آیا عرضه‌‌ توکن اوراق بهادار (STO)، آینده‌‌ جذب سرمایه خواهد بود؟

در این مطلب که در forbes.com منتشر شده است، با عرضه توکن اوراق بهادار (Security Token Offerings) آشنا خواهید شد. این مقاله علت بیش از پیش محبوب شدن STOها را شرح می‌‌دهد.

0 143

سال ۲۰۱۷، سال عرضه‌‌ اولیه‌‌ سکه، یعنی شیوه‌‌ای جدید برای شرکت‌‌ها به منظور جذب سرمایه، بود. از آن پس، بیش از ۲۲ میلیارد دلار برای شرکت‌‌هایی با اندازه‌‌های مختلف، از استارت‌‌آپ‌‌های پیش‌‌تولیدی گرفته تا شرکت‌‌های دارای سهام به طور عمومی معامله‌‌شونده در بازارهای سهام سنتی، جذب شده است. این هجوم مردم به طلای جذب سرمایه، تا اندازه‌‌ای، توسط افزایش قیمت خارق‌‌العاده‌‌ی بیت کوین‌‌ (Bitcoin) و اتر (Ether) و در عین حال، از طریق ابداع یک ابزار سرمایه‌‌گذاری نقدتر، تشدید شد.

عرضه‌‌های اولیه‌‌ی سکه (“ICO”)، مبتنی بر این پیشفرض می‌‌باشند که یک شرکت و سازمان، اعم از غیرانتفاعی یا فردی، می‌‌تواند یک نماینده‌‌ی دیجیتال از ارزش که با عنوان یک توکن شناخته می‌‌شود، ایجاد نماید و این نماینده را در سراسر جهان، به فروش برساند. این توکن، ریشه در سیستمی به نام بلاکچین که یک دفتر کل تغییرناپذیر و به طور جهانی، دردسترس می‌‌باشد، دارد. برای آن دسته از افرادی که مطلع نیستند باید بگویم که بلاکچین، اولین بار، به عنوان فناوری‌‌ای که وجود بیت کوین‌‌ را میسر می‌‌سازد، محبوب گشت. با داشتن یک توکن در یک بلاکچین، ایجاد توکن ICO، ذخیره‌‌سازی آن و ارسال آن به هر فردی در جهان، ساده است. در ابتدا، شرکت‌‌ها، توکن‌‌هایی که با عنوان توکن‌‌های ابزاری شناخته می‌‌شوند را با هدف استفاده از پلتفرم خود به محض ساخته شدن آن، خواهند فروخت. با این وجود، به دلیل میزان نقد بودن توکن‌‌ها، بازارهای ثانویه‌‌ی معامله گری توسعه یافتند. این بازارها، غالبا به واسطه‌‌ی مرتبه‌‌ی بزرگی، امکان خرید توکن‌‌ها و سپس، فروش آن‌‌ها به قیمتی بالاتر را برای سرمایه‌‌گذاران فراهم می‌‌کنند.

به زودی، شرکت‌‌ها، به جای جنبه‌‌ی ابزاری، شروع به متمرکز نمودن پیشنهادات خود بر جنبه‌‌ی سرمایه‌‌گذاری توکن نمودند. در نتیجه، عرضه‌‌ی توکن اوراق بهادار (“STO“)، خواه به صورت تعمدی یا غیر آن، زاده شد. درحالیکه تغییر در تمرکز، منجر به جذب سرمایه‌‌ی سریعتر به واسطه‌‌ی یک بازار جهانی از سرمایه‌‌گذاران دارای وجه نقد بسیار می‌‌شود، یک پیشنهاد متمرکز بر سرمایه‌‌گذاری، خواه این پیشنهاد، یک قرارداد کاغذی فیزیکی یا یک قرارداد توکنیزه‌‌شده باشد، یک شکل سابقا غیرقانونی از جذب سرمایه را تبدیل به یک شکل قانونی می‌‌نماید.

Gordon Einstein

Gordon Einstein

به منظور یادگیری بیشتر درباره‌‌ی انواع مختلف توکن‌‌ها و پیشنهادات توکن، با Gordon Einstein، حقوق‌‌دان آمریکایی، مدیر ارشد حقوقی Distributed Labs و مشاور بیش از ۲۰ شرکت بلاکچین، گفتگو نمودم.

اساسا، یک اوراق بهادار، خواه یک توکن مبتنی بر بلاکچین یا غیر آن، یک قرارداد سرمایه‌‌گذاری می‌‌باشد که معمولا به واسطه‌‌ی حفظ سرمایه یا یک انتظار بازده، توسط قانون به رسمیت شناخته‌‌شده می‌‌شود. برای وجود یک قرارداد اوراق بهادار، باید یک طرف معامله‌‌ی فعال، مانند یک شرکت منتشرکننده‌‌ی یک سهام وجود داشته باشد. هنگامیکه افراد توکن‌‌های اوراق بهادار را مورد بحث قرار می‌‌دهند، غالبا در حال اشاره به اوراق بهادار سنتی‌‌ای مانند سهام و اوراق قرضه ‌‌می‌‌باشند که به منظور نقدینگی و شفافیت بیشتر، در یک بلاکچین توکنیزه شده‌‌اند. با این وجود، یک توکن ابزاری پیش‌‌عملیاتی فروخته‌‌شده به همراه انتظار بازده به سرمایه‌‌گذاران، احتمالا یک اوراق بهادار است.

پیشنهادات توکن اوراق بهادار، دارای بهترین پیشینه نمی‌‌باشند. در پایان سال ۲۰۱۷، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (“SEC”)، به طور بسیار واضح و روشن بیان نمود که توکن‌‌های ابزاری پیش‌‌عملیاتی فروخته‌‌شده به همراه یک انتظار سود، در حقیقت، یک پیشنهاد اوراق بهادار هستند. این امر، موجب آغاز STOهای منطبق با مقررات شد. در اوایل سال ۲۰۱۸، شرکت Inwage من، به یکی از اولین و بزرگترین پیشنهادات توکن اوراق بهادار سازگار، یعنی جذب سرمایه‌‌ی ۵۰ میلیون دلاری Moria Token توسط GS Mining Company، پرداخت.

با این وجود، اندکی پس از این امر، مسئله‌‌ای به وجود آمد. افزایش فشار از جانب قانون‌‌گذاران اوراق بهادار بین‌‌المللی، پذیرش توکن‌‌های اوراق بهادار را برای صرافی‌‌های ارز رمزنگاری‌‌شده، غیرممکن ساخت که این امر، یک موضوع کاملا بی‌‌اهمیت برای توکن‌‌های غیر اوراق بهاداری مانند ارزهای رمزنگاری‌‌شده‌‌ی سنتی یا توکن‌‌های ابزاری بود. تنها بازارهای ثانویه‌‌ی قابل استفاده برای سرمایه‌‌گذاران توکن اوراق بهادار، صرافی‌‌های غیرمتمرکز و همتا به همتا بودند که این صرافی‌‌ها، غیرنقد می‌‌باشند و تجربه‌‌ی کاربری ضعیفی دارند. نتیجه، یک کم‌‌تحرکی در بازارهای ICO و STO بود.

اما اکنون، زیرساخت، در جایگاه مناسب خود قرار دارد. در ماه ژانویه، tZero که ثروتمندترین و سازگارترین دارایی دیجیتال مستقر در ایالات متحده و صرافی اوراق بهادار دیجیتال و شرکت جنبی شرکت عمومی اوراستاک‌‌دات‌‌کام (overstock.com) می‌‌باشد، معامله‌‌ی بازار ثانویه را برای اولین توکن اوراق بهادار خود، راه‌‌اندازی نمود. این شرکت، توکن‌‌های اوراق بهادار tZero که در STO اولیه‌‌ی خود، ۱۳۴ میلیون دلار گردآوری نمودند را از طریق حساب‌‌های کارگزاری در LLC (شرکت با مسئولیت محدود)Dinosaur Financial Group، به سایر سرمایه‌‌گذاران مجاز پیشنهاد نمود. در اولین روز، صرافی، ۵۰ معامله انجام داد. اکنون، این صرافی، از طریق یک ادغام جدید، ارتباطات برنامه‌‌ریزی‌‌شده‌‌ی مستقیمی با بیش از ۱۵۰ کارگزاری مختلف دارد.

ICOrating.com، نشان می‌‌دهد که تا کنون، تنها ۶۵۰ میلیون دلار توسط STOهای سازگار گردآوری شده است (البته Moria Token پذیرفته نمی‌‌شود). با این وجود، از جانب منتشرکننده، همچنان علاقه‌‌ی بسیاری به اجرای یک STO وجود دارد. تقریبا نیمی از شرکت‌‌هایی که شخصا در حال مشاوره دادن به آنها هستم، به جای ICOها، اجرای STOهای سازگار را انتخاب می‌‌کنند.

چرا باید یک STO انجام دهیم؟

CEO (مدیرعامل) tZERO، سام نورصالحی، TZERO

CEO (مدیرعامل) tZERO، سام نورصالحی، TZERO

به منظور یادگیری بیشتر درباره‌‌ی مزایای STOها، با CEOی tzero، یعنی سام نورصالحی گفتگو کردم.

به بیان ساده، او بیان نمود که:

در مقایسه با معاملات اوراق بهادار سنتی که شفافیت اندکی دارند و واریز آنها، تقریبا ۳ روز زمان می‌‌برد، منافع یک توکن اوراق بهادار، قابلیت دسترس‌‌پذیرتر و شفاف‌‌تر نمودن بازارها، میسر ساختن معامله‌‌ی آنی ۲۴ ساعته، به کار بردن نقدینگی در بازارهایی که به طور سنتی، غیرنقد هستند و دسترسی پیدا کردن به انواع جدیدی از سرمایه‌‌گذاران می‌‌باشند.

این دارایی‌‌ها را می‌‌توان به منظور سفارشی‌‌سازی بهینه‌‌شده‌‌ی بسیار بیشتر، کدگذاری نمود. از منظر انطباق، عناصری مانند KYC (شناسایی هویت مشتری) و محدودیت‌‌های معامله را می‌‌توان به طور مستقیم، در درون دارایی قرار داد. همچنین، اوراق بهادار را می‌‌توان به روش‌‌های مختلفی مانند داشتن اسناد حق تقدم بدون حق رأی یا پرداختن ۱۰% از درآمد ناخالص تعدیل‌‌شده به عنوان سود سهام به دارندگان توکن، تقسیم‌‌بندی نمود. به علاوه، اوراق بهادار می‌‌توانند یک کارکرد ابزاری داشته باشند.

با بهره‌‌ بردن از انعطاف‌‌پذیری توکن‌‌های اوراق بهادار، شرکت‌‌ها در حال پی بردن به این مطلب هستند که اکنون، مؤلفه‌‌های مختلف ارزش یک شرکت می‌‌توانند نقد، قابل معامله و قابل سرمایه‌‌گذاری شوند. دو مثال از این شرکت‌‌ها،United Cancer UCC”)Cancers”) و پروژه‌‌ی Torus هستند که هردو، پروژه‌‌هایی می‌‌باشند که من مشاور آنها هستم.

https://thumbor.forbes.com/thumbor/960x0/https%3A%2F%2Fblogs-images.forbes.com%2Fjonathanchester%2Ffiles%2F2019%2F02%2FWebster-1200x760.jpg

Kenneth Webster، Esq (وکیل دادگستری) KENNETH WEBSTER

United Cancer Centers، یک شبکه‌‌ی جدید از کلینیک‌‌های سرطان است که به منظور ارائه‌‌ی دسترسی داروهای احتمالا نجات‌‌دهنده‌‌ای که همچنان در مرحله‌‌ی پیشرفت کلینیکی قرار دارند به بیماران، از قوه‌‌ی قانون‌‌گذاری جدید مجاز بودن استفاده از درمان‌‌های آزمایشی، بهره می‌‌برد. Kenneth Webster، یعنی Esq و CEOی UCC، بیان می‌‌کند که این شرکت، در حال پی‌‌گیری یک STO می‌‌باشد، زیرا:

ما علاقمند به مفهوم تفکیک جزء به جزء قراردادهای سرمایه‌‌گذاری مبتنی بر توزیع می‌‌باشیم. این مفهوم، امکان مشارکت در یک مدل تسهیم درآمد را برای سرمایه‌‌گذاران متعدد فراهم می‌‌کند و تأسیس صرافی‌‌های STO جدید، به منظور نقد نمودن احتمالی این قراردادهای هوشمند در آینده‌‌ی نزدیک، یک پلتفرم ارائه می‌‌نماید.

Tomasz Drzazgowski

Tomasz Drzazgowski

Torus، شرکت جنبی Nowa Energia است. Nowa Energia، یک توسعه‌‌دهنده‌‌ی نیروگاه بادی ابزاری اروپایی می‌‌باشد که دارای شراکت سابق با سانتاندار (Santander) و AES است. CEOی Torus، یعنی Tomasz Drzazgowski، بیان می‌‌کند که:

با به‌‌کارگیری فناوری بلاکچین، همزمان با ارائه‌‌ی قابلیت‌‌های تسهیم درآمد به دارندگان توکن و تسهیل احتمالی انتشار سریع وجوه سرمایه‌‌گذاری‌‌شده توسط آنها، می‌‌توانیم قابلیت‌‌های جذب سرمایه‌‌ی خود را به فراتر از یک عرضه‌‌ی سهام کلاسیک در داخل اروپا به یک گروه بزرگتر از سرمایه‌‌گذاران توسعه دهیم.

واگنر (Wagner)، با وجود خرید و فروش کم‌‌رونق فعلی در داخل بازارهای ارز رمزنگاری‌‌شده‌‌ی معمولی، بیان می‌‌کند که بازارهای STO، همچنان رو به رونق به نظر می‌‌رسند.

اولا، او اظهار نمود که “پرداخت‌‌های سود سهام، مبتنی بر معاملات USDی (دلار آمریکا) درون شبکه‌‌ی کلینیک بیمار سرپایی UCC می‌‌باشند.” در نتیجه، ارزش سرمایه‌‌گذاری، مستقل از جزر ‌‌و مد بازارهای ارز رمزنگاری‌‌شده می‌‌باشد. ثانیا، واگنر بیان کرد که شرکت وی برای سرمایه‌‌گذاران ارز رمزنگاری‌‌شده‌‌ی موجود، “یک مصون‌‌سازی در برابر افزایش کلی نوسان اخیر در بازارهای ارز رمزنگاری‌‌شده، فراهم می‌‌کند.” نهایتا، واگنر اعلام نمود که سرمایه‌‌گذاران، همچنان، به میزان بسیار زیادی، علاقمند به سرمایه‌‌گذاری‌‌های USD می‌‌باشند. ارزش حاصل از STO، از “توانایی در خودکارسازی و تجزیه و تفکیک قراردادهای تسهیم درآمد” ناشی می‌‌شود.

علاقه‌‌ی سرمایه‌‌گذار به STO، در حال افزایش است، زیرا STOها، منافع نقدینگی ارز رمزنگاری‌‌شده را بدون همان میزان ریسک ارائه می‌‌کنند.

Investements Scheme

Investements Scheme

Lambert Despaux، شریک investments Scheme و تحلیل‌‌گر سهام سابقا خصوصی، با واگنر مؤافق است. investments Scheme، یک صندوق متمرکز بر بلاکچین مستقر در جزیره‌‌ی مالت می‌‌باشد.

یکی از ایده‌‌های بزرگی که از تبلیغ خیال واهی ICO سرچشمه گرفت، توکن‌‌های اوراق بهادار است. دلیل این امر، نقدینگی بیشتر برای تمام انواع دارایی‌‌ها می‌‌باشد. یک مثال عالی، مربوط به دارایی‌‌های می‌‌باشد که قیمت واحد بالایی دارند و تا آن زمان، دستیابی به آنها دشوار بود. اگر در نظر داشته باشیم که در املاک منهتن سرمایه‌‌گذاری نماییم، به علت قیمت‌‌های واحد بالا، به خارج از بازار رانده خواهیم شد یا مجبور خواهیم بود که در یک صندوق سرمایه‌‌گذاری در املاک و مستغلات (Real Estate Investment Trust) که سبد سرمایه‌‌گذاری ما را با دارایی‌‌های دیگر، ترکیب خواهد نمود، سرمایه‌‌گذاری نماییم. دیجیتالی نمودن املاک، فرصتی برای سرمایه‌‌گذاری همراه با مالکیت مشترک از طریق پاره سهم می‌‌باشد. از طریق توکن‌‌های اوراق بهادار می‌‌توانیم دارایی‌‌ها را به صورت دانه‌‌ای داشته باشیم و سبدهای سرمایه‌‌گذاری‌‌ای ایجاد نماییم که پول را بر انواع بسیار خاصی از دارایی‌‌ها صرف می‌‌کنند. این امر را می‌‌توان به وسیله‌‌ی سرمایه‌‌گذاری در خیابان‌‌ها و محلات معین یا دسترسی به اوراق بهادار کسب‌‌و‌‌کارهای کوچک و متوسط اجرا نمود. به همین دلیل، در نظر داریم که در شرکت‌‌های ایجادکننده‌‌ی زیرساخت اختصاص داده‌‌شده به انتشار، دیجیتالی نمودن و معامله‌‌ی توکن‌‌های اوراق بهادار سرمایه‌‌گذاری نماییم.

به وسیله‌‌ی یک بازار شفاف و به طور جهانی یکپارچه که قراردادهای سرمایه‌‌گذاری مستقیما قابل انتقال و نقد را برای منتشرکنندگان و سرمایه‌‌گذاران میسر می‌‌سازد، ممکن است شاهد ایجاد یک استاندارد جدید برای عرضه‌‌ی عمومی اوراق بهادار باشیم. اکنون، زیرساخت، در جایگاه مناسب خود قرار دارد، اما ابداع توکن‌‌های اوراق بهادار، تنها به نقدینگی و مدل‌‌های توزیع درآمد، محدود نمی‌‌شود.

توکن‌‌های اوراق بهادار، مجموعه‌‌ی گسترده‌‌‌‌ی جدیدی از قابلیت‌‌های سرمایه‌‌گذاری را میسر خواهند ساخت. سرمایه‌‌گذاران انفرادی توکن‌‌های اوراق بهادار معین می‌‌توانند فروش ارزان بخشی از سود خود یا بخشی از سهام کامل در یک بازار ثانویه را انتخاب نمایند. کارگزاران قادرند که مجموعه‌‌هایی از توکن‌‌های اوراق بهادار رأی‌‌دهی را دسته‌‌بندی نمایند و آنها را در بازارهای بین‌‌المللی به فروش برسانند. یک مجموعه‌‌ی حداقلی از سهام می‌‌تواند دسترسی به منافع سیستمی مختلف را ارائه ‌‌کند یا به منزله‌‌ی تعلق به یک انجمن باشد. یا حتی سازمان‌‌های غیرمتمرکز مستقل، یعنی شرکت‌‌هایی که تنها در داخل قراردادهای هوشمند یک بلاکچین وجود دارند، قادرند سازوکارهای نظارتی‌‌ داشته باشند. این سازوکارها، شامل سهامداران انسانی‌‌ هستند که جزئیات رأی‌‌دهی را به طور مستقیم، در قرارداد کدگذاری می‌‌نمایند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.