل استفاده کرده است. در این نرخ، احتمال دارد که سه یا چهار گردش 55 ماهه، که حدود 14 تا 18 سال طول می‌کشد، صورت گیرد تا به تمام 55 میلیارد ریپلی که در escrow هستند برسد.

کنترل مرکزی یک ارز رمز غیرمتمرکز

منتقدان ریپل می‌گویند که این ارز یک ارز قانونی نیست، زیرا در آزمون مشهور غیرمتمرکز بودن قبول نمی‌شود. آزمایشگاه‌های ریپل در ابتدا نودهای تاییدی مورد اعتماد خود را کنترل می‌کردند و گرچه به نودهای تاییدی واسطه رسیده‌اند، اما بعضی معتقدند که به قدر کافی برای غیرمتمرکز کردن عملیات خود کار نکرده‌اند.

با این حال، آزمایشگاه‌های ریپل پاسخ می‌دهند که حتی ارز رمزهای سنتی نیز حقیقتا غیرمتمرکز نیستند. نوشته‌ای از شرکت که مربوط به ماه مه سال 2017 است متذکر شده که تنها 5 استخر استخراج بیت کوین بیش از نیمی از فعالیت‌های رمز ارزها را کنترل می‌کردند و منجر به بروز نگرانی‌هایی از بابت همکاری شدند که می‌توانست اتحاد کل بلاک چین را تهدید کند.

در نهایت، موفقیت ریپل به این بستگی دارد که آیا سازمان‌های مالی از رمز ارز به عنوان یک ابزار معاملاتی استفاده می‌کنند یا تنها شبکه پرداخت آزمایشگاه‌های ریپل را به روش خودشان مورد استفاده قرار می‌دهند. چنین چیزی هیچ وقت در استخراج حقیقی ریپل را به روی ما باز نخواهد کرد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.