آیا مایل هستید برای Jack Ma، بنیان‌‌گذار شرکت علی‌‌بابا کار کنید؟

Jack Ma بنیان‌‌گذار شرکت معروف علی‌‌بابا است، او در این مطلب از اشتباهات خود در روزهای ابتدایی راه‌‌اندازی کسب‌‌وکار خود در زمینه استخدام کارمندانش می‌‌گوید. از نظر او کارمندان ایده‌‌آل باید ویژگی‌‌های خاصی داشته باشند.

1 103

رشد شرکت نیاز به استخدام افراد مناسب دارد. برای Jack Ma مدیر شرکت بزرگ علی‌‌بابا زمان زیادی طول کشید تا در این زمینه تبدیل به یک استاد شود.

ما در جلسه سالیانه صندوق بین‌‌اللملی پول و بانک جهانی در خصوص اشتباهات ابتدایی خود در زمنیه استخدام افراد گفت:

هنگامی که اولین جمع‌‌آوری سرمایه‌‌ خود را که حدود 5 میلیون دلار بود، انجام دادم؛ بسیاری از معاونین روسای شرکت‌‌های بزرگ چندملیتی را استخدام کردم. یکی از این معاونین روسا پیش من آمد و طرحی را در زمینه بازایابی به من داد. او گفت: این برنامه بازاریابی سال آینده ماست.

همان‌‌طور که مشخص شد هزینه اجرای این طرح حدود 12 میلیون دلار بود، در حالی که این میزان بیش از کل بودجه شرکت بود. این کارمند اعتراف کرد که هرگز طرحی که کمتر از 10 میلیون دلار سرمایه لازم داشته باشد، انجام نداده است.

Ma ادامه داد:

با خودم گفتم که تقصیر او نیست، تقصیر من است. کاری که من انجام دادم شبیه این است که موتور هواپیمای بوئینگ را روی تراکتور سوار کنی.

“بهترین” افراد

بعد از آن علی‌‌بابا به یک غول تجارت الکترونیک با بیش از 80،000 کارمند در سراسر جهان تبدیل شده است و طبق رتبه‌‌بندی شرکت مشاوره Universum یکی از جذابترین کارفرمایان در چین است.

بنابراین یکی از عوامل موفقیت Jack Ma اجتناب از استخدام بهترین کارشناسان و کارمندان بوده است.

ما می‌‌گوید:

من از استخدام کسانی که به عنوان متخصص شناخته می‌‌شوند، متنفرم، چراکه آن‌ها متخصصان آینده نیستند بلکه متخصصان گذشته هستند. بنابراین شروع به استخدام افرادی کردم که آماده آموختن بودند و از اینکه مرتکب اشتباه شوند، ترسی نداشتند.

EQ و IQ

برای اینکه به استخدام Jack Ma درآیید لازم نیست که کلاس کاری شما بالا باشد، چراکه Jack Ma به عنوان مدیری شناخته می‌‌شود که از استخدام کارمندان کلاس بالا دوری می‌‌کند.

Jack Ma می‌‌گوید: من ترجیح می‌‌دهم کسانی را استخدام کنم که در مدرسه بهترین نبوده‌‌اند. نخبگان کالج” وقتی که با دشواری‌‌های دنیای واقعی روبرو می‌‌شوند، به آسانی سر خورده می‌شوند.

او می‌‌گوید: نامزدهای استخدام در علی‌‌بابا کسانی هستند که می‌‌توانند محیط فعلی کسب‌‌وکار را تغییر بدهند.

او ترجیح می‌‌دهد که کسانی را که از نظر عاطفی قوی‌‌تر هستند، استخدام کند، چراکه بعدها رهبران و کارمندان بهتری می‌‌شوند. البته باید کمی هم به هوش افراد دقت کرد، چراکه بدون داشتن هوش مناسب، پیشرفتی در کار نخواهد بود.

برای همکاری با دیگران شما باید EQ داشته باشید و برای اینکه بدانید دقیقا چه کاری انجام می‌‌دهید باید IQ خوبی داشته باشید.

افراد خوش‌‌بین

Ma تاکید بسیاری بر خوش بینی دارد، ویژگی که به نظر او باعث شد تا علی‌‌بابا را تبدیل به غول فناوری و تجارت الکترونیک کند.

او ادامه می‌‌دهد:

خوشبینی می‌‌تواند به افراد کمک کند که یک وضعیت چالش برانگیز را به یک وضعیت مطلوب تبدیل کنند.

Ma می‌‌گوید:

به عنوان یک کارآفرین، اگر شما خوش‌‌بین نباشید، به مشکل بر می‎خورید. بنابراین افرادی که من را به عنوان کارفرما انتخاب می‌‌کنند، باید خوش‌‌بین باشند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. مهسا

    مقاله جذابی راجب علی بابا بود
    باتشکر از سایت خوبتون