آموزش فارکس – بخش 8: تحلیل تکنیکال و شاخص‌‌های تکنیکال

یکی از اصول تحلیل تکنیکال در واقع پیش‌‌بینی آینده‌‌ قیمت از روی تاریخچه‌‌ قیمت است. با توجه به این‌‌که بازار فارکس یک بازار 24 ساعته است، و داده ها‌‌ی زیادی در این بازار برای اندازه‌‌گیری آینده‌‌ی قیمت وجود دارد، در نتیجه پیش‌‌بینی و تفسیر نوسان قیمت باید بر اساس آمار باشد. بازار فارکس یک بازار ایده‌‌آل برای معامله‌‌گرانی است که از ابزارهای تکنیکی مانند روندها، نمودارها و شاخص‌‌ها استفاده می‌‌کنند. برای مطالعه بخش قبلی اینجا کلیک کنید.

0 92

به‌‌طور کلی تفسیر تحلیل تکنیکا بدون مانیتورکردن دارایی‌‌ها یکسان خواهد ماند. صدها کتاب به این حوزه‌‌ مطالعاتی اختصاص یافته است، اما در این دوره‌‌ آموزشی ما فقط به اصول تحلیل تکنیکال به‌‌عنوان یک ابزار بنیادین در بازار فارکس می‌‌پردازیم.

به دلیل این‌‌که تکنیک‌‌های خاص تحلیل تکنیکال در دیگر دوره‌‌های آموزشی به بحث گذاشته شده‌‌اند، پس ما فقط بر کاربرد این تحلیل در بازار فارکس تمرکز خواهیم کرد.

تحلیل تکنیکال خیلی چیزها را نادیده می‌‌گیرد: بخصوص در بازار فارکس

حداقل نوسان نرخ‌‌ها

فعالان بازار فارکس از جمله صندوق‌‌های پوشش ریسک و بانک‌‌های بزرگ، همگی دارای سیستم‌‌های پیشرفته‌‌ی کامپیوتری بوده و دائما نوسانات بین جفت ارزها را مانیتور می‌‌کنند. با وجود این برنامه‌‌ها، نوسانات حبابی بیش از چند ثانیه دوام نمی‌‌آورند. بسیاری از معامله‌‌گران فارکس دست به دامن تحلیل تکنیکال می‌‌شوند با این فرض که همه‌‌ عواملی که بر قیمت‌‌ها تاثیر می‌‌گذارند مثل عوامل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و روانشناختی در تعیین نرخ ارز لحاظ شده‌‌اند. به‌‌خاطر وجود سرمایه‌‌گذاران بسیار و پول زیادی که هر روزه در فارکس مبادله می‌‌شود، پس روند و جریان سرمایه مهم‌‌تر از تلاش برای یافتن خطاهای نرخ‌‌گذاری است.

روند یا دامنه

یکی از بزرگترین اهداف معامله‌‌گران تکنیکال در بازار فارکس این است که ببینند یک جفت ارز در جهت معینی جریان دارد، یا این‌‌که به حاشیه رفته یا به اصطلاح دامنه محدود باقی می‌‌ماند. رایج‌‌ترین روش برای تعیین این نوع وﯾژگی‌‌ها کشیدن خطوط تغییر روند است که سطوح تاریخی نرخ‌‌ها را در جهت صعودی یا نزولی رسم می‌‌کند. معامله‌‌گران از این سطوح حمایتی و مقاومتی کمک می‌‌گیرند تا ببینند آیا روند مورد نظر یا روند خنثی پیش می‌‌رود یا خیر.

بطور کلی، بیش‌‌ترین وﯾژگی‌‌های خط روند در جفت ارزهای اصلی مانند EUR/USD, USD/JPY, USD/CHF و GBP/USD دیده می‌‌شود، در حالی‌‌که جفت ارزهای دامنه محدود ارزهای متقاطع بوده‌‌اند (جفت ارزهایی که فاقد دلار آمریکا هستند). دو نمودار زیر روند مقاومتی USD/JPY را درمقابل جفت ارزهای دامنه محدود EUR/CHF نشان می‌‌دهند. هر معامله‌‌گر باید با وﯾژگی‌‌های روند و دامنه مطلع باشد، چون هم بر جفت ارزهای مورد معامله تاثیر دارند و هم این‌‌که استراﺗژی مناسب را معرفی می‌‌کنند.

 

تحلیل تکنیکال و شاخص‌‌های تکنیکال

تحلیل تکنیکال و شاخص‌‌های تکنیکال

معامله‌‌گران تکنیکال برای پیش‌‌بینی آینده‌‌ی نرخ ارز، از شاخص‌‌های مختلفی همراه با سطوح حمایتی و مقاومتی کمک می‌‌گیرند. آموزش تفسیر شاخص‌‌های تکنیکال در بازار فارکس خود یک مطالعه جداگانه می‌‌طلبد و فراتر از حوزه‌‌ی این بحث است. اگر می‌‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید، به شما پیشنهاد می‌‌کنیم دوره‌‌ی آموزشی تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید.

چند نوع از این شاخص‌‌ها بسته به محبوبیت آنها عبارتند از : باند بولینگر (Bollinger Bands)، فیوناچی اصلاحی (Fibonacci retracement)، میانگین متحرک (moving average)، همگرایی و واگرایی میانگین متحرک (average convergence divergence)، و تصادفی (stochastics). این ابزارهای تکنیکی به تنهایی برای تولید سیگنال استفاده نمی‌‌شوند، بلکه اغلب در ترکیب با دیگر شاخص‌‌ها و نمودارها مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحلیل تکنیکال و بازار فارکس نگاهی به مقالات زیر داشته باشید: Using Bollinger Bands To Gauge Trends, Trading Double Tops and Double Bottoms.

برای مطالعه بخش بعدی این مقاله اینجا کلیک کنید.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.