مزایا و ریسک های بازار فارکس : آموزش فارکس – بخش 4

در این بخش ما قصد داریم به بررسی برخی از مزایا و ریسک های بازار فارکس (Forex) بپردازیم. همچنین در مورد تفاوت‌‌های آن با بازار سهام بحث خواهیم کرد تا در مورد نحوه عملکرد بازار فارکس بیشتر بدانیم.برای مطالعه بخش قبلی این مقاله اینجا کلیک کنید.

0 168

مزایا و ریسک های فارکس : قبلا گفتیم که فاکتورهایی اعم از حجم معاملات، ناپایداری و ساختار جهانی بازار فارکس می‌‌تواند آن‌‌را به‌‌سرعت به موفقیت برساند. ماهیت بسیار ناپایدار بازار فارکس این امکان را برای سرمایه‌‌گذاران فراهم آورده است تا دست به معاملات بسیار بزرگی بزنند، بدون آن‌‌که تاثیری بر روی نرخ مبادلات داشته باشند. از آنجا که کارگزاران صنعتی از الزامات مارجین کم استفاده می‌‌کنند، بنابراین چنین موقعیت‌‌های بزرگی در اختیار معامله‌‌گران فارکس قرار می‌‌گیرد. به عنوان مثال، یک معامله گر می‌‌تواند موقعیت US$100,000 را با پیش پرداختی به مبلغ US$1,000 و قرض گرفتن مابقی آن از کارگزار فارکس برای خود حفظ کند. این مقدار اعتبار اهرمی مانند یک شمشیر دولبه عمل می‌‌کند، چون وقتی که تغییرات کوچک و مطلوبی در نرخ‌‌ها رخ می‌‌دهد سرمایه‌‌گذاران می‌‌توانند سودهای خوبی به‌‌دست آورند، اما وقتی همین نرخ‌‌ها در جهت مخالف تغییر کنند، سرمایه‌‌گذاران دچار ضرر و زیان می‌‌شوند. با وجود این‌‌که ریسک های زیادی در بازار تبادل ارزهای خارجی وجود دارد، اما مقدار اعتبار اهرمی موجود در این بازار چیزی است که آن‌‌را برای کارگزاران جذاب ساخته است.

بازار ارز تنها بازاری است که با داشتن نقدینگی مناسب در طول روز 24 ساعته باز است. برای معامله‌‌گرانی که شغل روزانه دارند و یا پرمشغله هستند، بازار فارکس یک بازار اختیاری برای کسب درآمد آنان خواهد بود. همان‌‌طور که در جدول زیر می‌‌بینید، مراکز مهم تجاری در بسیاری از مناطق مختلف زمانی گسترش یافته‌‌اند، و به همین دلیل نیازی نیست منتظر باز یا بسته شدن بازار بمانید. با بسته شدن بازار ایالات متحده، دیگر بازارها در منطقه‌‌ی شرق باز شده و به این ترتیب امکان معامله در هر زمانی از روز مهیا است.

ET)Time) Time Zone
7:00pm Tokyo Open
4:00am Tokyo Close
3:00am London Open
12:00pm London Close
8:00am New York Open
5:00pm New York Close

در حالی‌‌که بازار فارکس بازاری هیجان‌‌انگیز برای سرمایه‌‌گذاران است، اما در مقایسه با معاملات سهام ریسک های بیشتری نیز دارد. میزان بالای اعتبار اهرمی در بازار فارکس حاکی از آن است که سودهای به‌‌دست آمده از این بازار می‌‌تواند خیلی سریع به زیان‌‌های مخربی تبدیل شده و ظرف مدت چند دقیقه بیشتر حساب‌‌های شما را از بین ببرد. دانستن این موضوع برای تمامی معامله‌‌گران جدید ضروری است، چون به‌‌خاطر مبالغ هنگفت و تعداد سرمایه‌‌گذاران در این بازار، معامله‌‌گران سریعا به اخبار منتشر شده واکنش نشان داده و این منجر به نوسانات شدید در قیمت جفت ارزها می‌‌شود.

با این‌‌که نرخ درصدی ارز در بازار فارکس نوسانات شدیدی را که در بازار سهام شاهد آن هستیم تجربه نمی‌‌کند (یک شرکت می‌‌تواند سهم زیادی از ارزش خود را ظرف مدت چند دقیقه به‌‌خاطر یک اعلانیه بد موقع از دست بدهد)، اما وجود اعتبار اهرمی در بازار اسپات باعث ناپایداری آن می‌‌شود. برای مثال، اگر شما از اعتبار اهرمی 100:1 در یک سرمایه‌‌ی $1,000 استفاده می‌‌کنید، پس $100,000 سرمایه در کنترل دارید. اگر $100,000 سرمایه وارد بازار ارز می‌‌کنید و قیمت آن 1% رشد منفی داشته باشد، ارزش سرمایه‌‌ی شما تا $99,000 کاهش خواهد داشت، یعنی $1,000 زیان، که این نشان دهنده‌‌ی 100% ضرر است. اغلب سرمایه‌‌گذاران در بازار سهام از اعتبار اهرمی استفاده نمی‌‌کنند، بنابراین زیان یک درصدی ارزش سهام در یک سرمایه گذاری به مبلغ $1,000، تنها 10$ زیان به دنبال خواهد داشت. بنابراین قبل از ورود به بازار فارکس باید تمامی ریسک های آن‌‌ را در نظر گرفت.

تفاوت بین بازارهای فارکس و سهام

تفاوت اصلی میان بازارهای فارکس و سهام، مربوط به تعداد ابزارهای مورد معامله است: بازار فارکس نسبت به بازار سهام تعداد بسیار کمتری ابزار در اختیار دارد. اکثریت معامله‌‌گران فارکس تمرکز خود را روی هفت جفت ارز مختلف گذاشته اند: چهار جفت ارز اصلی شامل (EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD, USD/CHF)؛ و سه جفت ارز کالا شامل (USD/CAD,AUD/USD,NZD/USD). مابقی جفت ارزها ترکیبات مختلفی از همین ارزها هستند که در غیر این صورت به‌‌عنوان ارز متقاطع (cross currency) شناخته می‌‌شوند. این امر موجب سهولت معامله در بازار ارز می‌‌شود، چون به‌‌جای گلچین کردن بین 10،000 سهم به منظور پیدا کردن بهترین آنها، تنها کاری که معامله‌‌گر فارکس باید انجام دهد این است که دائما در جریان اخبار اقتصادی و سیاسی هشت کشور قرار بگیرد.

غالبا در بازارهای سهام یک وقفه موقت رخ می‌‌دهد و حجم معاملات و فعالیت‌‌های آنان تا مدتی کاهش می یابد. در نتیجه، باز یا بسته کردن یک موقعیت در زمان دلخواه مقدور نیست. علاوه بر این، در یک بازار رو به زوال، سرمایه‌‌گذاران سهام تنها با خلاقیت و ابتکاراست که می‌‌توانند به سود برسند. به‌‌خاطر این‌‌که قوانین و مقررات سختی در بازار سهام ایالات متحده حاکم است، بنابراین انجام فروش کوتاه در این بازارها کار دشواری است. از سوی دیگر، بازار فارکس این امکان را فراهم آورده است تا هم در بازارهای رو به زوال و هم در بازارهای پررونق بتوان سودآوری داشت چون با هر معامله هم‌‌زمان هم خرید و هم فروش انجام می‌‌دهید و به همین دلیل فروش کوتاه در هر معامله‌‌ای نهفته است. به‌‌علاوه، چون بازار فارکس بسیار ناپایدار است پس برخلاف بازار سهام، نیازی نیست که معامله‌‌گران قبل از ورود به موقعیت فروش کوتاه منتظر بالا رفتن قیمت بمانند.

به‌‌خاطر بی ثباتی شدیدی که در فارکس وجود دارد، مقدار مارجین کم و مقدار اعتبار اهرمی زیاد است. اما در بازار سهام مقدار مارجین تا این حد پایین نیست؛ اکثر معامله‌‌گران مارجین در بازار سهام باید حداقل 50 درصد از ارزش سرمایه خود را به‌‌عنوان مارجین کنار بگذارند، اما در فارکس این مقدار به 1 درصد کاهش می‌‌یابد. همچنین مقدار کارمزد در بازارهای سهام بیشتر از بازار فارکس است. کارگزاران سنتی علاوه بر اسپرد، مقداری کارمزد و نیز مبلغی برای انجام معامله درخواست می‌‌کنند. کارگزاران اسپات فارکس فقط مبلغ اسپرد (Spread) را در ازای خدمات ارائه شده کسر می‌‌کنند.

تا این‌‌جا باید یک شناخت اولیه از بازار فارکس و عملکرد آن بدست آورده باشید. در قسمت بعد قصد داریم تحولات سیستم فعلی حاکم بر این بازار را مورد بررسی قرار دهیم.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.