آیا می‌توانیم ریپل ( XRP ) را استخراج کنیم ؟

آیا می‌توان ریپل را استخراج کرد؟ این پرسشی است که برای کسانی که مجذوب محبوبیت روز افزون رمز ارزها و خصوصا ریپل شده‌اند و به دنبال سودآوری در این صنعت هستند، مطرح می‌شود. در این مقاله به بررسی این موضوع و تفاوت ریپل با دیگر رمز ارزها می‌پردازیم.

0 14,786

آیا می‌توانیم ریپل را استخراج کنیم؟

با افزایش قیمت و شهرت رمز ارزها، سرمایه‌گذاران نیز به دنبال سودآوری از این بازار هستند. یکی از روش های کسب درآمد از این بازار، انجام معاملات رمز ارز با استفاده از گستره‌ای از صرافی‌های مختلف است. روش دیگر که به عنوان استخراج یا ماینینگ شناخته می‌شود، با فعالیت مراکز عظیم استخراج بیت کوین به تجارتی بزرگ تبدیل شده است. این مراکز به صورت استراتژیک در مناطقی با آب‌وهوای مطلوب، قیمت برق پایین و دسترسی به توان محاسبه بالا، مانند چین، قرار دارند.

به لطف درآمد فراوانی که ریپل در سال ۲۰۱۷ کسب کرد، این رمز ارز به یکی از بزرگ‌ترین آلتکوین ها تبدیل شد. بنابراین، منطقی است که بسیاری از تریدرها به دنبال استخراج ریپل باشند. اما آیا می توان ریپل را استخراج کرد؟ متاسفانه (برای استخراج‌کنندگان مشتاق این رمز ارز) پاسخ این سوال منفی است: این کار غیرممکن است. اما این به آن معنی نیست که هیچ راهی برای سود بردن از محبوبیت فزاینده ریپل وجود ندارد.

ریپل چه فرقی با بیت کوین دارد؟

بیت کوین و بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده مشهور، به استخراج به عنوان راهی برای حفظ و کنترل شبکه، متکی هستند. برای مثال، بیش از ۷۵ درصد از ۲۱ میلیون بیت کوینی که قابل استخراج است، از طریق الگوریتم اثبات کار استخراج شده است. مزیت یک رمز ارز مبتنی بر استخراج این است که شرایط بازار تا حدی به تعیین مقدار تلاشی که برای ایجاد بلاک‌های جدید به کار می‌رود، کمک می‌کنند. زمانی که قیمت‌ها پایین هستند، هزینه استخراج ارزهای رمزنگاری‌شده ممکن است از ارزششان فراتر رفته و منجر به کاهش فعالیت استخراج شود. قیمت‌های فزاینده نیز منجر به سرمایه‌گذاری فراوان در صنعت ماینینگ می‌شود.

اما بر خلاف بیت کوین، رمز ارز شبکه ریپل را نمی توان استخراج کرد. کل ریپل موجود در شبکه (۱۰۰ میلیارد) از پیش استخراج شده‌اند. موسسان آزمایشگاه‌های ریپل به صورت شخصی از ۲۰ میلیارد ریپل نگهداری کرده و ۸۰ میلیارد باقی را در اختیار شبکه قرار داده‌اند. در پایان ماه دسامبر ۲۰۱۷، آزمایشگاه‌های ریپل بیش از ۳۸.۷ میلیارد ریپل شامل قراردادهای تجاری را توزیع کردند. این شرکت از ۶.۲۵ میلیارد ریپل مستقیما نگهداری کرده و  ۵۵ میلیارد ریپل را در یک حساب escrow قرار دادند.

پایه و اساس ریپل Escrow

روش کار escrow نسبتا ساده است. در چهار سال و نیم آینده، در اول هر ماه یکی از ۵۵ قرارداد escrow منقضی می‌شود. هر قرارداد بیش از ۱ میلیارد ریپل را پوشش می‌دهد. وقتی که هر قرارداد منقضی شود، آن یک میلیارد ریپل برای آزمایشگاه ریپل در دسترس خواهد بود تا از آن برای دادن پاداش به makerهای بازار یا فروش آن به سرمایه‌گذاران سازمانی استفاده کنند. اگر هر یک از عرضه‌های ریپل یک ماه بلا استفاده باقی بماند، آنگاه به escrow باز خواهد گشت و تاریخ انقضای جدیدی برای آن تعیین خواهد شد که یک ماه پس از آخرین قرارداد فعلی است.

بنابراین، ممکن است که گردش عرضه ریپل از الان تا نیمه سال ۲۰۲۲ از دو برابر نیز بیشتر شود. با این حال، آزمایشگاه ریپل متذکر می‌شود که در یک سال و نیم گذشته، هر ماه به طور میانگین از حدود ۳۰۰ میلیون ریپل استفاده کرده است. با توجه به این نرخ، احتمال دارد که سه یا چهار گردش ۵۵ ماهه، که حدود ۱۴ تا ۱۸ سال طول می‌کشد، صورت گیرد تا تمام ۵۵ میلیارد ریپلی که در escrow هستند به گردش در بیایند.

آیا ریپل واقعا یک رمز ارز غیرمتمرکز است؟

منتقدان ریپل می‌گویند که این ارز یک رمز ارز حقیقی نیست، این افراد معتقدند که ریپل در آزمون مشهور غیرمتمرکز بودن قبول نمی‌شود چرا  که سیستم کنترل و مدیریت آن غیرمتمرکز نیست.

با این حال، آزمایشگاه‌های ریپل در پاسخ به این انتقادات می‌گویند که هیچ کدام از رمز ارز ها حقیقتا غیرمتمرکز نیستند. در یکی از مقالات این شرکت که مربوط به ماه مه سال ۲۰۱۷ است آمده که تنها ۵ استخر استخراج بیت کوین ، بیش از نیمی از فعالیت‌های استخراج این رمز ارز را در اختیار دارند.

در نهایت، موفقیت ریپل به این بستگی دارد که آیا سازمان‌های مالی از سیستم پرداخت این رمز ارز به عنوان یک ابزار معاملاتی استفاده می‌کنند یا شبکه پرداخت ریپل را به روش خودشان مورد استفاده قرار می‌دهند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.