آیا بانک‌‌های اروپایی از فینتک حمایت خواهند کرد؟

با گسترش فناوری و ظهور فینتک صنایع مختلف در برابر شرایط تازه‌‌ای قرار گرفتند. این فناوری‌‌ها اگرچه قابلیت‌‌های متعددی را برای این صنایع ایجاد می‌‌کنند، اما تهدیدی برای شرکت‌‌های سنتی نیز محسوب می‌‌شوند. صنعت بانکداری نیز دقیقا با همین شرایط روبه‌‌رو است. به همین دلیل بسیاری از بانک‌‌های فعلی باید به سرمایه گذاری در زمینه فینتک با روش‌‌های قدیمی خود خداحافظی کنند. اما بسیاری نیز تمایل به پذیرش شرایط جدید ندارند و علیه فینتک و به ویژه بانکداری لابی می‌‌کنند.

0 83

در سال ۲۰۱۸ در اروپا اعتقاد بر این است که بانک‌‌ها به طور گسترده‌‌ای در فناوری سرمایه گذاری کنند. به عنوان مثال، بانک Banco Santander اسپانیا، از اواسط سال ۲۰۱۷ هشت پروژه سرمایه گذاری جدید را به مجموعه خود اضافه کرده است که اکثر آن‌ها از بیشتر بانک‌‌های اروپایی بزرگ‌‌تر هستند.

در فوریه سال ۲۰۱۴ صندوق سرمایه گذاری‌‌ فینتک Santander با نام Santander InnoVentures در شرکت Autofi با صد میلیون دلار سرمایه‌‌ راه‌‌اندازی شد. Autofi یک شرکت فینتک آمریکایی است که به مشتریان در انتخاب و تأمین هزینه پرداخت وسایل نقلیه از طریق وب سایت نمایندگی مجاز فروش خودرو کمک می‌‌کند. Santander بعدها در دور دوم، در پروژه Roostify مستقر در سان فرانسیسکو با بودجه‌‌ای ۲۵ میلیون دلاری سرمایه گذاری‌‌ کرد، این پروژه در خصوص ارائه‌‌ وام‌‌های دیجیتالی بود. در دور سوم، Santander به آمریکای جنوبی چشم دوخت و با شرکت Creditas که پیشرو و متخصص در وام‌‌های ایمن بود، همکاری کرد.

در ماه آوریل Santander به اولین بانک بین‌‌المللی تبدیل شد، که در زمینه سیستم‌‌های پرداخت‌‌های بین‌‌المللی مبتنی بر بلاکچین فعالیت می‌‌کند. هدف این پروژه گسترس همکاری با شرکت‌‌های فینتک مانند TransferWise بود. پس از راه‌‌اندازی یک پرداخت اف‌‌ایکس در اسپانیا، بریتانیا، برزیل و اتریش آنا بوتین مدیر اجرایی Santander در خصوص تاثیر بالقوه فینتک بر روی بانکداری و اینکه چگونه بانک او به دنبال فناوری‌‌های جدید است، سخن گفت.

فناوری بلاکچین فرصت‌‌های بسیار زیادی را برای بهبود خدمات ارائه شده به مشتریان خود ارائه می‌‌دهد، راه‌‌اندازی سرویس One Pay FX یکی از بزرگترین برنامه‌‌های کاربردی بالقوه است. هدف ما کمک به هزاران نفر است که هر روز از خدمات پرداخت بین‌‌المللی استفاده می‌‌کنند، ما در ماه‌‌های آینده، ارز و مقصد بیشتری را اضافه خواهیم کرد.

اگر بخواهیم به اجرای پروژه‌‌های متعدد فینتک Santander تاکید کنیم، باید از پروژه مشترک آن با FinTechCity هم نام ببریم. این شرکت سالانه لیستی را با نام ” FinTech 50″ منتشر می‌کند که هدف از آن تاکید بر موسسات و شرکت‌‌هایی است که بیشترین میزان فعالیت را در زمینه فینتک دارند.

گروه بانکی بین‌‌المللی فرانسوی با نام BNP Paribas یکی دیگر از مجموعه‌‌‌‌هایی است که از فینتک استقبال می‌‌کند. این بانک نه تنها در زمینه فینتک سرمایه گذاری‌‌ کرده است، بلکه ۶۳ میلیون دلار برای تامین مالی برنامه چت سمفونی (Symphony) تأمین کرده است، همچنین این گروه بانکی پشتیبانی از تدارکات و استراتژی برای راه‌‌اندازی پروژه‌‌ها را نیز فراهم می‌‌کند. برای مثال، این بانک با شتاب‌‌دهنده آمریکایی Plug and Play مشارکت کرده است تا برنامه‌‌ای را برای پشتیبانی از شرکت‌‌های پیشرو و در حال ظهور اجرا کند. از زمان راه‌‌اندازی آن در سال ۲۰۱۷، مشارکت این بانک به ده شرکت کمک کرده است.

ژاک دیستا معاون مدیر عامل BNP Paribas می‌‌گوید:

این برنامه عنصر کلیدی در زمینه فناوری‌‌های باز محسوب می‌‌شود. مرحله صنعتی‌‌سازی از بهترین پروژه‌‌های آزمایشی که تحول فضای دیجیتال و تکامل تجربه مشتری را افزایش می‌‌دهد.

‌‌حمایت از نوآوری

این دیدگاه که هر بانک اروپایی با فینتک کار می‌‌کند، دیگر تنها یک دیدگاه نیست که توسط براد فن لیون (Brad van Leeuwen) مدیر استارت‌‌آپ فینتک Railsbank که در زمینه بانکداری باز و رابط‌‌های برنامه‌‌نویسی کاربردی به منظور اتصال بانک‌‌ها و شرکت‌‌های فینتک به یکدیگر فعالیت می‌‌کند، گفته شده است.

نظرات فن لیون پس از ارائه او به گروهی از بانک‌‌های مرکزی، وزارت امور مالی و سایر مقامات مالی از سراسر اروپا که در تاریخ ۲۵ اکتبر در جلسه مالی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) بانکداری باز در پاریس برگزار شد، تغییر یافت.

او در این سخنرانی اعلام کرد که از حضور تعداد زیاد بانک‌‌ها و همکاران آن‌ها در این اجلاس حیرت زده شده است. همچنین خاطر نشان کرد که شرکت‌‌ها و بانک‌‌های حاضر می‌‌توانند این جلسه را به عنوان فرصتی برای تاکید بر رفع خطرات بانکداری سنتی و حمایت از نوآوری‌‌ها در زمینه فینتک برای رفع این خطرات درنظر بگیرند.

به عنوان تنها شرکت مبتنی بر فناوری در اتاق نمایندگان بیش از ۲۵ کشور، از جمله حضور در اتاق سرپرستی سیاست‌‌ها در برخی از بزرگترین بانک‌‌های جهان و چند انجمن بانکی، حیرت‌‌انگیز است که چگونه برخی از بانک‌‌ها به شدت علیه فینتک در پشت درهای بسته لابی می‌‌کنند. به نظر می‌‌رسد که بانک‌‌ها به دو گروه تقسیم می‌‌شوند: بانک‌‌هایی که به عنوان یک تهدید رقابتی برای فناوری شناخته می‌‌شوند و بانک‌‌هایی که موافق بکارگیری فناوری‌‌های نوین در صنعت بانکداری هستند، برای مثال بانک‌‌هایی که در حال حاضر با Railsbank همکاری می‌‌کنند و استفاده از فناوری را به عنوان راهی برای تولید جریان درآمد جدید و رشد مجموعه می‌‌دانند.

مطمئنا، معرفی قوانین جدید امسال، مانند PSD2 اجرا شده توسط اتحادیه اروپا، در صنعت بانکی نگرانی‌‌هایی ایجاد کرده است. در حال حاضر، بانک‌‌ها متعهد هستند که از طریق رابط‌‌های برنامه‌‌نویسی کاربردی باز با اجازه از صاحب حساب، اطلاعات را در اطراف حساب‌‌های مشتریان ارائه دهند. این موضوع فرصتی را به اشخاص ثالث، اغلب استارت آپ‌‌های فینتک، برای ایجاد خدمات مالی با استفاده از داده‌‌ها و زیرساخت‌‌های بانک‌‌ها را می‌‌دهد.

مقررات PSD2 برای پایان دادن به انحصارات بانک‌‌های سنتی در زمینه صنعت پرداخت صورت گرفته است و تهدیدات متعددی برای عملیات آن‌ها بوجود می‌‌آورد. انتظار می‌‌رود که نیمی از درآمد خرده فروشی‌‌ها تا سال ۲۰۲۰ به PISP برسد، اما همچنین انتظار می‌‌رود که هزینه‌‌های مرتبط با فناوری اطلاعات نیز به دلیل الزامات امنیتی جدید و رابط‌‌های برنامه‌‌نویسی کاربری باز افزایش یابد.

فن لیون می‌‌گوید: “لحن گفت‌‌وگوها توسط اولین سخنگو شکل گرفت، رهبر بانکداری باز به نمایندگی از ده بانک بزرگ جهان گفت: ما طرفدار رقابت هستیم، اما …” این خط به پیروی از انجمن‌‌های بانکی و دیگر بانک‌‌ها بود که در اروپا در زمینه فینتک تمرکز کرده‌‌اند.

ترس از فینتک

فن لیون توضیح می‌‌دهد که نمایندگان صنایع بانکی در کنفرانس به نظر می‌رسد با توجه به دو معیار عمده، با فینتک مخالفت کنند.

معیار اول این است که اعتقاد دارند که فینتک نشانگر رقابت ناعدالانه است، برای مثال PSD2 باعث می‌‌شود بانک‌‌ها داده‌‌ها و فناوری خود را با شرکت‌‌ها به اشتراک بگذارند اما شرکت‌‌ها فناوری مجبور به انجام چنین اقداماتی نیستند.

معیار دوم با توجه به اظهارت فن لیون خطری است که شرکت‌‌های فینتک برای مشتریان و بانک‌‌ها ایجاد می‌‌کنند. نگرانی‌‌هایی مطرح شده از قیبل اینکه اینترنت محل پرخطری محسوب می‌‌شود، اگر شخصی بخواهد پولشویی کند یا فعالیت‌‌های غیرقانونی انجام دهد، باز کردن حساب بانکی به مراتب دشوارتر از روش آنلاین است. بانک‌‌ها نهادهای مورد اطمینانی هستند که از چنین اقداماتی جلوگیری می‌‌کنند.

گردهمایی بهتر

از نظر فن لیون بانک‌‌ها به جای مخافت با فینتک باید از قابلیت‌‌های آن سود کسب کنند. به ویژه با ظهور بانکداری باز که بانکداری سنتی و فینتک را باهم ترکیب می‌‌کند.

او می‌‌گوید:

رقابت با بانک‌‌های سنتی که تنها خدمات قدیمی خود را ادامه می‌‌دهند، رشد و دفاع از سهم بازار را برای آن‌ها دشوار خواهد کرد، همکاری با شرکت‌‌هایی مانند Railsbank به این معناست که بانک‌‌ها با فراهم‌‌سازی قابلیت‌‌های جدید مانند روش‌‌های نوین پرداخت، فرصت‌‌هایی برای کسب سود و درآمد از طریق فینتک خواهند داشت.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.