آیا شبکه‌‌های غیر متمرکز‌‌ واقعا در برابر سانسور مقاومت دارند؟

مقاومت در برابر سانسور یکی از مشخصه‌‌هایی است که در مورد شبکه‌‌های غیر متمرکز‌‌ بسیار به آن اشاره می‌‌شود. در این شبکه‌‌ها افراد می‌‌توانند بدون هیچ‌‌گونه اجازه یا مجوزی، هر چه می‌‌خواهند را برای همیشه در زنجیره ذخیره کنند. با اینکه این مطلب صحیح است، اما در واقعیت یک “اما” وجود دارد. همانطور که سرنوشت dappها نشان داده ‌‌است، حتی اطلاعات ذخیره‌‌شده در برنامه‌‌های غیر متمرکز‌‌ نیز در برابر سانسور و deplatforming (ممانعت از دسترسی اشخاص به یک شبکه) مقاوم نیستند.

0 97

مقاومت شبکه‌‌های غیر متمرکز‌‌ در برابر سانسور ؟!

شبکه‌‌های غیر متمرکز‌‌ در برابر deplatforming مقاوم نیستند

برنامه‌‌ Somesing یک برنامه‌‌ karaoke است که در کره‌‌ی جنوبی شهرت دارد. این برنامه که در حال حاضر از Google Play قابل‌‌دسترسی است، باید با یک برنامه‌‌ی Somesing تکمیل گردد و سپس در Drapprade و State of Dapps قابل‌‌دسترسی خواهد بود. این سایت‌‌ها مانند CoinMarketCap عمل کرده و معیارهایی مثل میانگین کاربران روزانه، فعالیت توسعه‌‌دهنده و ارزش معاملات زنجیره را پیگیری و کنترل می‌‌کنند. برنامه‌‌ی Somesing به عنوان یک برنامه‌‌ی تفریحی بی‌‌ضرر احتمالا نمی‌‌تواند آزمایشی برای محدودیت‌‌های میزبانی در بلاک چین باشد، اما دیگر dappها در این زمینه دچار مشکل شده‌‌اند.

آیا شبکه‌‌های غیر متمرکز‌‌ واقعا در برابر سانسور مقاوم هستند؟

معروف‌‌ترین dappها در Tron و EOS بیشتر حالت شرط‌‌بندی دارند؛ حجم بالای معاملات Trovegas، Tronbet و Eosbet نیز هر هفته بیش از ۱۰۰ هزار تراکنش است؛ Tronbt به تنهایی در هفت روز گذشته از ۴۶۰ هزار تراکنش انجام‌‌شده، ۳۵۰ هزار دلار کسب کرد؛ Coincodex نیز اعلام کرده که Tronvegas نزدیک به ۳۵۰۰ کاربر روزانه دارد. شرط‌‌بندی در dappها ریسک بزرگیست؛ به لطف شبکه‌‌های ضدانحصاری که میزبانی این dappها را بر عهده دارد، هر فردی می‌‌تواند وارد این برنامه‌‌ها شود، بدون اینکه سن و مکان جغرافیایی او اهمیتی داشته باشد.

Decentralized Networks Aren’t as Censorship-Resistant as You Think

معروف‌‌ترین dappهای Tron طبق Dapp Radar

به دلیل استفاده‌‌ی گسترده از dappها در شبکه‌‌های بلاک چین، افزایش شرط‌‌بندی‌‌ها موجب بروز مشکلاتی شده است. به هیچ‌‌ عنوان پیش‌‌بینی نمی‌‌شد که برنامه‌‌ی Poker EOS تبدیل به کاربرد محبوب این شبکه‌‌ی بدون کارمزد شود. البته نمایندگان EOS به برنامه‌‌های شرط‌‌بندی اشاره نمی‌‌کنند، زیرا نمی‌‌خواهند توجه افراد را به مشهورترین کاربرد بلاک چین جلب کنند. Tron این روش را به سطوح جدیدی رسانده است و قصد سانسور کردن dappهای تاییدنشده را دارد.

Tron با دولت ژاپن برای اعمال سانسور همکاری می‌‌کند

برای معماران بسیاری از این شبکه‌‌های غیر متمرکز‌‌ که بی هیچ تردیدی تمایل به اعلام همکاری دارند، پنهان کاری هیچ معنایی ندارد. با این حال، آخرین همکاری Tron مرزهای این ویژگی را تا حد زیادی جا به جا کرده است. Tron تایید کرده که برای جلوگیری از فعالیت برنامه‌‌ی شری‌‌بندی در قلمرو جزایر اقیانوس آرام، با دولت ژاپن همکاری کرده است. بنیان Tron قصد دارد کاربران برنامه‌‌های شرط‌‌بندی که IP آدرس‌‌های ژاپنی دارند را متوقف سازد.

“ذخیره‌‌ اطلاعات در زنجیره به این معنا نیست که همه می‌‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.”

عدم‌‌دسترسی تعدادی از شهروندان ژاپنی به برنامه‌‌هایی با کیفیت متوسط شاید به نظر اتفاق بزرگی نباشد. اما این تصمیم دقیقا روی ویژگی تغییرناپذیری و مقاومت در برابر سانسور بلاک چین ها دست گذاشته است. اگر تعدادی از برنامه‌‌های مشکل‌‌ساز به دستور دولت متوقف شوند، پس از آن چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ همانطور که دیوید موریس (David Morris) گفته است، “اگر بنیان Tron می‌تواند جلوی اعمال غیرقانونی شبکه‌‌ی Tron را در محدوده‌‌های خاصی بگیرد، مطمئنا بسیاری از دولت‌‌ها نیز می‌خواهند که جلوی سرقت در شبکه‌‌ BitTorrent را که متعلق به Tron است، بگیرند.”

Deplatforming می‌‌تواند به شکل‌‌های بسیار زیادی انجام گیرد

برنامه‌‌های رسمی و متعارف موبایل که در Play Store و iOS Store قرار دارند، به ترتیب تحت کنترل Google و Apple قرار دارند. این غول‌‌های فناوری قوانین دشواری اعمال می‌‌کنند و می‌‌توانند برنامه‌‌هایی که در تناقض با قوانین هستند را برای همیشه متوقف سازند. در مقابل، اپلیکیشن های غیر متمرکز به یک سازمان متمرکز برای ارائه آن‌ها متکی نیستند: کد پشتیبانی آن‌‌‌‌ها در یک شبکه‌‌ی همتا به همتا و غیر متمرکز‌‌ عمل می‌‌کند. با این حال، ذخیره‌‌ی اطلاعات در زنجیره به این معنا نیست که همه می‌‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

آیا شبکه‌‌های غیر متمرکز‌‌ واقعا در برابر سانسور مقاوم هستند؟

Opera dapp store

بدون پلتفرم‌‌های متعارف برای ایفای نقش فرانت اند (front end)، داده‌‌های ذخیره شده توسط dapp ها انگار اصلا وجود ندارند. dapp store ها ترافیک بسیار بالایی را به سمت برنامه‌‌های غیر متمرکز‌‌ جذب می‌‌کنند، مثل برنامه‌‌ای که بر روی آخرین ورژن مرورگر Opera برای اندروید ایجاد شد. در یکی از برنامه‌‌های Opera جستجویی انجام دهید تا ببینید که هیچ بخش شرط‌‌بندی‌‌ در آن وجود ندارد.

لازم نیست که برای حذف کامل dapp ها از شبکه‌‌ توزیعی آنها را پاک کرد: تنها باید توسط نگهبانان dapp store ، از قلم افتاده یا deplatform شوند. ذخیره‌‌ی یک برنامه بر روی زنجیره یک مسئله است و قرار دادن آن در اختیار افراد مسئله‌‌ دیگری است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.