بررسی نرخ گذاری ارز : آموزش فارکس – بخش 3

یکی از بزرگترین دلایل سردرگمی برای کسانی که به‌‌تازگی وارد بازار و تجارت شده‌‌اند، مسئله‌‌ استاندارد نرخ گذاری ارز است. در این قسمت ما قصد داریم به بررسی نرخ گذاری ارزها و نحوه عملکرد آن در معاملات جفت ارزها بپردازیم.
برای مطالعه بخش قبلی اینجا کلیک کنید.

0 160

زمانی که یک ارز نرخ گذاری می‌‌شود، در‌‌ واقع این کار با توجه به یک ارز دیگر انجام می‌‌شود. یعنی ارزش یک ارز نشان دهنده ارزش ارز دیگری است. بنابراین، اگر شما تلاش می‌‌کنید تا نرخ تبدیل بین دلار آمریکا (USD) و ین ژاپن (JPY) را تعیین کنید، در این صورت نرخ تبدیل فارکس به این شکل خواهد بود: USD/JPY=119.50 که به آن یک جفت ارز می‌‌گویند. واحد ارزی که در سمت چپ اسلش قرار دارد، ارز پایه، و ارزی که در سمت راست اسلش قرار دارد ارز مظنه یا ارز دوم نامیده می‌‌شود. ارز پایه (در این مورد دلار آمریکا) همیشه برابر با یک واحد است (در این مورد، 1$ آمریکا)، و ارز مظنه (در این مورد، ین ژاپن) برابر است با مقدار پول تبدیل شده که با آن واحد از ارز پایه برابر است. به عبارت دیگر، با یک دلار آمریکا می‌‌توان 119.50 ین ژاپن خریداری کرد.

مقایسه نرخ گذاری مستقیم و غیر‌‌مستقیم ارز

دو راه برای نرخ گذاری یک جفت ارز وجود دارد، مستقیم و غیر‌‌مستقیم. نرخ مستقیم ارز در واقع جفت ارزی است که ارز داخلی آن ارز مظنه قرار می‌‌گیرد؛ در حالی‌‌که نرخ غیر‌‌مستقیم، جفت ارزی است که ارز داخلی آن ارز پایه محسوب می‌‌شود. پس اگر دلار کانادا را به‌‌عنوان ارز داخلی و دلار آمریکا را ارز خارجی در نظر بگیرید، نرخ گذاری مستقیم به صورت USD/CAD خواهد بود، درحالی‌‌که که نرخ گذاری غیرمستقیم به صورت CAD/USD است. در تعیین نرخ مستقیم، ارز خانگی قابل تغییر است، اما ارز خارجی یا همان ارز پایه ثابت باقی می‌‌ماند. از سوی دیگر، در نرخ غیر‌‌مستقیم، ارز خارجی قابل تغییر بوده و ارز خانگی ثابت باقی می‌‌ماند.

برای مثال اگر ارز کانادا ارز داخلی محسوب شود، پس نرخ مستقیم آن به صورت CAD/1.18USD خواهد بود، یعنی می‌‌توان با هر دلار آمریکا معادل 1.18 دلار کانادا را خریداری کرد. نرخ گذاری غیر‌‌مستقیم برعکس این خواهد بود، USD/0.85CA، به این معنا که با یک دلار کانادا شما می‌‌توانید معادل US$0.85 خریداری کنید.

در بازار فارکس بیشتر ارز ها در مقابل دلار آمریکا معامله می‌‌شوند و ‌دلار آمریکا مکررا به‌‌عنوان ارز پایه در جفت ارزها در نظر گرفته می‌‌شود. در این موارد نرخ مستقیم نامیده می‌‌شود. این امر در جفت ارز JPY/USD که در بالا ذکر شد دیده می‌‌شود، که نشان می‌‌دهد 1 دلار آمریکا برابر است با 119.50 ین ژاپن.

با این‌‌حال، در همه‌‌ی جفت ارزها، دلار آمریکا به‌‌عنوان ارز پایه قرار نمی‌‌گیرد. ارزهای Queen همان ارزهایی که درگذشته به بریتانیا وابسته بوده‌‌اند، مانند پوند انگلیس، دلار استرالیا و دلار نیوزیلند همگی به‌‌عنوان ارز پایه در مقابل دلار آمریکا نرخ گذاری می‌‌شوند. همچنین یورو که تا حدودی جدید است، به روش مشابهی نرخ گذاری شده است. در این موارد، دلار ارز مظنه بوده نرخ تبادل همان نرخ غیر مستقیم است. به‌‌عنوان مثال، به همین دلیل است که نرخ EUR/USD به صورت 1.25 داده می‌‌شود، چون هر یورو معادل 1.25 دلار آمریکا است.

اکثر نرخ‌‌های تبادل ارز با چهار رقم بعد از اعشار اعلام می‌‌شوند، به استثنای ین ژاپن (JPY) که تا دو رقم بعد از اعشار محاسبه می‌‌شود.

ارز متقاطع (Cross currency)

به یک نرخ ارز بدون در نظر گرفتن دلار آمریکا به‌‌عنوان یکی از مؤلفه‌‌های آن، ارز متقاطع گفته می‌شود. رایج‌‌ ترین ارزهای متقاطع عبارتند از EUR/GBP,EUR/CHF,EUR/JPY. این جفت ارزها امکان تجارت را در بازار فارکس گسترش می‌‌دهند، اما باید توجه کرد که به اندازه جفت ارزهایی که دلار آمریکا را شامل می‌‌شوند یا همان ارزهای اصلی خواهان ندارند.

قیمت خرید و فروش (Bid and Ask)

همانند دیگر معاملات در بازارهای مالی، وقتی شما می‌‌خواهید یک جفت ارز را معامله کنید، یک قیمت خرید و یک قیمت فروش برای آن تعیین می‌‌شود. این‌‌ها بستگی به ارز پایه دارد. هنگام خرید یک جفت ارز (خرید لانگ)، قیمت فروش آن همان قیمت ارز مظنه است که باید برای خرید یک واحد از ارز پایه پرداخت شود، یا به قیمتی است که بازار برای فروش یک واحد از ارز پایه با توجه به ارز مظنه تعیین می‌‌کند.

قیمت فروش در زمان فروش جفت ارز استفاده می‌‌شود (فروش کوتاه)، و مقدار ارز مظنه که با فروش یک واحد از ارز پایه به دست می‌‌آید را مشخص می‌‌کند، و یا نشان می‌‌دهد که بازار چه مقدار برای یک ارز مظنه با توجه به ارز پایه پرداخت خواهد کرد.

نرخ قبل از علامت اسلش قیمت خرید است و دو رقم بعد از اسلش قیمت فروش را نشان می‌‌دهد ( فقط دو رقم آخر قیمت کلی معمولا قیمت مظنه می‌‌باشد). دقت کنید قیمت خرید همیشه کمتر از قیمت فروش است. این مثال را ببینید:

USD/CAD=1.2000/05

Bid=1.2000

Ask=1.2005

اگر شما می‌‌خواهید این جفت ارز را خریداری کنید، این به این معناست که شما قصد دارید ارز پایه را بخرید و بنابراین قیمت فروش را نگاه می‌‌کنید تا ببینید بازار ( با دلار کانادا) چه مقدار برای دلار آمریکا مطالبه خواهد کرد. بر اساس قیمت فروش شما می‌‌توانید 1 دلار آمریکا را با 1.2005 دلار کانادایی خریداری کنید.

به هر حال برای فروش این جفت ارز، یا فروش ارز پایه در معامله با ارز مظنه، شما باید قیمت خرید را در نظر بگیرید. این قیمت به شما می‌‌گوید که در بازار، یک دلار ارز پایه آمریکا را می‌‌توان با قیمتی معادل 1.2000 دلار کانادا خریداری کرد، که در واقع همان ارز مظنه است.

هر ارزی که ابتدا به‌‌عنوان ارز مظنه تعیین می‌‌شود ( ارز پایه) همیشه همان ارزی است که معامله با آن صورت می‌‌گیرد. شما ارز پایه را یا می‌‌خرید یا می‌‌فروشید. بسته به این‌‌که از چه نوع ارزی می‌‌خواهید برای خرید یا فروش ارز پایه استفاده کنید، می‌‌توانید برای تعیین قیمت به corresponding currency pair spot exchange rate مراجعه کنید.

اسپرد و پیپ (spread and pip)

تفاوت بین قیمت خرید و قیمت فروش اسپرد (Spread) نامیده می‌‌شود. اگر قرار بود نرخ EUR/USD=1.2500/03 را بررسی کنیم، اسپرد آن 0.0003 یا 3 پیپ یا پوینت می‌‌شد. اگرچه این تغییرات مهم به نظر نمی‌‌رسند، ولی به‌‌خاطر اعتبار اهرمی، حتی کوچک‌‌ترین تغییر پوینت می‌‌تواند هزاران دلار سود یا ضرر را به دنبال داشته باشد. بعلاوه، این یکی از دلایلی است که کارگزاران را به سوی بازار فارکس می‌‌کشاند؛ حتی کوچکترین تغییر پوینت می‌‌تواند به یک سود کلان منجر شود.

پیپ کوچکترین واحد تغییر قیمت در نرخ ارز است. در مورد دلار امریکا، یورو، پوند انگلیس یا فرانک سوئیس یک پیپ می‌‌تواند برابر با 0.0001 باشد. در مورد ین ژاپن، یک پیپ برابر با 0.01 می‌‌باشد، چون این ارز با دو رقم اعشار نرخ گذاری شده است. پس در نرخ فارکس USD/CHF، مقدار پیپ آن معادل 0.0001 فرانک سوئیس خواهد بود. بیشتر معاملات ارزی در محدوده‌‌ی 100 تا 150 پیپ در روز انجام می‌‌شوند.

بررسی نرخ ارز
USD/CAD=1.2232/37
ارز سمت چپ (USD) ارز پایه
ارز سمت راست (CAD) ارز مظنه یا ارز دوم
قیمتی که بر اساس آن در بازار ارز پایه خریداری می‌‌شود. قیمت خرید همیشه از قیمت فروش کمتر است. 1.2232 قیمت خرید
قیمتی که بر اساس آن در بازار ارز پایه فروخته می‌‌شود. 1.2237 قیمت فروش
پیپ یا پوینت کوچکترین واحد تغییر قیمت می‌‌باشد. یک پوینت جابجایی، در USD/CAD برابر است با .0001 و یک پوینت تغییر از 1.2231 به 1.2232 می‌‌رسد. پیپ
اسپرد در این مورد 5 پیپ/پوینت است؛ تفاوت میان قیمت خرید و فروش (1.2237-1.2232) اسپرد

جفت ارزها در بازار‌‌های فوروارد و فیوچر

یکی از تفاوت‌‌های تکنیکی بین بازارهای فارکس، نحوه‌‌ی نرخ گذاری ارزها است. در بازارهای فوروارد و فیوچر نرخ تبادل خارجی همیشه در مقابل دلار آمریکا تعیین می‌‌شود. به این معنا که قیمت‌‌گذاری از لحاظ مقدار دلار مورد نیاز برای خرید یک واحد ارز دیگر انجام می‌‌شود. به یاد داشته باشید که در بازار اسپات برخی ارز ها در مقابل دلار آمریکا تعیین نرخ شده‌‌اند، در حالی‌‌که برای سایر ارز ها، این دلار آمریکا است که در مقابل آن‌‌ها نرخ گذاری می‌‌شود. به این ترتیب، نرخ‌‌های بازارهای فوروارد/ فیوچر و نرخ بازار اسپات همیشه با یکدیگر برابر نخواهند بود.

برای مثال در بازار اسپات، پوند انگلیس در مقابل دلار آمریکا بصورت GBP/USD نرخ گذاری می‌‌شود. به همین روش در بازارهای فوروارد و فیوچر نرخ گذاری انجام می‌‌شود. بنابراین، وقتی پوند انگلستان در برابر دلار آمریکا قوت می‌‌گیرد، در بازارهای فوروارد و فیوچر نیز تقویت می‌‌شود.

از سوی دیگر، وقتی به نرخ تبادل دلار آمریکا و ین ژاپن نگاه کنیم، می‌‌بینیم که اولی در مقابل دومی نرخ گذاری شده است. برای مثال در بازار اسپات، نرخ تبدیل 115 می‌‌باشد، یعنی با یک دلار آمریکا می‌‌توان 115 ین ژاپن خریداری کرد. در بازار فیوچر به‌‌صورت (115/1) یا .0087 نرخ گذاری می‌‌شود، به این معنا که با یک ین ژاپن می‌‌توان .0087 دلار آمریکا خریداری کرد. به این ترتیب، افزایش نرخ USD/JPY در بازار اسپات برابر است با کاهش نرخ JPY در بازار فیوچر، به این خاطر که دلار آمریکا در برابر ین ژاپن قوی‌‌تر شده و بناراین با یک ین ژاپن دلار کم‌‌تری می‌‌توان خریداری کرد.

حال که تا حدودی درباره‌‌ی نحوه نرخ گذاری ارز اطلاعات کسب کردید، می‌‌خواهیم به مزایا و ریسک‌‌های موجود در بازار فارکس بپردازیم. پس بخش بعدی این مقاله را حتما مطالعه کنید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.