آیا بلاک چین بهترین جایگزین بانکداری برای ریشه کن کردن فقر است؟

در بسیاری از نقاط محروم جهان و حتی در بسیاری از کشورهای پیشرفته، افراد بسیاری وجود دارند که از خدمات بانکی محروم هستند. در عین حال، ظهور فناوری بلاک چین فرصتی را برای این افراد فراهم آورده تا بتوانند از خدمات پایه بانکی استفاده کرده و در نهایت زندگی خود را بهبود دهند. مزایای فناوری بلاک چین مانند امنیت، غیر متمرکز بودن، بدون مرز بودن، پایین بودن کارمزد و غیره می‌توانند راهکاری برای ارائه خدمات بانکی در مناطق محروم باشند.

0 122

قابلیت دسترسی به خدمات پایه بانکداری در کمک به افرادی که در فقر زندگی می‌کنند اهمیت بسیار دارد. آیا فناوری بلاک چین می‌تواند بهترین راه حل را ارائه کند؟آیا بلاک چین بهترین جایگزین بانکداری برای ریشه کن کردن فقر است؟

در حالی که بسیاری از ما قدر راحتی بانکداری الکترونیک مدرن را نمی‌دانیم، در واقع بخش قابل توجهی از مردم به خدمات بانکی دسترسی ندارند. بر اساس گزارشی در سال ۲۰۱۷ که توسط FDIC منتشر شده است، بیش از بیست و پنج درصد از آمریکایی‌ها یا اصلا حساب بانکی ندارند و یا نمی‌توانند از حساب خود برای پوشش همه نیازهای مالی استفاده کنند. این مشکل زمانی واضح‌تر می‌شود که به جای ایالات متحده به کشورهای در حال توسعه نگاه کنید. طبق گزارش پایگاه داده GlobalFindex بانک جهانی، حدود ۱٫۷ میلیارد نفر از بزرگسالان این سیاره به بانکداری دسترسی ندارند.

در عصر حاضر، باورش سخت است که بسیاری از افراد، به ویژه افرادی که در کشورهای در حال توسعه در فقر شدید زندگی می‌کنند، از دسترسی به نوعی رسمی از سیستم بانکی محروم هستند. این موضوع نیازمندترین‌ها را وادار می‌کند تا به دنبال گزینه‌های خطرناک و پرهزینه‌ای باشند که آن‌ها را در چرخه فقر نگه می‌دارد. علاقمندی رو به رشدی خصوصا از سوی فعالان جامعه فناوری بلاک چین به تعمیم خدمات مالی به افرادی وجود دارد که به خدمات بانکی دسترسی ندارند.

بهبود دسترسی به ابزارهای مالی برای همه

نداشتن دسترسی به خدمات مالی پایه، مانند داشتن یک حساب بانکی، مانعی بزرگ در از بین بردن فقر است، تا جاییکه سازمان ملل آن را به عنوان بخش قابل توجهی هفت مورد از ۱۷ هدف توسعه پایدار جهت تشویق توسعه پایدار ملل فقیر جهان برشمرده است. اما از آنجاییکه به دلیل هزینه‌های بالای پشتیبانی از مکان‌های خشت و ملات و خطرات شدید، بسیاری از بانک‌های بزرگ حضور خود در مناطق فقیر را به شدت کاهش داده‌اند،‌ رشد مالی پایدار سخت‌تر شده است. افرادی که در این مناطق فقیرنشین زندگی می‌کنند به ایمنی یک بانک نیازمندند، اما به آن دسترسی ندارند.

آیا بلاک چین بهترین جایگزین بانکداری برای ریشه کن کردن فقر است؟

عکس از دیوید شیرز (David Shares) در Unsplash

فن‌آوری بلاک چین می‌تواند به تغییر چشم‌انداز مالی برای افرادی کمک کند که دسترسی مناسبی به خدمات مالی ندارند.

مزایای فناوری بلاک چین:

  • غیر متمرکز است. رمز ارزهایی مانند بیت کوین برای ارائه خدمات بانکی به کسانی که در کشورهای کمتر توسعه یافته‌ای زندگی می‌کنند که از خدمات بانکداری سنتی محروم هستند، نیازی به یک شعبه محلی بانک یا حتی یک شبکه بانکداری مرکزی ندارند. تنها اقلام مورد نیاز یک تلفن همراه و اتصال به اینترنت است.
  • امن است. با استفاده از الگوریتم‌ها و تکنیک‌های ذخیره‌سازی پیشرفته، بسترهای بلاک چین اطمینان می‌دهند که هرکس که از آن استفاده می‌کند می‌تواند در سطحی منطقی اطمینان داشته باشند که اطلاعات آن‌ها محرمانه باقی خواهند ماند.
  • بدون مرز است. فناوری بلاک چین می‌تواند به هر کسی که در اقتصاد دیجیتال مدرن شرکت می‌کند و حتی افرادی که در کشورهای کمتر توسعه‌یافته زندگی می‌کنند کمک کند.
  • این فناوری پتانسیل آن را دارد که بتواند با دخیره‌سازی هویت‌ها به صورت دیجیتالی امور مالی شخصی را بهبود داده و از طریق رهگیری تراکنش‌ها سوابق اعتباری ایجاد کند که در نهایت به افراد دارای هویت از دست رفته یا و فاقد سابقه اعتباری کمک کند که به وام دسترسی داشته باشند.
  • کارمزد تراکنش‌های برون‌مرزی پایین‌تر است
  • کسب و کارهای کوچک می‌‌توانند از رمز ارز‌ها برای پرداخت‌های بین المللی استفاده کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در اقتصاد جهانی شرکت کنند

چرا استفاده از بلاک چین به عنوان جایگزینی برای بانکداری منطقی است

بلاک چین از تمام عناصر مورد نیاز برای ایفای نقش به عنوان جایگزین بانکداری تمام مردم جهان برخوردار است. در حقیقت، در حال حاضر تعدادی از ارزهای رمز‌نگاری شده مبتنی بر بلاک چین برای برآورده ساختن نیازهای کاربران وجود دارند که بیت کوین محبوب‌ترین آن‌ها است. این ارزهای مبتنی بر بلاک چین از بسیاری از انواع دیگر رمز ارزها امن‌تر هستند‌ و محفاظت بهتری نسبت به تقلب و محدودسازی دسترسی به وجوه فراهم می‌کنند تا فقط کاربران مجاز بتوانند تراکنش انجام دهند.

در حالیکه مناطقی که دسترسی کمتری به خدمات بانکی دارند، تنها با دسترسی به یک جایگزین مبتنی بر بلاک چین برای بانکداری، بهبود وضعیت خود را آغاز می‌کنند، احتمالا گزینه‌های وام‌دهی و سایر خدمات مالی نیز بیشتر می‌شوند. این موضوع می‌تواند به راحتی فرصت‌های جدیدی را در مناطقی ایجاد کند که حضور بانک‌ها کمرنگ بوده و اخذ وام‌های سنتی به دلیل فقدان روشی برای شناسایی دشوار است.

برخی از ارائه‌دهندگان خدمات مالی در حال حاضر استفاده از کارت‌های اعتباری و بانکی مبتنی بر بلاک چین را آزمایش می‌کنند. این کارت‌ها برای کاربران راهی جهت دسترسی به رمز ارزهای ذخیره شده در کیف پول دیجیتال برای استفاده در تراکنش‌های واقعی را در مکان‌هایی فراهم می‌کنند که به طور سنتی رمز ارزها مورد پذیرش نبوده‌اند. شرکت‌هایی مانند Wirex کارت‌های پیش‌پرداختی ارائه می‌دهند که با رمز ارز شارژ شده‌اند و به صورت خودکار وجوه را برای استفاده به فیات تبدیل می‌کنند. یک دارنده کارت Wirex می‌تواند کارت خود را با یکی از ۵۰ رمز ارز پشتیبانی‌شده شارژ کند. شارژ کردن کارت رایگان است و شما می‌توانید به طور مستقیم از حساب بانکی خود برای خرید کریپتو وجه انتقال دهید.

آیا بلاک چین بهترین جایگزین بانکداری برای ریشه کن کردن فقر است؟

آینده بانکداری

آیا تجارت و وام‌دهی مبتنی بر بلاک چین می‌توانند در نهایت کاری را انجام دهند که بانک‌های سنتی در انجام آن موفق نبودند و فرصت‌های مالی بیشتری برای مردم اقصی نقاط جهان فراهم کنند؟

بسیاری از شرکت‌های بزرگ نهایت تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا راهکاریی عملی برای برخی از چالش‌های پیش روی افرادی ارائه دهند که دسترسی مناسبی به خدمات بانکی ندارند. Smart Sapien، یک شرکت کانادایی، پروژه «Silver Linings» را راه‌اندازی کرده است؛ که یک هویت دیجیتال و یک راهکار فروشگاهی مبتنی بر بلاک چین جهت حل چالش احراز هویت و سایر مسائلی که جوانان بی‌خانمان با آن‌ها روبرو هستند.

بلاک چین یک فناوری انقلابی است که از توانایی ایجاد یک شناسه منحصر به فرد در دنیای دیجیتال و همچنین ایجاد یک منبع فراگیر ارزش از داده‌هایی برخوردار است که ما از منابع متنوع به دست می‌آوریم. اطمینان دارم که بلاک چین نقش بزرگی در کاهش فقر در این دنیا ایفا کرده و در عین حال به فقرا کمک می‌کند تا بیشتر تحصیل کرده و مراوده بیشتری با دیگران داشته و در فرآیند توانبخشی سریع‌تری قرار گیرند.

 

 مت هینکلی (Matt Hinkley)، مدیرعامل اجرایی SmartSapien و یکی از بنیان‌گذاران و مدیر عامل اجرایی Liquidus

Blockstream، پیشروی فناروی بلاک چین بیت کوین، شبکه Blockstream را عرضه کرده است که بلاک چین بیت کوین را به طور دائم و به صورت رایگان در سرتاسر جهان منتشر می‌کند و با این کار از شبکه در برابر قطعی محافظت کرده و فرصت استفاده از بیت کوین را برای همه جهانیان فراهم می‌کند.

در حال حاضر، بلاک چین و رمز ارز‌ها نماینده راهکاری قابل دسترس برای افراد محروم از خدمات بانکداری هستند. هنوز نمی‌توان مطمئن بود که این راهکار، راه حل پایداری نهایی باشد، اما می‌دانیم که در این زمان و در این لحظه، گزینه بهتری وجود ندارد.

– آنا نیرما (Anna Niemira)، مدیر توسعه کسب‌وکار در CryptoChicks

 

با وجود اینکه برخی ادعا می‌کنند که رمز ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم ابزار بازار سیاه برای پنهان‌سازی جرم، و در حالت خوشبینانه، فن‌آوری‌هایی هستند که با حذف واسطه‌های بانکدار چپاولگر در یک جهان تساوی‌گرا به وجود می‌آیند؛ اما آن‌ها ذاتا بی‌خطر هستند. رمز ارز‌ها دارایی‌های دیجیتالی هستند که می‌توانند تعاملات تجاری و خدماتی را با تکمیل تقریبا آنی جهانی و سوابق تغییرناپذیری توانمند سازند که به تسهیل و یا موسسات واسطه‌گر نیاز ندارند.

همینطور، زیرساخت زیربنایی رمز ارز (فناوری بلاک چین) به پردازشگرهای داده اجازه می‌دهد تا به طور خودکار حاکمیت تراکنش را فعال و مصرف کرده و سلسله‌ای پویا از اینترنت اشیاء (IoT) و هوش مصنوعی (AI) فراهم کنند. این امر به خصوص برای توزیع خدمات به محروم‌ترین مردم جهان اهمیت دارد. زیرساخت‌های بانکداری شعبه به صدها میلیون نفر از سراسر جهان، حتی در جایی که زیرساخت موجود است خدمت‌رسانی نمی‌کند، سیاست‌های و کارمزدهای بازدارنده میلیون‌ها نفر را از دسترسی به خدمات بانکی محروم کرده‌اند، فقط در ایالات متحده ۳۷ میلیون نفر در چنین شرایطی قرار دارند! رمز ارز‌ها و بلاک چین همچنین از مالکیت و درآمد کارگران آسیب‌پذیر و یا دور افتاده محافظت می‌کند. اینجا در CodingFly، ما ۱۳۰٬۰۰۰ کدنویس کامپیوتر داریم که به آن‌ها اطمینان داده شده است که زمانی که نتایج کارشان (مالکیت معنوی – IP) مورد بهره‌برداری قرار گیرد، یک قرارداد هوشمند تعبیه شده در تراکنش، پرداخت به توسعه‌دهنده را فارغ از این که کجای جهان قرار دارند و بدون پرداخت کارمزد برای انتقال و یا صبر برای زمان تسویه آزاد می‌سازد. این امر همچنین اطمینان می‌دهد که ارزشی که کار افراد را نمایندگی می‌کند به همان افرادی می‌رسد که آن‌ کار را انجام داده‌اند. با ظهور IoT و AI، این محافظت برای همه کارگران مشغول در یک اقتصاد جهانی خودکار ضروری است. 

فناوری بلاک چین و رمز ارز‌هایی که بر مبنای آن ساخته شده‌اند، می‌توانند واقعا فرصت‌های فناورانه‌ای باشند که برای بهبود زندگی افراد فقیر مورد نیاز است. با کمک به این افراد برای دیجیتال‌سازی هویت و سرمایه آن‌ها، ایجاد دسترسی به وام‌ها و به بازارهای جهانی، این فناوری رو به رشد به صورت بالقوه می‌تواند آن‌ها را قادر سازد تا از فقر رها شوند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.