آیا شانسی برای برنده شدن فینتک‌ های رقیب با بانک‌‌های بزرگ وجود دارد؟

فینتک فضایی ا‌‌ست برای انقلاب در فناوری‌‌های جدید که هدفشان بخش‌‌های رو به رشد دنیای مالی ازجمله پرداخت‌‌ها، مدیریت ثروت، استقراض، بیمه و ارز است. با توجه به اینکه سیستم بانکداری بسیار قدیمی و از نوآوری‌های مالی عقب مانده است، ممکن است شرکت‌های فینتک بتوانند تمام سیستم مالی را در دست خود بگیرند. نگاه‌های متفاوتی نسبت به نتایج احتمالی از مواجهه فینتک و بانک‌ها وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته شده است.

0 132

بانکداری همیشه به‌عنوان یکی از سنتی‌‌ترین، ابتدایی‌‌ترین و عقب‌‌افتاده‌‌ترین صنعت‌‌ها شناخته شده است. وقتی در مورد بانکداری فکر می‌‌کنید، احتمالا هنوز تصویر دیوارهای چوب‌‌کاری‌‌شده و کت‌‌وشلوارهای راه‌راه به ذهنتان می‌‌رسد.

این تصورات می‌‌تواند اشتباه باشد.

اگر بیشتر از ۱۵ دقیقه را با مدیران ارشد یک بانک بزرگ به صحبت بنشینید، امکان ندارد که کلمه فینتک یا فناوری مالی را از زبان آن‌ها نشنوید. اغلب با خوش‌‌بینی درباره آن صحبت می‌‌شود، اما گاهی ترس نیز در کلام‌‌شان نهفته است.

فینتک که عبارت کوتاه شده‌ی فناوری مالی است، فضایی‌‌ست برای انقلاب قریب‌‌الوقوع فناوری‌‌های جدید که هدفشان بخش‌‌های رو به رشد دنیای مالی ازجمله پرداخت‌‌ها، مدیریت ثروت، استقراض، بیمه و ارز است.

خود عبارت فینتک جدید نیست و برای اولین بار در دهه‌‌های ۱۹۸۰ و ۹۰ پدیدار شد و حالا که در سیلیکون وَلی به‌عنوان پدیده‌ای بسیار جدید شناخته می‌‌شود، اهمیتی بیش‌ازپیش پیدا کرده است. طبق آمار Citigroup، سال گذشته چیزی حدود ۱۹ میلیارد دلار در فینتک سرمایه‌‌گذاری شد، درحالی که این رقم پنج سال پیش ۱.۸ میلیارد دلار بوده است.

استیو کیس (Steve Case)، مؤسس AOL و کارآفرین و سرمایه‌‌گذار کسب‌‌وکارهای متعدد فینتک که به تازگی کتابی هم با عنوان “موج سوم” نوشته است، می‌‌گوید: “تهدید اصلی برای بانک‌‌ها از جانب واشنگتن یا بروکسل نیست، بلکه از طرف استارت‌‌آپ‌‌های کل کشور است که استارت‌‌آپ‌‌های جالب فینتک را به وجود می‌‌آورند و در حال فروپاشی انحصارطلبی آنان هستند.”

وعده‌‌ی همه‌‌ی این فناوری‌‌ها، مختل کردن بنیادین بزرگ‌‌ترین بازیگران عرصه مالی است. شرکت‌‌هایی مانند استرایپ (Stripe) که یک شرکت پرداخت است، امیدوار است جای پی‌‌پال و دیگران را بگیرد. مؤسسات اعطای وام می‌‌خواهند دریافت وام را آسان‌‌تر و ارزان‌‌تر کنند. شرکت Wealthfront می‌‌خواهد مشاور شما باشد و پولتان را از طریق موبایلتان مدیریت کند. بیت‌‌کوین و مشتقات متعدد آن هم می‌‌خواهند به طلای جدید یا پول دیجیتال تبدیل شوند.

اگر شرکت‌‌های فینتک موفق شوند، شاید وال‌استریت به منطقه متروکه‌‌ی شهر پالو آلتو تبدیل شود. طبق گزارش هفته پیش گروه Citigroup، همان‌طور که آنتونی جرکینز (Antony Jerkins) مدیرعامل پیشین بانک بارکلیس (Barclays) سال گذشته پیش‌‌بینی کرده بود، فینتک در شرف وارد شدن به اوبر (Uber) است. طبق این گزارش حدود ۸۰ هزار نفر به دلیل این نرم‌‌افزار در دهه گذشته شغل‌‌های خود در شرکت‌‌های خدمات مالی را از دست داده‌‌اند. در این گزارش قید شده است که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از کارکنان بانک‌‌ها در حال انجام پردازش دستی هستند. اگر این امور پردازش دستی توسط اتوماسیون جایگزین شود، این مشاغل ناپدید خواهند شد.

تأثیرات آن زیادند: تأثیر آن نه‌تنها بر کارمندان بلکه بر بنگاه‌‌های املاک را هم در نظر بگیرید؛ مثلاً فرض کنید بانک‌‌ها شعبات خود در شهرهای بزرگ را تعطیل کنند.

دیگران تا حد کمتری در مورد این مسئله قانع شده‌‌اند. سرمایه‌‌گذاران ساکن وال‌استریت مثل کریستوفر فلاورز (Christopher Flowers) اظهار کرده‌‌اند که فینتک هیجانی کاذب است که بر پایه احساس عمل کرده و فقط تعدادی شرکت‌های شکست خورده را از خود باقی خواهد گذاشت.

نگاه سومی هم وجود دارد که شاید بیشترین احتمال وقوع را داشته باشد: بانک‌‌های بزرگ که هنوز قوی مانده‌‌اند و از شکست خود توسط استارت‌‌آپ‌‌های جدید نگران‌‌اند، آنان را با روش‌هایی مثل ادغام یا خرید قورت می‌‌دهند و باعث می‌‌شوند اختلالگران در درون سیستمی قرار بگیرند که قرار بود بر آن مسلط شوند.

اتحاد اخیر بانک JPMorgan Chase را با پلتفرم اجاره OnDeck برای کسب‌‌وکارهای کوچک در نظر بگیرید. بانک JPMorgan به جای ساختن یک فناوری جدید برای شکست OnDeck یا اجازه‌‌ی رشد بیشتر به آن، به شریک او تبدیل شد. این اتحاد در ابتدا به‌عنوان یک سرمایه‌‌گذاری مشترک شروع شد. اما برای بانک JPMorgan این یک آزمایش بود، راهی برای کسب اطلاعات و آموختن درباره‌‌ی فضای نوپای فینتک و در صورت عدم بروز مشکل، به دست آوردن آن شرکت یا یکی از رقبای آن بود.

منظور ما این نیست که OnDeck مشتاق به فروش است، اما باوجود آن همه پولی که در صنعت خدمات مالی وجود دارد، تصور پرداخت پول‌‌های کلان توسط بانک‌‌‌‌ها چندان دور از ذهن نیست. جدای از همه این‌‌ها، حتی موفق‌‌ترین شرکت‌‌های فینتک هم هنوز کوچک هستند. OnDeck چیزی حدود ۵۰۰ میلیون دلار ارزش دارد، درحالی‌که ارزش بازاری JPMorgan چیزی حدود ۲۱۴ میلیارد دلار است.

البته ارزش‌‌گذاری‌‌های اخیر شرکت‌‌های فینتک، مثل دیگر شرکت‌‌های خصوصی سیلیکون ولی سقوط کرده‌‌اند. همین مسئله شک‌‌هایی را درباره‌‌ی آینده‌‌ی سرمایه‌‌گذاری و تصمیم‌گیری به وجود آورده است.

پاتریک گوتییِر (Patrick Gauthier)، معاون بخش پرداخت‌‌های آمازون، این هفته در کنفرانسی در اروپا درباره‌‌ی آینده‌‌ی خرید شرکت‌‌های فینتک توسط بانک‌‌ها به شرکت CNBC گفته است که “من دارم به فرصت‌‌هایی که آن بیرون وجود دارند نگاه می‌‌کنم. پس از چندین سال که ارزش‌‌گذاری شرکت‌‌های فینتک رو به بافزایش بود، قطعاً باید یک سری چیزها به جای خود برمی‌‌گشتند.”

پرسش اصلی برای صنعت فینتک این است که آیا این کسب‌‌وکارها می‌‌توانند هم‌زمان با داشتن یک رویکرد منظم برای رد شدن از انبوه موانع قانونی که سر راهشان قرار دارد، به‌سرعت رشد کنند؟ سیلیکون ولی همیشه از صنایع قانون‌‌مدار اجتناب کرده است، اما باوجود موقعیت‌ها و تسلط بر بسیاری از صنایع دیگر، حالا نوبت صنعت مالی است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.