آیا رمز ارزها راه را برای نسل جدید معامله گران باز کرده‌اند؟

از اواسط سال 2017، هنگامی که قیمت بیت کوین به اوج خود یعنی به 20 هزار دلار رسید، همه جا درباره این سرمایه گذاری شدیدا سودآور و تازه، صحبت می‌کردند! مردم دیوانه وار کلمه بیت کوین را جستجو می‌‌کردند، سعی داشتند تا بلاکچین‌‌ را درک کنند و به یکدیگر درباره رمز ارزها توضیح دهند؛ همه درباره این ارزها صحبت می‌‌کردند و این صحبت‌‌ها از سوی پستچی تا مدیران وال استریت شنیده می‌‌شد. نه تنها مردم می‌‌پرسیدند و جستجو می‌‌کردند که بیت کوین چیست، بلکه می‌‌خواستند بدانند چگونه می‌‌توانند در این ارزها سهمی داشته باشند و با سرمایه گذاری‌‌های سریع، به میلیونر تبدیل شوند. این دارایی که با سرعت رشد می‌‌کرد، هیجان‌‌انگیز بود و با آگاهی بیشتر مردم درباره رمز ارزها، به دست آوردن آن هم آسان‌‌تر از پیش شد.

0 114

این ارز تمام نشانه‌‌های سرمایه گذاری پول‌‌ساز که به نسل جدید تعلق می‌‌گرفت را داشت. هیچ بحث انحصاری پیرامون بیت کوین وجود نداشت، بانک‌‌های وال استریت نمی‌‌توانستند آن را کنترل کنند، می‌‌توانستید با کمک گوشی هوشمند خود، هر زمان از روز به آن دسترسی داشته باشید و امکان خرید تا حد حتی چند دلار هم وجود داشت.

نسل هزاره، نسل Yها و نسل Zها، همچنین پدرها، مادربزرگ‌‌ها و تمام افراد به مهارت کافی رسیده بودند و هر 20 دقیقه یک‌‌بار کوین بیس را برای اطلاع از اتفاقات جدید دنبال می‌‌کردند.

در آن زمان همه چیز آسان، هیجان‌‌انگیز و از نظر مالی دارای بها بود و نسل جدید را به دوره‌‌ای وارد کرد که در آن سرمایه گذاری مسئله‌‌ای جدی شده بود؛ همان نسلی که از روش‌‌های مالی متداول خسته‌‌شده بودند، مخصوصا بعد از مشاهده سقوط اقتصادی سال 2008.

اما با گذر زمان در بازارهای کریپتو و ترکیدن حباب هیجان، چه اتفاقی برای سرمایه‌‌گذاران تازه‌‌وارد می‌‌افتاد؟ نسل جدید شروع به تنوع‌‌یافتن کرد و در همین حال، چشم‌‌انداز کلی سرمایه گذاری به واسطه نوسانات رمز ارزها، دستخوش تغییر شد.

ما از کجا آمده‌‌ایم؟

واژه سرمایه گذاری معمولا با تصاویر وال استریت، کنگلومرات‌‌های بانکی، کت و شلوار، کراوات و افراد تاثیرگذار تجاری همراه است. این موسسات مالی بر اساس قوانین و قراردادهای جدی خود، به مردم می‌‌گویند که در چه چیزی توان سرمایه گذاری کردن را دارند.

آرتم پوپوف، هم‌‌بنیانگذار روبی (Roobee)، پلتفرم سرمایه گذاری مبتنی بر بلاکچین‌‌ که از رمز ارزها در کنار کالاها و دارایی‌‌های متداول استفاده می‌‌کند، تغییرات بازه زمانی کوتاه را این‌‌گونه توضیح می‌‌دهد:

اکوسیستم سرمایه گذاری به صورت کلی بر اساس قوانین سختی ساخته شده‌‌است. کشورهای توسعه‌‌یافته، پلتفرم‌‌های بزرگی دارند که در آن سهام، اوراق، کالاها و ارز خرید و فروش می‌‌شوند. به عنوان یک قانون، فقط افراد بازاری حرفه‌‌ای به این دارایی‌‌ها دسترسی دارند و می‌‌توانند این دسترسی را به مشتریان خرده ارائه کنند.

“در عرض 10 سال گذشته، اکوسیستم سرمایه گذاری تغییر شدیدی در بازارهای نوظهور داشته‌‌است. بازارهای پیشرفته، بازارهای نوظهور را برای 30 تا 50 سال آینده توسعه خود، در نظر گرفته‌‌اند و در عرض 10 سال گذشته، این فاصله شدیدا کاهش یافته‌‌است. تغییرات به سمت دسترسی آسان‌‌تر مشتریان خرده در بازارهای نوظهور اکوسیستم‌‌ها از طریق کارگزاران، به پلتفرم‌‌های مبادلاتی امکان افزایش تعداد سرمایه‌‌گذاران و چند برابر کردن حجم مبادلاتی را داده ‌‌است. سرمایه‌‌گذاران کوچک و کوچک‌‌تری نسبت به خرید سهام، اوراق و دیگر محصولات سرمایه گذاری پیچیده، دسترسی پیدا کرده‌‌اند.”

“سپس در عرض 5 سال گذشته، سرمایه گذاری با کمک ابزارهای ETF که تولید درآمد از طریق دارایی‌‌های افراد حرفه‌‌ای مالی را ممکن می‌‌کرد، رشد بسیار بیشتری پیدا کرد. بنابراین سرمایه‌‌گذاران کوچک با مقادیر کوچک و کمیسیون‌‌های پایین، امکان ورود به ابزاری که قبلا فقط برای سرمایه‌‌گذاران با منابع بزرگ مالی و پرداخت کمیسیون‌‌های بالا ممکن بود را به دست آورند.”

همانطور که پوپوف توضیح می‌‌دهد، در عرض 5 تا 10 سال گذشته، حرکات مختلفی در جهت خرید و فروش صورت گرفته اما چیزی که ثابت بوده، تعداد بالای افراد بازاری است که قصد انجام فرایندهای سرمایه گذاری با حالت واسطه کلاسیک را دارند.

هرچند با پیشرفت رمز ارزها و افزایش هیجان سرمایه‌‌گذاران، فناوری پشتیبان آن به خوبی در تغییر اکوسیستم سرمایه گذاری عمل کرده‌‌است.

یک فناوری جدید

همانند بسیاری از بخش‌‌های مختلف، مخصوصا بخش‌‌هایی که از نظر واسطه قوی و سنگین هستند، بلاکچین‌‌ معمولا در جهت تخریب آن‌‌ها عمل می‌‌کند. اما از نظر اکوسیستم سرمایه گذاری، مشاهده نحوه ترکیب ارز رمزنگاری‌‌شده و بلاکچین‌‌ جذاب بوده و همچنان چیزی را می‌‌سازد که با عناوینی مثل نرم‌‌افزار مرگبار بلاکچین‌‌ و سرمایه گذاری دارایی دیجیتال شناخته می‌‌شود. پوپوف می‌‌گوید:

“ظهور فناوری بلاکچین‌‌، حرکت از قالب معمولی خرید و فروش و تبادل دارایی‌‌ها را ممکن می‌‌کند. قبلا برای تمیزکردن خانه‌‌ها و دارندگان معتبر دارایی‌‌ها، قراردادهای ویژه و روش‌‌های متعدد دیگری نیاز بود. بلاکچین‌‌ بدون هیچ نگرانی، امکان به اشتراک‌‌گذاشتن مستقیم این دارایی‌‌ها را فراهم می‌‌سازد. این قالب، به خاطر امکان ثبت توزیع‌‌شده، خرید و فروش را ساده‌‌تر می‌‌کند.”

ظهور قراردادهای هوشمند به ما اجازه می‌‌دهد تا انتقال دارایی‌‌ها با شرایط ویژه متعدد کدهای مخصوص را صورت دهیم. بحران‌‌ها و نسل‌‌های جهانی هم اکوسیستم سرمایه گذاری را شدیدا تغییر داده‌‌اند.

اما رمز ارزها چگونه بخش قابل‌‌توجهی از تفکر سرمایه گذاری را تغییر داده‌‌اند؟

تازه‌‌واردین در حوزه رمز ارزها که نامتمرکز هستند، از سیستم‌‌های متداول دوری می‌‌کنند و قصد دارند سریع به پول برسند. این مسئله باعث باز شدن درهای جدید به روی سرمایه‌‌گذاران می‌‌شود و به آن‌‌ها، طعم جدید و متفاوتی از سرمایه گذاری می‌‌دهند که برای آن‌‌ها مناسب‌‌تر است. پوپوف اضافه می‌‌کند:

“بله، قطعا هیاهوی رمز ارزها افراد جدیدی را به فضای کریپتو کشانده؛ مثل نسل هزاره و همچنین نسل‌‌های مسن‌‌تر و پیش از آن‌‌ها هم بزرگسالان.”

“ما تعداد زیادی از افراد را دیده‌‌ایم که قصد سرمایه گذاری به شیوه مدرن را داشته‌‌اند، تعداد زیادی از آن‌‌ها از رمز ارزها بوده‌‌اند و اکنون به دنبال گزینه‌‌های دیگری هستند، اما تنوع خیره‌‌کننده است. ما انواع مختلفی در اجتماع تلگرام می‌‌بینیم و شانس انجام بررسی در بین حضار را داریم.”

“مشخص شده که برای سرمایه‌‌گذاران باتجربه‌‌تر و البته برخی دیگر از افراد، ارز رمزنگاری شده به یک ابزار جدید تبدیل شده ‌‌است. اما واقعا درصد زیادی از افراد که به دنیای سرمایه گذاری وارد شدند، اکنون فقط به خاطر رمز ارزها حضور دارند: سادگی ثبت‌‌نام در صرافی‌‌های رمز ارز و محدوده حداقلی ورودی. به این خاطر من فکر می‌‌کنم، رمز ارزها شایستگی‌‌های بالایی دارند. اکنون با چشیدن طعم سرمایه گذاری، مردم به دیگر ابزارهای سرمایه گذاری توجه می‌‌کنند.”

“این دقیقا همان چیزی است که روبی فهمیده و به افراد شانس تنوع حداکثری سرمایه گذاری در محصولات مختلف مثل IPO، املاک، صندوق‌‌های سرمایه، صرافی‌‌های سهام، رمز ارزها و غیره را می‌‌دهد.”

مرزی جدید

اگر بازار کریپتو به سطوح قبلی خود در دسامبر 2017 بازگردد یا به اوج مشابهی برسد، باز هم جای زیادی برای اکتشاف دارد. اما نکته واضح این است که به خاطر رمز ارزها، چهره سرمایه گذاری شدیدا تغییر کرده است.

حضار و بازار جدید با هیاهوی رمز ارزها متولد شده‌‌اند و این مشتریان ممکن است از رمز ارزها هم عبور کنند اما نمی‌‌توانند از سرمایه گذاری دست بکشند. در همین حال این مشتریان وارد بازار گوشی‌‌های هوشمند شده‌‌اند و به خاطر موانع بسیار محدودکننده، قصد بازگشت به روش‌‌های متداول و سنتی سرمایه گذاری را نخواهند داشت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.