آیا فینتک قاتل بانک‌‌داری سنتی خواهد بود یا به بازسازی آن کمک می‌‌کند

استارتاپ‌ها و فعالان عرصه فینتک در حال پیشروی در صنایع مختلف و نفوذ بیشتر در زندگی مردم هستند. این عرصه تحولات بسیاری را در زمینه خدمات و سیستم‌های مالی ایجاد کرده است. اما سوال اینجاست که آیا این فناوری‌ها می‌توانند بانکداری سنتی را به طور کل از میان برداشته و آیا اصلا قدرت چنین کاری را دارند؟ این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته و نوید تحولات هیجان‌انگیزی از مواجهه این دو جهان می‌دهد.

0 131

بهترین تحول‌‌آفرینان عرصه فینتک پذیرای بانک‌‌ها و درحال همکاری با آنان هستند.

آیا فینتک قاتل بانک‌‌داری سنتی خواهد بود یا به بازسازی آن کمک می‌‌کند
آیا فینتک قاتل بانک‌‌داری سنتی خواهد بود یا به بازسازی آن کمک می‌‌کند

جستجو برای یک مورد بهتر، اتفاقی است که همیشه در سیلیکون ولی (Silicon Valley) جریان دارد. تحریک به نوآوری و پیشروی چیزی است که باعث حرکت رو به جلوی بخش فناوری است و کسانی که نتوانند سرعت رقابت خود را حفظ کنند از میان برداشته می‌‌شوند. فضای فناوری یک فضای بی‌‌رحم است که ثروتمندان در آن کمیاب و بازندگان در آن فراوان‌‌اند.

یکی از داغ‌‌ترین و تازه‌‌ترین روندها در این فضا، فینتک (فناوری مالی) است. ما شاهد افزایش چشمگیر مباحثات پروژه‌‌های جدید با ایده‌‌ها و کسب‌‌وکارهای نوآور و تحول‌‌آفرینی بوده‌‌ایم که در حال ایجاد تحول در بخش مالی و بانکداری هستند. سرمایه‌‌گذاری در این بخش در منطقه‌‌ی آسیا و اقیانوسیه از ۸۰۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۴ به ۳.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ رسید. وقتی این ارقام را در سطح جهانی در نظر می‌‌گیریم، به ارقام گیج‌‌کننده‌‌ و بالایی می‌‌رسیم.

در گوشه و کنار بازار شنیده می‌‌شود که فینتک می‌‌تواند ناقوس مرگ بانک‌‌های سنتی را به صدا درآورد و این کار را هم خواهد کرد. با این حال اگر در زمینه‌‌ی وسیع‌‌تری به این قضیه نگاه کنیم، می‌‌بینیم که این بانک‌‌های یکسان می‌‌توانند از طریق تملک راهبردی و شراکت این فینتک‌‌ها، این فناوری‌‌های تحول‌‌آفرین را متوقف کنند.

فرصت‌های زیادی در عرصه فینتک وجود دارد و این چیزی است که موسسان فناوری و دیجیتال و مصرف‌‌کننده را به هیجان می‌‌آورد. اما باید درباره‌‌ی این فضا منطقی فکر کنیم و بپذیریم که بانک‌‌ها از بین نخواهند رفت. ما همین الان هم می‌‌بینیم که تحول‌‌آفرینان فینتک در حال کار با بانک‌‌ها هستند و قصد ناپدید کردن آنان یا جایگزینی‌شان را ندارند.

احساسات عمومی فرصت نوآوری را می‌‌آفریند

اکنون بحث فینتک خیلی داغ است. چرا؟ احساسات عمومی آنقدر در این باره زیاد شده‌‌اند که حتی بانک‌‌ها هم آن را جدی گرفته‌‌اند. از زمان بحران مالی جهانی، ما (عموم مردم) علاقه زیادی نسبت به بانک‌‌ها نشان نداده‌ایم. این موضوع را در کنار این حقیقت شناخته‌‌شده قرار دهید که از نظر فناوری، در ۲۰ سال گذشته در بانکداری سنتی چیز زیادی تغییر نکرده‌‌ است. بسیاری از بانک‌‌های بزرگ در ارائه فناوری به مشتریان خود موفق نبوده‌‌اند؛ یا در انتشار پلتفرم‌‌های جدید کند عمل کرده‌‌اند یا چیزهایی را ارائه کرده‌‌اند که چندان جالب نبوده‌‌اند و کاربران نتوانسته‌‌اند از آنان استفاده کنند. این یعنی چه؟ نوآوران و تحول‌‌آفرینان یک پلتفرم خیلی عالی برای ورود به این نبرد و برداشتن یک تکه از این کیک بزرگ در اختیار دارند. بانک‌‌ها شکننده هستند و خودشان هم این را می‌‌دانند.

ترکیب احساسات و نبود پیشرفت در فناوری، به فینتک‌‌ها کمک‌‌ کرده است تا رویکرد خود به بانک‌‌های ما را تعیین کنند. هم‌‌اکنون درمورد تحول در فروش انبوه جای نگرانی نیست، اما آنچه جای نگرانی دارد تاثیراتی است که نوآوران و تحول‌‌آفرینان می‌‌توانند با برداشتن عناصری از کسب‌‌وکارشان بر بانک‌‌ها داشته باشند. در اینجاست که نوآوری و تحول‌‌آفرینی آغاز می‌شود و باید اعتراف کرد که خیلی هیجان‌‌انگیز است.

شاید ما داریم خیلی بزرگش می‌‌کنیم

در کل، بخش بانکداری آنچنان ریشه دوانده و مراقبت‌‌شده است که به چالش کشیدن آن از بیرون یک جنگ غیرقابل بردن است. به درستی می‌‌دانیم که هرگز نگوییم هرگز، اما منطقی است که فرض کنیم احتمال بروز تهدید جدی توسط یک استارت‌‌آپ برای بزرگ‌‌ترین بانک‌‌های ما بسیار کم است.

یادتان باشد که بانک‌‌ها بزرگ هستند و پول‌‌های هنگفتی دارند. همیشه همه چیز به پول ختم می‌‌شود. اگر یک استارت‌‌آپ فینتک یک وعده‌‌ی جدی بدهد یا به شکل چشمگیری دست به تحول‌‌آفرینی بزند، بانک وارد می‌‌شود و آن را تحت تملک خود می‌‌گیرد. در فضای فناوری، پول حرف اول را می‌‌زند و تاثیر زیادی بر همه چیز دارد.

نوآوران و تحول‌‌آفرینان به بهبود بانک‌‌ها کمک می‌‌کنند

تا حالا با یک بانک معامله کرده‌‌اید؟ کار سختی است مگر نه؟ فرایندهای آنان خیلی قدیمی، کند و خسته‌‌کننده است. فرصت بزرگ آن‌ها، در تغییر روش خدمت‌‌رسانی بانک به مشتریان نهفته است. فرایند ارائه‌‌ی وام یک نمونه‌‌ی عالی در این زمینه است و طولی نمی‌کشد که یک استارت‌‌آپ فینتک وارد عمل شود و در حل این مشکل به این سیستم عهد عتیق کمک کند.

بزرگ‌‌ترین مانع، داشتن سرسختی و صبر برای هدایت سیاست‌‌مداران خسته‌‌کننده‌‌ی ماقبل تاریخ دنیای بانکداری است. تا همین تازگی‌‌ها برای شرکت‌‌های کوچک بسیار دشوار و حتی غیرممکن بود که بتوانند با بانک‌‌ها سر یک میز بنشینند، اما با بالا رفتن احساسات عمومی و نیاز به نوآوری، صنعت بانکداری هم این فرایند را آسان‌‌تر کرده و درهای خود را به روی نوآوران و تحول‌‌آفرینان باز کرده است تا به آنان دست یاری برسانند.

اکنون بازار فینتک داغ است و باید با هیجان به تماشا نشست و منتظر ماند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.