آیا فناوری بلاک چین راه‌حل بحران اقتصادی ونزوئلا است؟

در شرایط بحرانی باید تصمیمات ویژه‌ای اتخاذ کرد و ایجاد رمز ارز ملی ونزوئلا که با نفت پشتیبانی می‌شود، بدون شک زاییده شرایط بحرانی اقتصاد این کشور است. اما چه کسی می‌تواند دولت رئیس‌جمهور نیکولاس مادورو (Nicolas Maduro) را، که در حال حکومت بر یکی از بدترین رکودهای اقتصادی اخیر تاریخ است، برای دنبال‌کردن کورسوی امیدی در بلاک چین سرزنش کند؟ اینکه آیا چنین رویکردی برای این کشور کارساز خواهد بود یا نه، سوالی به ارزش یک میلیون درصد تورم است.

0 94

ابرتورم برای اقتصاد هر کشوری به معنی یک فاجعه است. یک نفر تنها کافی است تا به زیمباوه یا سقوط ارز آلمان در دهه‌ی 1920 نگاه کند تا پیامد‌های سیاسی دولت‌هایی که پول نداشته را خرج می‌کنند و مردمی که متکی به پول نقدی هستند که نمی‌توانند از آن استفاده کنند را ببیند. این اتفاق فراتر از یک سقوط اقتصادی و به معنی سقوط اجتماعی است. این همان چیزی است که الان در ونزوئلا در حال رخ‌دادن ( بحران اقتصادی ونزوئلا). کمبود غذا و دارو، این کشور آمریکای جنوبی را در حالی که وارد نهمین سال ابرتورم خود می‌شود، گرفتار کرده است.

صندوق پولی بین‌المللی سال گذشته تخمین زد که نرخ تورم ونزوئلا ممکن است تا انتهای 2018 به یک میلیون درصد برسد. مادورو باید اقدامی بکند و او تکنولوژی بلاک چین را برای احیای اقتصادش انتخاب کرده است. برای اولین بار در تاریخ، ابرتورم در عصر رمز ارزها رخ داد، حالا آیا بلاک چین می‌تواند راه حل مشکلات ونزوئلا باشد؟

« پترو » (Petro) در پایان سال 2017، به عنوان مکمل ارز سابق ونزوئلا و در جهت غلبه بر تحریم‌های ایالات متحده معرفی شد. به گفته‌ الجزیره، ونزوئلا پنج میلیارد بشکه نفت را برای پشتیبانی از رمز ارز تازه‌ی خود (پترو) تخصیص داده که به قیمت یک بشکه نفت ونزوئلایی گره خورده است. به این شکل، پترو بیشتر مشابه یک توکن بهادار عمل می‌کند تا یک رمز ارز سودمند. اضافه بر این، پترو ها « از قبل استخراج‌شده » خواهند بود تا به دولت اجازه‌ی تولید و کنترل عرضه را بدهد.

با این حال، آیا این عمل کارساز خواهد بود؟ این طرح تا به حال با تعدادی محدودیت رو به رو بوده است. برخی گزارشات استدلال کردند که ممکن است رمز ارز و ذخیره‌ی نفتی که از آن پشتیبانی کند، اصلا وجود نداشته باشد. وایت پیپری که توسط دولت ونزوئلا برای پترو منتشر شد، نشان می‌دهد که پترو شباهت زیادی به رمز ارز دَش (Dash) دارد. اضافه بر این، آنطور که دو ماه پیش از سوی CoinTelegraph گزارش شد، این سکه هنوز توسط هیچ بورس عمده‌ای فهرست نشده و متحدان ونزوئلا آنرا نپذیرفته‌اند.

احتمالاً مهم‌تر از ایجاد یک بلاک چین، پذیرش آن از سوی عموم مردم است. سقوط در زمینه فیات موجب یک شکوفایی در عرصه رمز ارزها برای ونزوئلایی‌ها شده است. در واقع، در سه‌ماهه‌ی اول سال 2019، بیت کوین به بالاترین حجم معاملاتی خود در تمام دوران‌ها دست یافت و باعث شد که دولت هزینه‌های تازه‌ای در تلاش برای تنظیم انتقال وجوه رمز ارز تنظیم کند. علاوه بر این، ونزوئلا دومین بازار بزرگ رمز ارز دش (Dash) برای پرداخت‌ با کلاینت‌هایی مانند Subway و Calvin Klein به شمار می‌رود.

کریپتو هنوز یک حوزه ناشناخته اقتصادی است. رمز ارز چه نقشی می‌تواند در یک بحران اقتصادی کشوری مانند ونزوئلا ایفا کند؟ آیا این فناوری می‌تواند یک اقتصاد را از سو مدیریت مالی نجات دهد؟ زمان نشان خواهد داد اما به هر صورت، پترو می‌تواند بزرگترین نمونه‌ برای تأثیر بلاک چین بر کل اقتصاد یک کشور باشد.

تاثیر فرهنگی گرایش به سمت بلاک چین، احتمالاً ماندگارتر از تاثیر اقتصادی آن خواهد بود. در بحبوهه‌ی این بحران، ونزوئلایی‌ها به رمز ارز و تکنولوژی بلاک چین روی آوردند. پیدایش پترو یک تجربه‌ی فوق‌العاده است که بدون شک یک مورد مطالعاتی سودمند درمورد ملت‌هایی خواهد بود که گرفتار ابرتورم شده‌اند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.