آمازون پلتفرمی برای اتریوم و هایپرلجر فابریک ارائه کرده است

در 28 نوامبر کسب و کار الکترونیکی عظیم آمازون دو محصول مرتبط با بلاکچین را معرفی کرد: پایگاه داده دفترکل کوانتومی آمازون (QLDB) و بلاکچین مدیریت شده آمازون. از این رو، شرکت توسعه بیشتر خود را در زمینه فناوری بلاکچین نشان داده است که با انحصار مرتبط با بلاکچین و همکاری‌هایی شروع شده است که به نظر می‌رسد آمازون مستقیما کار با ارزهای دیجیتال را انتخاب کرده است.

0 87

QLDB: رمزنگاری شده، اما دارای پایگاه داده متمرکز

مطابق با وبسایت آمازون، QLDB پایگاه داده دفترکلی است که جهت ارائه ورودی‌های قابل تایید از لحاظ رمزنگاری، تغییرناپذیری و شفافیت تراکنش‌ها طراحی شده است که توسط یک مقام مورد اعتماد اصلی نظارت می‌شود.

بنابراین، تمامی تغییرات به طور مشخص بر روی زنجیره ثبت شده‌اند، در حالی که محصول جدید نیز قادر است به طور خودکار مقیاس‌بندی شود تا 2 تا 3 برابر بسیاری از تراکنش‌ها را نسبت به دفترکل‌ها در چارچوب بلاکچین معمولی اجرا کند. در واقع، اندی جسی (Andy Jassy) مدیر اجرایی خدمات اینترنتی آمازون (AWS) گزارش داد که QLDB واقعا مقیاس‌پذیر خواهد بود و شما مجموعه‌ای بسیار انعطاف‌پذیر و قوی از APIها (رابط برنامه‌های کاربردی) را برای خود خواهید داشت تا هرگونه تغییرات یا اصلاحات نسبت به پایگاه داده دفترکل ایجاد کنید.

علاوه بر این، گمان می‌رود QLDB از تابع هش رمزنگاری (SHA-256) برای تولید فایل خروجی امن تاریخ تغییر داده‌ها استفاده می‌کند، که به عنوان مدرکی که یکپارچگی تغییرات داده‌ها را تایید می‌کند بکار می‌رود.

با QLDB، تاریخ تغییر داده‌های شما غیرقابل دستکاری است و نمی‌تواند تغییر داده شده یا حذف شود و طبق توضیحات موجود در وبسایت آمازون، با استفاده از رمزنگاری می‌توانید به آسانی تایید کنید که تغییرات ناخواسته‌ای در داده‌های برنامه‌های شما وجود نداشته است.

والتر مونتس (Walter Montes)، یکی از بنیانگذاران انجمن بلاکچین کاستاریکایی به کوین تلگراف (Cointelegraph) گفت که QLDB به دلیل اینکه محصول متمرکزی است، نمی‌تواند با راه‌ حل‌های غیرمتمرکز مقایسه شود، اگرچه سعی می‌کند تا در نقشه راهش این کار را انجام دهد:

مقایسه چیزهایی مانند تراکنش‌ها به ازای هر ثانیه در یک سرویس متمرکز با یک سرویس غیرمتمرکز غیرمنطقی است. دلایلی وجود دارند که چرا این چیزها غیرمتمرکز هستند و این‌ها صرفا تکنیکال نیستند. به نظر می‌رسد، آمازون با مقایسه QLDB با یک بلاکچین دچار اشتباه شده است.

مونتس (Montes) می‌گوید، حتی اگر یک نفر سعی کند QLDB را با بلاکچین‌های مجاز مقایسه کند که به دلیل امنیت در میان شرکت‌های صنعتی رایج است، تفاوت‌های عمده‌ای بین این دو وجود دارد:

بلاکچین‌های انحصاری، رمزنگاری را به روش غیرمتمرکز انجام می‌دهند که ویژگی‌هایی مانند شواهد تاریخی فراهم می‌کند نکته مهم دیگر ارزش قراردادهای هوشمند یا کدهای زنجیره‌ای است که به عنوان قوانین توافق شده و امضا شده در مورد نحوه تغییر داده‌ها عمل می‌کند. حداقل در اطلاعات عمومی، آن‌ها تنها پیمان تغییرناپذیری را در نظر می‌گیرند، اما در مورد قواعد حاکم بر داده‌ها چکار می‌کنند؟ بدون آن، تنها آنچه را که اتفاق می‌افتد را بدون کنترل کنش‌گرایانه واقعی ثبت می‌کنند.

ایال شانی (Eyal Shani) محقق بلاکچین و مهندس سابق نرم‌افزار و همچنین آیکه‌سوبیر به عنوان مشاور استدلال می‌کنند که بلاکچین انحصاری به طور فنی یک پایگاه داده QLDB ایجاد می‌کند:

QLDB یک پایگاه داده عادی بدین معنی است که یک پایگاه داده بلاکچین یک دفترکل تغییر ناپذیر نیز است […] فناوری QLDB لایه دیگری از نرم‌افزار است که توسعه نرم افزار دفترکل مانند را تسهیل می‌بخشد.

مونتس (Montes) همچنین موافق است که QLDB مانند یک پایگاه داده مرسوم و عادی است و همچنین می‌افزاید که ویژگی‌های رمزنگاری آن هنوز هم از نظر امنیت در مقایسه با بلاکچین پایین‌تر است.

رمزنگاری ممکن است خیال بعضی از کاربران را آسوده کند، اما امنیت و اطمینانی را که بلاکچین فراهم می‌کند ارائه نمی‌دهد. رمزنگاری بیشتر مانند ابزار بازاریابی است.

علاوه بر این، این واقعیت که یک مرجع مرکزی بر کل فرایند نظارت می‌کند، ممکن است باعث شود در میان کسب و کارهای رقابتی کمتر قابل اعتماد باشد:

6 بانک هم اندازه را تصور کنید که به یکی از آن‌ها اعتماد می‌کنند (یک رقیب) تا از یک لیست پیوندی مرتبط با کریپتو نگه‌داری کند که بتوانند بر آن اعتماد کرد. آن‌ها بسادگی به آن بانک اعتماد نخواهند کرد. به جای آن، در نهایت مخزن داده‌های خود را ایجاد می‌کنند و سپس به صورت روزانه نسخه‌های داده‌ها را بررسی می‌کنند. رمزنگاری موجود در آن تا حدی است که بتوان چیزها را تایید کرد، اما زمانی که حتی نتوانید این کار را هم انجام دهید، به زودی شکست می‌خورد.

چرا QLDB از تمرکز زدایی اجتناب می‌کند؟

بنابراین چه کسانی کاربران بالقوه راه حل QLDB آمازون هستند؟ شاید آن‌هایی که در مورد اصطلاحات نامفهوم بلاکچین شکاک هستند. در حال حاضر که ترویج و تبلیغ آن شروع شده است، شانی (Shani) پیشنهاد می‌کند که:

برخی به اندازه ساتوشی (Satoshi) به آن اعتقاد دارند و برخی نمی‌خواهند در مورد تمرکز زدایی چیزی بشنوند، احتمالا به دلیل اعتبار نامناسب و میزان بیش از حد معامله گران در حوزه کریپتو که داشته است.

این آوازه بازاریابی است، ما آن را در هوش مصنوعی و اینترنت اشیا نیز می‌بینیم. این کار ممکن است تا زمان ایجاد یک بلاکچین غیرمتمرکز واقعی که امروزه به آسانی ایجاد یک پایگاه داده است، ادامه یابد.

بنابراین، با توسعه بیشتر بلاکچین، پذیرش نیز بیشتر می‌شود. ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا تمرکز زدایی در میان شرکت‌هایی که می‌خواهند از داده‌های خود در مقابل دستکاری محافظت کنند، به راه حل قابل اعتمادتری تبدیل شود:

تمرکز زدایی به عنوان یک مفهوم چیزی است که می‌تواند اساسا برخی از صنایع را متحول کند، اما رسیدن به آن سطح زمان‌بر خواهد بود. مردم و ناظران باید به منظور رخداد آن، طرز فکر خود را عوض کنند […] در همین حال، استفاده از برنامه‌های بلاکچین مانند و توکنیزاسیون دارایی‌ها در حال حاضر یک پرش بزرگ برای بسیاری از صنایع است و در دراز مدت تغییر و تبدیل به بلاکچین را سهولت خواهد بخشید.

بلاکچین مدیریت شده آمازون: راه حل بلاکچین مستقل یا افزوده شده به QLDB؟

مطابق اعلام وبسایت شرکت آمازون، بلاکچین مدیریت شده آمازون که همراه با QLDB معرفی شد، ایجاد و مدیریت شبکه‌های بلاکچین مقیاس پذیر را با استفاده از چارچوب محبوب متن باز هایپرلجر فابریک و اتریوم و همچنین کار با خود QLDB آسان کرد.

علاوه بر این، محصول به طور خودکار بر اساس نیازهای برنامه‌های خاص مقیاس‌بندی می‌شود و طبق ادعای آمازون در مدیریت گواهینامه‌ها، دعوت از کاربران جدید به شبکه و ردیابی معیارها مانند منابع حافظه و ذخیره‌سازی و استفاده از کامپیوتر گسترش می‌یابد. اندی جسی (Andy Jassy) مدیر اجرایی خدمات اینترنتی آمازون ادعا می‌کند که این سرویس، استفاده از دو چارچوب بسیار محبوب بلاکچین یعنی اتریوم و هایپرلجر فابریک را آسان‌تر می‌کند.

شانی (Shani) این استدلال را مطرح می‌کند که بلاکچین‌های هایپرلجر و اتریوم در حال حاضر به راحتی در موقعیت‌های فعلی صنعت برقرار می‌شوند. محقق بلاکچین همچنین بر ابهام انتشار جریده آمازون تاکید می‌کند:

نظارت در پروتکل توزیع شده جنبه مهمی است، اما مشخص نیست که آمازون چگونه این کار را انجام می‌دهد. اگر آن‌ها آن را به شیوه‌ای متمرکز اجرا کنند، چه تفاوتی با QLDB خواهد داشت؟

مونتس (Montes) به نوبه خود معتقد نیست که ارائه خدمات بلاکچین مدیریت شده ممکن است زمان زیادی طول بکشد، زیرا با قفل کردن آن در یک ارائه‌دهنده ابر تک، مقیاس‌پذیری باز (در فناوری که بر اساس اثرات شبکه است) را محدود می‌کند. او اضافه کرد، با این حال، چنین راه‌حل‌هایی ممکن است برای عملکردهای آزمایشی و اثبات مفهوم (PoC) مفید باشد.

با این حال، این واقعیت که شرکتی به بزرگی آمازون محصولات جدید مرتبط با بلاکچین را معرفی کرد، ممکن است نشانه‌ای سالم برای صنعت باشد.

شانی نتیجه‌گیری کرد که از دیدگاه کلان، هرچه تحقیق و توسعه بیشتری در حوزه اتریوم انجام ‌پذیرد، پروتکل‌ها بیشتر در یک پذیرش جهانی به عنوان یک استاندارد رشد می‌کنند و تقویت می‌شوند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.