آیا دلار دیجیتال راهگشای بحران مالی ناشی از کووید ۱۹ خواهد بود؟

دلار دیجیتال که در حال حاضر هنوز از حد یک ایده خام فرا تر نرفته در حال رقابت با سایر روش های سنتی اما اثبات شده قرن بیستمی، برای رساندن کمک هزینه‌های دولتی (برای مقابله با بحران کووید ۱۹) به دست شهروندان امریکایی است. از زمان آغاز بحران کرونا، توزیع کمک‌های مالی دولتی در میان شهروندان امریکایی، به یکی از معضلات دولت ایالات متحده تبدیل شده است.

1 22

دلار دیجیتال که در حال حاضر هنوز از حد یک ایده خام فرا تر نرفته در حال رقابت با سایر روش های سنتی اما اثبات شده قرن بیستمی، برای رساندن کمک هزینه‌های دولتی (برای مقابله با بحران کووید-۱۹) به دست شهروندان امریکایی است.

به گزارش فینمگ و به نقل از کوین دسک ، اخبار منتشر شده از جلسه روز پنجشنبه در کمیته خدمات مالی کنگره ایالات متحده (FSC) حاکی از آن است که هر کدام از اعضا راهکار های متفاوتی را برای حل این مشکل ارائه کرده‌اند.

راهکار اول : استفاده از دلار دیجیتالی

کریستوفر جیانکارلو (J. Christopher Giankarlo)، عضو سابق کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) و سرپرست فعلی پروژه دلار دیجیتال، از حامیان اصلی استفاده از دلار دیجیتالی برای بهبود شرایط فعلیست. او که پیشتر نیز از طرفداران این ایده بود، در این جلسه از توکنیزاسیون، به عنوان راهی برای حفظ حیات دلار در آینده یاد کرد. او اظهار داشت که بسیاری از کشورهای دیگر مانند چین نیز در حال انجام چنین پروژه‌ای برای پول ملی خود هستند.

وی در این دیدار خطاب به قانون گذاران گفت:

اگر آمریکا بخواهد در مسند قدرت اقتصادی جهان باقی بماند، باید این اقدام را جدی بگیرد.

درحالی که جیانکارلو پیشتر نیز درباره اینکه ایده دلار دیجیتال نباید به تأثیر از وقوع یک بحران به کلی نابود شود هشدار داده بود ، در این جلسه نیز توصیه کرد که در شرایط کنونی بسترسازی و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، باید بخشی از عکس العمل ما به رکود ناشی از کووید ۱۹ باشد.

او این چنین ادامه داد:

«ده ها میلیون شهروند آمریکایی بیشتر از یک ماه است که منتظر دریافت چک های کمک هزینه ۱۲۰۰ دلاری خود هستند  و دقیقا به همین دلیل است که من معتقدم هیچ چیز نمی توانست مانند همه گیری کووید ۱۹ ضعف‌های سیستم مالی موجود را به ما نشان دهد. ما باید تلاش کنیم به سطح بالاتری از فناوری در کنار فناوری مالی موجود دست پیدا کنیم ، تا نه تنها قابلیت های سیستم موجود را گسترش دهیم ، بلکه اختیارات بیشتر و ابزارهای گسترده تری را در آستین داشته باشیم تا بتوانیم از آن ها در شرایط بحرانی مانند شرایط فعلی استفاده کنیم.»

راهکار دوم : استفاده از سیستم های فعلی

تعدادی از اعضا اما تمرکزشان بیشتر بر روی الزام پرداخت فوری کمک هزینه های دولتی به افراد نیازمند بود. حقیقت این است که یک دوره از چک های حمایتی دولت در اختیار افرادی که طی دو سال گذشته اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل کرده و فرستاده اند قرار گرفته اما بسیاری دیگر هنوز منتظر دریافت این کمک هزینه ها هستند.

جودی کلی (Jodie Kelley) مدیر عامل انجمن تراکنش های الکترونیکی (Electronic Transactions Association) در این باره اظهار داشت :

نقطه‌ای که گمان می‌کردیم پایان این بحران باشد، دقیقا وسط بحران است و همانطور که سایر اعضا نیز به وضوح اشاره کردند، مردم در حال تحمل رنج بسیار زیادی هستند. بنابراین تاکید می‌کنم که در شرایط فعلی تنها راه به نتیجه رسیدن ما ، استفاده از همان ابزارهاییست که اکنون در دسترس داریم.

جودی کلی با تکیه بر موفقیت کارت‌های اعتباری پیش پرداخت موجود و برنامه هایی مانند پی پل (PayPal) و ونمو (Venmo) که مبادلات را به صورت نقطه به نقطه انجام می دهند و قادر به پردازش مبلغی بیش از ۸.۵ تریلیون دلار در سال هستند بر این عقیده است که می توان از همین برنامه ها برای پرداخت کمک هزینه ها به افراد نیازمند استفاده کرد.

او پس از جلسه استماع به کوین دسک گفت :

ابرنامه های پرداخت موجود در کشور و به ویژه دبیت کارت‌های پیش پرداخت، به دلیل سهولت استفاده و عدم نیاز به گوشی تلفن همراه ترجیح ما برای پرداخت هر چه زود تر کمک هزینه ها به افراد کم درآمد هستند.

 

راهکار سوم : همکاری سرویس پستی امریکا با فدرال رزرو برای احداث شعبات بانک محلی

مهرسا برادران ، استاد حقوق دانشگاه کالیفرنیا ایروین (California Irvine School) نیز درباره استفاده از تکنولوژی های جدید ذکر شده در شرایط فعلی نظر متفاوتی داشت. او در این باره گفت:

ایده استفاده از تکنولوژی های جدید مانند بلاک چین در حال حاضر بیش از حد خام است. ما فعلا در شرایطی هستیم که برای رفع مشکل باید دنبال راه حل هایی باشیم که از کارساز بودن آن ها اطمینان کافی داریم. مشکل اصلی ما در واقع اینجاست که در کشور ما هنوز مناطقی وجود دارند که مردم به بانک ها دسترسی ندارند و یا اصلا بانکی در آن وجود ندارد. ما باید بتوانیم از تکنولوژی برای رفع این مشکل استفاده کنیم.

برادران برای حل این مسئله یک راه حل بسیار کاربردی تر (حداقل از منظر فناورانه) را ارائه کرد:

استفاده از سرویس پستی آمریکا برای احداث شعبات بانک های محلی با همکاری فدرال رزرو (Federal Reserve).

برادران همچنین افزود:

قبل از هر چیزی، ما باید این تقسیم بندی دو قطبی پول نقد در برابر پول دیجیتال را از بین ببریم.(Federal Reserve).

 

راهکار چهارم : ایجاد حساب های فدرالی برای عموم مردم

در نهایت مورگان ریکس (Morgan Ricks)استادحقوق دانشگاه وندربیلت (Vanderbilt) اظهار داشت که یک راه حل دیگر نیز می تواند راه اندازی پول دیجیتال غیرتوکنیزه باشد. ریکس مدتهاست که از ایده حساب فدرالی حمایت می‌کند ، یک حساب بانکی که مشخصا توسط فدرال رزرو در اختیار مشتریان قرار گرفته و به آنها امکان دسترسی مستقیم به این حساب را می دهد.

او در همین رابطه به قانون گذاران گفت که راه‌اندازی حساب فدرالی باید یک پروسه کاملا ساده و سهل‌الوصول باشد ، چرا که فدرال رزرو مدتهاست این امکان را در اختیار بانک‌ها ، موسسات بزرگ مالی و نهاد های دولتی گذاشته است.

منبع: www.coindesk.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. […] آیا دلار دیجیتال راهگشای بحران مالی ناشی از کووید ۱۹ خوا… اولین بار در فینمگ – مجله مالی اقتصادی. پدیدار […]