آمادگی روسیه برای استفاده آزمایشی از رمز ارز ها در چهار ایالت این کشور

فدراسیون روسیه که هنوز در حال تدوین قوانین مربوط به دارایی‌های رمز ارز است، اکنون در حال برنامه‌ریزی برای آزمایش نوآوری‌های کریپتو‌ در چهار ایالت این کشور است که این نوآوری‎ها هنوز تحت پوشش قوانین فعلی این کشور قرار ندارند. در همین راستا پیش‌نویس لایحه‌ای که توسط وزارت اقتصاد این کشور تدوین شده است، ساز و کار قانونی لازم برای انجام این اقدامات را در ایالت‎های مورد نظر فراهم می‎آورد. این مناطق اقتصادی ویژه به شرکت‌ها، کارآفرینان و مقامات اجازه می‌دهد تا بدون نقض قوانین، به آزمایش رمز ارزها بپردازند.

0 93

تبدیل برخی مناطق به میدان آزمایش پروژه‎های کریپتو

این پیش‌نویس برای تسهیل توسعه‌ تکنولوژی‌های عصبی، تکنولوژی‎های کوانتومی، هوش مصنوعی، روباتیک، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و همچنین تکنولوژی‌های رمز ارز و بلاک ‌چین طراحی شده است. شرکت‌ها اغلب قادر نیستند اینگونه نوآوری‌ها را به بازار معرفی کنند، زیرا هنوز چهارچوب قانونی مرتبط با روند پیاده‎سازی آن‌ها وجود ندارد.

نشریه Izvestia به نقل از Savva Shipov، معاون وزیر توسعه‌ی اقتصادی روسیه گزارش داد که قرار است تمامی پروژه‌های مرتبط با حوزه‎های فناوری مذکور، در مناطق ویژه اقتصادی ایجاد شده در شهر‌های مسکو، مناطقی از Perm Krai، Kaluga Oblast وKaliningrad Oblast اجرایی شوند.Shipov در گفتگو با نشریهBusiness Daily توضیح داد که هدف اصلی این طرح، تحریک این‎گونه نوآوری‌ها با ایجاد مقرراتی‎ست که بسیار انعطاف‌پذیر‌تر از قوانین فعلی در سطح فدرال هستند.

نویسندگان این لایحه به این نکته اشاره کردند که هم‌اکنون مکانیزم‌های قانونی مشابهی در جای جای جهان، به ویژه در بخش خدمات مالی، در حال شکل‌گیری‌ست. این قبیل اقدامات خطرات قانونی را برای کسب و کار‌های مذکور را به حداقل رسانده و همچنین زمان و سرمایه‌ی مورد نیاز برای توسعه و معرفی خدمات و محصولات نوآورانه به بازار را نیز به طور چشم‌گیری کاهش خواهد داد.

به گفته‌ی کریل کابانوف (Kirill Kabanov) مشاور رئیس جمهور روسیه در حوزه توسعه‌ی حقوق جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر، قوانین موجود اغلب با واقعیت‌های اقتصادی مطابقت ندارند. وی دراین‎باره گفت “به عنوان مثال چندین سال است که رمز ارزها به طور فعال در سراسر جهان مورد استفاده هستند؛ اما در واقع اغلب کشور‌ها از جمله روسیه، هنوز مقررات مربوط به استفاده از آن‌ها را تنظیم نکرده‌اند. مناطق آزاد قانونی درصورتی که به عنوان میدان آزمایش این‎گونه هنجارها (که می‌توان آن‎ها را بعدها برای سازگاری حیطه قانونی با ساختار تکنولوژی‌های جدید اعمال کرد) استفاده شوند، بسیار تأثیرگذار خواهند بود.”

در واقع رئیس جمهور پوتین، شخصاً به نمایندگان مجلس این کشور دستور داد تا قوانین و مقررات مربوط به اقتصاد دیجیتال را در طول دوره بهاری پارلمان و تا پیش از ماه جولای، تصویب کنند. در ماه می مجموعه‌ای از لوایح قانونی دارایی‎های مالی دیجیتال و موارد مربوط به آن‌ها در مجلس Duma تدوین شد؛ اما رأی‌گیری نهایی پیرامون این لوایح تاکنون چندین مرتبه به تعویق افتاده است. با این حال، حتی پس از تصویب این لوایح نیز بسیار محتمل است که گردش آزادانه‌ی رمز ارزهای غیرمتمرکز ممکن نباشد؛ زیرا جایگزین کردن پول در روسیه ممنوع است و ارز ملی روبل (Ruble) تنها پول رایج قانونی این کشور محسوب می‌شود. این موضوع سبب می‌شود که ایده‌ی ایجاد یک منطقه آزاد آزمایشی برای فعالیت این‌گونه دارایی‌ها و تکنولوژی‌ها جذاب‌تر به نظر آید.

Russia Prepares to Test Cryptocurrencies in Four of Its Regions

ایده منطقه آزاد؛ یک راه حل سازگار

در حالی که هنوز بسیاری از دولت‌ها در سراسر جهان در رابطه با نحوه‌ی تعامل با رمز ارزها تصمیم‌گیری نکرده‌اند، برخی کشور‌ها رویکرد محتاطانه اما نسبتاً مؤثری را بر پایه‌ی سازش پیش گرفته‌اند. ایجاد مناطق آزاد برای آزمایش فناوری‎های رمز ارز و بلاک چین در یک محیط قانونی تسهیل شده، به این صنعت اجازه می‌دهد تا هنگامی که دولت بتواند سیاست‌های مناسبی را در خصوص دارایی‌های دیجیتال و صنعت ساخته شده حول آن‌ها اتخاذ کند، به توسعه‌ی و رشد خود ادامه دهند.

یکی از نمونه‌های موفق در بکارگیری چنین رویکردهایی، کشور بلاروس است. این کشور (وابسته به اتحاد جماهیر شوروی سابق) که یکی از متحدان نزدیک روسیه محسوب شده و اغلب به دلیل سیاست‎های استبدادی دولتش مورد انتقاد قرار می‌گیرد، تاکنون کاملاً پذیرای نوآوری‌های فضای دیجیتال بوده است. مقامات اجرایی مینسک (Minsk) تحت رهبری الکساندر لوکاشنکو (Alexander Lukashenko)، اخیراً یک منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی را با نام پارک فناوری‌های پیشرفته (HTP) ، برای تسهیل فعالیت‎ شرکت‎های مرتبط با فناوریIT، راه‌اندازی کرده‌اند.

طی سال گذشته، HTP به خانه ده‌ها کسب و کار کریپتو، شامل یک صرافی رمز ارز مجاز و شرکت‌های توسعه‌دهنده‌ی بلاک‌ چین، پرداخت‌های رمزارزی و راهکار‌های استخراج تبدیل شده است. این کسب و کار‌ها همچنین توانسته‌اند از مزایای فرمان “توسعه‌ی اقتصاد دیجیتالی” رئیس جمهور این کشور بهره‌مند شوند. این فرمان که در مارس ۲۰۱۸ اجرائی شد، برای شرکت‌هایی که با دارایی‌های کریپتو سروکار داشته و ساکنان این پارک محسوب می‎شوند، به مدت ۵ سال بخشودگی مالیاتی درنظر گرفته است.

Russia Prepares to Test Cryptocurrencies in Four of Its Regions

مناطق آزاد قانونی همچنین به مقامات و مؤسسات مالی سنتی اجازه می‌دهند تا خود را با صنعت نوظهور رمز ارز وفق دهند. در تابستان سال گذشته پلتفرم Palmex در دوبی تبدیل به اولین صرافی رمز ارز قانونی خاورمیانه و شمال افریقا شد. در همین حال بانک مرکزی بحرین مجوز فعالیت این صرافی را از طریق منطقه آزاد اقتصادی، صادر کرد. همچنین مجوز مشابهی به شرکت مالزیایی Belfrics Global(ارائه دهنده‌ی فناوری‌های رمز ارز) نیز اعطا گردید.

طرح‌ها و پیشنهادات مربوط به ایجاد مناطق آزاد قانونی برای فعالیت‌های مرتبط با صنعت کریپتو در بسیار از کشور‌ها از جمله کره‌ی جنوبی، هند، انگلستان، اسپانیا، تایلند، تایوان، مکزیک و آفریقای جنوبی و اسرائیل در حال پیگیری است. همچنین مناطق دیگری از روسیه همچون جمهوری خودمختار کریمه و منطقه Primorsky Krai در شرق روسیه نیز به عنوان مکان‌های احتمالی ایجاد این مناطق اقتصادی آزمایشی و اجرایی در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که تعداد این‎گونه پروژه‌ها افزایش یابد، مفهوم منطقه‌ی آزاد اقتصادی را می‎توان به عنوان یک راهکار سازشی مناسب در جهت توسعه نوآوری‌های کریپتو درنظرگرفت؛ در حالی که دولت‌ها نیز بدون ممانعت از پیشرفت تکنولوژیکی و اقتصادی این صنعت، می‌توانند روند قانون‌گذاری مناسب را پیگیری کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.