جزییات بیت‌کوین کش BCH برای مبتدیان

اختلاف نظر گروه‌های مختلف اجتماع شبکه بیت‌کوین بر سر پیشرفت و ارتقای شبکه، موجب به وجود آمدن یک انشعاب بنیادی در شبکه بیت‌کوین شد که هارد فورک بیت‌کوین کش نامیده شد. بیت‌کوین کش یک ارز دیجیتال جدید و منشعب شده از بیت‌کوین است و با آنکه در بسیاری از ویژگی‌ها با بیت‌کوین شباهت دارد، اما تفاوت‌های بنیادی نیز بین این ارز و بیت‌کوین وجود دارد که می‌توانید ویژگی‌های بیشتر این ارز را در این مطلب بخوانید.

0 267
بیت‌کوین کش
بیت‌کوین کش

بیت‌کوین کش چیست؟

بیت‌کوین کش (Bitcoin Cash) یک ارز رمزنگاری شده است که در ۱ آگوست ۲۰۱۷ به واسطه فورکی از بیت‌کوین جدا شد. فورک (fork) پدیده‌ای است که باعث ایجاد انشعاب می‌شود و در صورت وقوع آن، دو ارز رمزنگاری‌ شده با بلاکچین های جداگانه ایجاد می‌شود. در این مورد پس از وقوع فورک، بیت‌کوین (ارز اصلی) یا BTC همچنان به عنوان بیت‌کوین روی زنجیره خود باقی می‌ماند و اکنون با سگ‌ویت (segwit) پشتیبانی می‌شود، در حالی که یک ارز جدید از زنجیره جدا شد که آن را بیت‌کوین کش یا BCH می‌نامیم.

تا روز ۱ آگوست ۲۰۱۷، تاریخچه بیت‌کوین کش همان تاریخچه بیت‌کوین است. هرکسی که تا پیش از این تاریخ صاحب کلید خصوصی بوده یا در صرافی سکه نگهداری می‌کرده حالا با نسبت ۱ به ۱ صاحب بیت‌کوین کش است یعنی به ازای هر سکه بیت‌کوین (۱ BTC) صاحب یک سکه بیت‌کوین کش (۱ BCH) شده است.

دیاگرام بیت‌کوین کش
دیاگرام بیت‌کوین کش

در این مطلب، به بیت‌کوین کش و تفاوت آن با بیت‌کوین می‌پردازیم. اگر با ساز و کار بیت‌کوین آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا این مقاله را بخوانید.

پیش زمینه

با رشد فزاینده بیت‌کوین، محدودیت ۱ مگابایتی برای بلوک‌های آن تبدیل به تنگنایی گردید که باعث کندی و کارمزد بالا در تراکنش‌ها می‌شد.

میانگین زمان تایید
میانگین زمان تایید

میانگین زمان تایید بر حسب دقیقه

طی دوره‌ای که رویدادهای مهم در جریان بود و قیمت نوسان زیادی داشت، به سختی می‌شد با کارمزد عادی تایید یک تراکنش را در کمتر از ۱۰ دقیقه گرفت. کسانی با عنوان « شتاب دهنده تراکنش » (transaction accelerator) پیدا شدند و شمار آن‌ها افزایش یافت و در کنار این گروه، درآمد ماینرها هم بالا رفت زیرا کسانی که عجله داشتند حاضر بودند کارمزد بیشتری نسبت به مقدار عادی بپردازند تا تراکنش آن‌ها زودتر در یک بلوک گنجانده شود.

مجموع کارمزد تراکنش
مجموع کارمزد تراکنش

بحث مقیاس‌دهی

بحث بر سر مقیاس‌دهی مدت زیادی است که ادامه پیدا کرده است. حالت های مختلف ارتقاء برای حل مشکلات مقیاس‌دهی ارائه شده که از جمله آن‌ها می‌توان به بیت‌کوین نامحدود (Bitcoin Unlimited)، بیت‌کوین اکس تی (Bitcoin XT)، بیت‌کوین کلاسیک (Bitcoin Classic) و غیره اشاره نمود. تمامی‌این طرح‌ها بر دو مفهوم بنا شده‌اند: مقیاس‌دهی درون زنجیره‌ای (on-chain scaling) و برون زنجیره‌ای (off-chain scaling).

دیدگاه درون زنجیره‌ای می‌گوید همه تراکنش‌ها باید در بلاکچین انجام شوند و به این ترتیب با افزایش تقاضا اندازه بلوک هم باید بزرگ‌تر گردد.

نحوه ارتباط شبکه بیت‌کوین کش
نحوه ارتباط شبکه بیت‌کوین کش

دیدگاه برون زنجیره‌ای می‌گوید نیازی نیست همه تراکنش‌ها در بلاکچین به انجام برسند زیرا چنین کاری باعث هدر رفتن منابع مفید می‌شود. باید شیوه‌های کارآمدی تعریف کرد تا به کمک آن‌ها تراکنش‌های روزمره کم ارزش بیرون از بلاکچین بیت‌کوین به انجام برسند.

تراکنش ها در بلاک چین و بیرون از آن

حامیان مقیاس‌دهی درون زنجیره‌ای خواستار آن هستند که توسعه‌دهندگان هسته بیت‌کوین (محبوب‌ترین مرجع اجرای بیت‌کوین)، محدوده اندازه بلوک را از ۲MB به ۸MB افزایش دهند تا هر بلوک تراکنش‌های بیشتری را در خود جای دهد و در نتیجه کارمزد و زمان تایید تراکنش‌ها کاهش پیدا کند. حامیان مقیاس‌دهی برون زنجیره‌ای خواستار آن هستند که سگ‌ویت به بیت‌کوین وارد شود (سگ ویت دیتای امضاء را می‌گیرد و آن را به یک بلوک گسترش یافته ضمیمه می‌کند و با این کار فضای بیشتری در اختیار تراکنش‌های واقعی می‌گذارد)؛ پشتیبانی از سگ‌ویت اندازه بلوک را تا حدی افزایش می‌دهد اما مهم‌تر از آن، به ایجاد شیوه‌های لایه دوم کمک می‌کند، شیوه‌هایی که تراکنش‌های بیت‌کوین را بسیار سریع تر، ارزان‌تر و خصوصی می‌سازند.

مقایسه بیت‌کوین و بیت‌کوین کش
مقایسه بیت‌کوین و بیت‌کوین کش

زیاد کردن اندازه بلوک در بیت‌کوین نیازمند اجرای یک هارد فورک است؛ اقدامی‌که اگر درست انجام نشود پیامدهای بدی را در پی خواهد داشت. طرفداران مقیاس‌دهی برون زنجیره‌ای بر این باورند که در مقیاس فعلی، چنین فورک ناسازگار و عقب افتاده‌ای بسیار پر ریسک خواهد بود چرا که پس از اعمال آن همه از جمله تمامی‌ماینرها و گره‌ها باید نرم افزار خود را آپدیت کنند و اگر در این بین مشکلی به وجود بیاید ممکن است چند زنجیره از بیت‌کوین منشعب شوند؛ اتفاقی که در صورت وقوع به شدت وجهه بیت‌کوین را خدشه‌دار می‌نماید.

منبع: Hackernoon

با وجود آنکه BTC و BCH تاریخچه مشترکی دارند، میان آن‌ها تفاوت‌هایی هست که لازم است آن‌ها را بدانید.

اندازه بلوک

بیت‌کوین (BTC) :   ۱MB + سگ‌ویت (در صورت اجرای بیشتر می‌تواند تا ۲MB بالا رود)

بیت‌کوین کش (BCH) :  ۸MB (پیش فرض فعلی)

پشتیبانی از سگ‌ویت

بیت‌کوین (BTC) :  بله

بیت‌کوین کش (BCH) :  خیر

دیگر تغییرات

نوعی امضای تراکنش جدید؛ یک نوع سیگ هش (SigHash) جدید دارای قابلیت حفاظت در برابر حملات تکرار (replay protection)، امنیت بالاتر کیف پول و حذف مشکل هشینگ دوگانه (quadratic hashing).

یک الگوریتم تنظیم دشواری (DAA)؛ ایجاد قابلیت تنظیم دشواری به شکل پاسخگو برای اثبات کار که به ماینرها امکان می‌دهد از زنجیره  اصلی بیت‌کوین کوچ کنند. این قابلیت همچنین از نوسانات نرخ هش (hashrate) پیشگیری می‌کند.

فرمت جدید CashAddr ؛ یک فرمت جدید برای آدرس پول در بیت‌کوین به نام CashAddr که با رمزگذاری جدید که باعث ایجاد تفاوت ظاهری نسبت به آدرس بیت‌کوین می‌شود. پیشوند bitcoincash (به معنی «پول بیت‌کوین») به قبل از آدرس افزوده شده است.

آینده

هنوز مشخص نیست چه آینده‌ای در انتظار بیت‌کوین کش خواهد بود. در حال حاضر معاملات این ارز با یک ششم قیمت بیت‌کوین انجام می‌شود. می‌توانید نقشه راه آن را اینجا ببینید. آدرس سایت رسمی‌آن این است و در اینجا می‌توانید اعلان‌های مهم درباره اجرای بیت‌کوین کش را مشاهده نمایید.

آیا بیت‌کوین کش به ارز غالب تبدیل خواهد شد و به مکان نخست را از نظر قیمت و ارزش بازار تصاحب خواهد کرد؟ آیا به اندازه بیت‌کوین رواج پیدا می‌کند و به عنوان « پول دیجیتالی همتا به همتا » در تراکنش های روزمره به کار گرفته خواهد شد؟ ما هم مانند شما پاسخ این پرسش‌ها را نمی‌دانیم. دیدگاه‌های خود درباره ی بیت‌کوین کش را با ما در میان بگذارید و اگر فکر می‌کنید بیت‌کوین کش جای بیت‌کوین را خواهد گرفت، استدلال خود را مطرح کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.