آیا استخراج اتریوم سودآور است و در سال ۲۰۱۷ هنوز ارزش دارد؟

استخراج یکی از اصل‌های مهم شبکه‌های رمزنگاری‌شده مبتنی بر الگوریتم اثبات کار است. استخراج‌کنندگان با قدرت محاسباتی خود باعث بقا و حفظ امنیت این شبکه‌ها می‌شوند و در عوض کار خود برای شبکه، از آن پاداش دریافت می‌کنند. اتریوم یکی از این شبکه‌هاست که ‌می‌توان در آن به استخراج پرداخت؛ اما از آنجا که انجام استخراج هزینه‌هایی نیز به دنبال دارد، کسانی که به دنبال این کار می‌روند ابتدا باید میزان سود خود از انجام این کار را محاسبه کرده و به نکات ریزی توجه داشته باشند، این مطلب به استخراج‌کنندگانی که قصد استخراج در شبکه اتریوم را دارند کمک خواهد کرد تا تصمیم بهتری بگیرند.

0 173
  • بازده سرمایه در استخراج اتریوم چقدر است؟
  • چگونه در یک استخر استخراج Ethereum عضو شویم؟

آیا استخراج اتریوم سودآور است؟

قیمت اتریوم در حدود ۳۰۰ دلار است و شاید برای شما این پرسش به وجود آمده باشد که رفتن به سراغ استخراج آن ارزش دارد یا خیر. Ethereum مانند بیت‌کوین یک پول مبتنی بر اثبات کار است، یعنی کار تایید تراکنش‌های شبکه آن به عهده استخراج‌کنندگان است. سوددهی استخراج در افراد مختلف یکسان نیست و مقدار آن به مرور زمان تغییر می‌کند و معمولا هر چه یک ارز بیشتر محبوب می‌شود میزان سودآوری آن کمتر می‌شود.

برای اینکه ببینیم آیا استخراج اتریوم برای فرد سودآور است یا خیر باید سه فاکتور مهم را در نظر بگیریم:

  • دشواری استخراج
  • نرخ هش
  • هزینه برق

دشواری استخراج

به بیان ساده برای اینکه اتریوم استخراج کنید سیستم استخراج شما باید الگوریتم‌های ریاضی را حل کند. دشواری استخراج در شبکه به این معناست که حل کردن الگوریتم‌های آن چقدر سخت است. هرچه حل کردن این الگوریتم‌ها سخت‌تر باشد، مقدار Ethereum استخراج شده با GPU (واحد پردازش گرافیکی) کمتر خواهد بود و هرچه شمار استخراج‌کنندگان عضو شده در یک شبکه بیشتر باشد این دشواری هم بیشتر خواهد بود.

دشواری استخراج اتریوم از ماه جولای به شکل پیوسته افزایش داشته اما اخیرا میزان آن از ۳,۰۰۰T به ۱,۵۰۰T افت پیدا کرده است. منشاء این افت دشواری فورک بیزانسی (Byzantine fork) است که در واقع آنقدرها که به نظر می‌رسد سودمند نیست. با اینکه دشواری استخراج کمتر شده، عایدات بلوک هم کاهش پیدا کرده و از ۵ اتر به ۳ اتر رسیده است بنابراین در عمل، همه مزیت‌های کاهش دشواری خنثی شده است.شما می‌توانید میزان دشواری گذشته و حال شبکه ی Ethereum را در CoinWarz مشاهده نمایید.

آیا استخراج اتریوم سودآور است
آیا استخراج اتریوم سودآور است

نرخ هش

نرخ هش، سرعت سیستم استخراج شما در حل الگوریتم‌های ریاضی است که می‌بایست برای تایید یک تراکنش حل شوند. همواره استخراج‌کنندگان جدیدی وارد این تجارت می‌شوند که بهتر و سریع‌تر هستند و نرخ هش بالاتری دارند. خرید یک دستگاه استخراج به سادگی انتخاب دستگاهی با بالاترین نرخ هش نیست، زیرا دستگاه‌هایی که نرخ هش بالایی دارند معمولا بسیار گران قیمت هستند. افزون بر این، چنین دستگاه‌هایی برق بیشتری هم مصرف می‌کنند و هزینه  اضافی روی دست استخراج‌کننده می‌گذارند.

هزینه برق

هر سیستم استخراج یا همان ماینر میزان بازدهی مشخصی دارد و مصرف برق آن‌ها با سیستم‌های دیگر متفاوت است.‌ سیستم‌هایی که در انتهای پایینی بازه قرار دارند در حالت حداکثری، ۱۰۰ وات برق مصرف می‌کنند، اما ماینرهایی هستند که قدرت زیادی دارند اما بازده آن ها کمتر است، این سیستم‌ها گاهی تا ۱۰۰۰ وات برق مصرف می‌کنند. با وجود این همه تفاوت در میان ماینرهای مختلف خوب است در حین انتخاب سیستم استخراج،  میزان مصرف انرژی در یک روز را برای هر گزینه حساب کنید و آن را با میزان عایدی در هر روز مقایسه نمایید.

می‌توانید برای محاسبه ی سود ماینرهای مختلف اتریوم به CryptoCompare  مراجعه نمایید.

حرکت به سمت اثبات سهام

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) خالق اتریوم در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد شبکه اتریوم در تایید تراکنش‌ها چارچوب خود را از اثبات کار (proof-of-work) به اثبات سهام (proof-of-stake) تغییر می‌دهد. در سیستم اثبات سهام، دارندگان سهام Ethereum، دارایی خود را به عنوان وثیقه تایید تراکنش گرو می‌گذارند. به عبارت دیگر ماینرها به زودی کنار گذاشته می‌شوند.

در حال حاضر با این تراکم ماینرها و برنامه‌های اعلام شده برای شبکه که Ethereum را روی سیستم اثبات سهام می‌برد توصیه من این است که از استخراج اتریوم خودداری کنید. ارزهای دیگری هم مانند مونرو (Monero) وجود دارد که می‌توان آن‌ها را استخراج کرد و این ارزها بسته به هدفی که دارید برای شما گزینه بهتری خواهند بود.

ولی اگر هنوز هم تصمیم دارید Ethereum استخراج کنید می‌توانید با مراجعه به Ethereum mining pool عضو یک گروه استخراج اتریوم شوید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.