آلتکوین چیست؟

بیت کوین دیگر تنها رمز ارز موجود در بازار نیست. در حال حاضر هزاران جایگزین برای بیت کوین موجود است که هرکدام تفاوت‌ها، کارکردها و اهداف منحصربفرد خودشان را دارند.

0 526

معناشناسی: «آلتکوین» نام یک رمز ارز نیست. بلکه، عبارت «آلتکوین» هر جایگزین رمز ارزی را برای بیت کوین توصیف می‌کند. برای مثال، ریپل (Ripple)، لایت‌کوین (Litecoin) و اتریوم (Ethereum) همگی از لحاظ فنی «آلتکوین» هستند. با توجه به این موضوع، مردم معمولاً از این عبارت برای توصیف‌ سکه‌هایی با سرمایه‌سازی بازاری کمتر، استفاده می‌کنند. در اینجا اگر منظورمان سکه‌هایی با سرمایه‌سازی‌های بازاری بالا غیر از بیت کوین باشد، «major alt» (آلتکوین‌های اصلی) می‌گوییم و برای توصیف سایر کریپتوها «minor alts» (آلتکوین‌های فرعی) می‌گوییم.

آلتکوین‌ها: جایگزین‌هایی برای بیت کوین

ساده بگوییم آلتکوین‌ها جایگزین‌های رمز ارزی برای بیت کوین هستند. بطور کلی، آلتکوین‌ها خیلی شبیه به بیت کوین عمل می‌کنند. با این‌حال ممکن‌ است چند تفاوت‌ جزئی بین سکه‌های متفاوت باشد. در ادامه فهرستی از مهمترین حقایق درباره آلتکوین‌ها ارائه می‌شود:

  • بیت کوین به مراتب، محبوب‌ترین و رایج ترین رمز ارز است. در نتیجه، بازار بیت کوین بی‌نهایت رقابتی است و ورود به آن برای مبتدیان و تازه‌کارها دشوار و پرهزینه است.
  • از سوی دیگر، بیشتر آلتکوین‌ها کمتر محبوب، بسیار کمتر رقابتی و بسیار کم هزینه‌تر هستند و حتی می‌توانند توسط مبتدیان با استفاده از رایانه (CPU) استخراج شوند. حتی برخی سکه‌ها تنها رایانه‌ای (CPU-only coins) هستند.
  • هزاران آلتکوین متفاوت وجود دارند. آن‌ها بطور عمده از نظر محبوبیت، قیمت و جزئیات فنی با هم فرق می‌کنند.
  • بسیاری از آلتکوین‌ها از الگوریتم هشینگ SHA-256 استفاده می‌کنند (الگوریتم هشینگی که بیت کوین استفاده می‌کند). دومین الگوریتم هشینگ محبوب اسکریپت (Scrypt) است (الگوریتم هشینگی که لایت‌کوین استفاده می‌کند). چند آلتکوین منحصربه فرد دیگر هستند که از الگوریتم‌های هشینگ متفاوت و ویژه‌ای استفاده می‌کنند (مانند X11, X13, X15, NIST5 و ۱۰۰% POS).
  • یکی از محبوب‌ترین آلتکوین‌های سال ۲۰۱۷ لایت کوین است؛ یک رمز ارز مبتنی بر اسکریپت که ارزش بازاری بالایی دارد و بسیار باثبات‌تر از بیت کوین است. گزینه محبوب دیگر اتریوم است.
  • بیت کوین کامل نیست! این سیستم بطور قدرتمندی طراحی شده است، اما اولین رمز ارز است که بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفت. بدین لحاظ، همینطور که بیت کوین به صورت یک محصول کریپتویی در مقیاس کلان رشد می‌کند، تازه متوجه مشکلات و چالش‌هایی می‌شویم که در ابتدا که بیت کوین طراحی و پیاده‌سازی شده بود پیش‌بینی آن‌ها تقریباً غیرممکن بود. بسیاری از آلتکوین‌ها بطور ویژه برای پرداختن به مشکلات ناشی از ویژگی و دوام طولانی‌مدت بیت کوین، توسعه یافته‌اند.
  • آلتکوین‌ها می‌توانند یک سرمایه‌گذاری خوشایند و سودآور باشند! سرمایه‌گذاری روی آلتکوین‌ها می‌تواند تا حد زیادی شبیه معامله سهام‌های ناچیز باشد- می‌توانید مقادیر بسیار کم پول را در یک پورتفوی گسترده (wide-reaching) سرمایه‌گذاری کنید، و می‌توانید سکه‌هایی را انتخاب کنید که فکر می‌کنید بهترین شانس موفقیت‌ طولانی‌مدت را دارند. تصور کنید اگر قبلاً در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده بودید که هرکدام از آن‌ها تنها به اندازه چند پنی می‌ارزیدند! اگر درست همین چندسال پیش روی بیت کوین‌ها سرمایه‌گذاری کرده بودید زمانی که این سکه‌ها در سال ۲۰۱۳ به ۱ هزار دلار آمریکا ارزش پیدا کردند، بطور خوشایندی غافلگیر شده بودید و در آنصورت البته اگر آن‌ها را تا ۲۰۱۷ نگه داشته بودید حتی بیشتر سورپرایز می‌شدید وقتی می‌فهمیدید معامله بیت کوین به ارزشی بالغ بر ۵۰۰۰ دلار رسیده است. البته، بازار رمز ارزها پرنوسان است پس باید از این ریسک آگاه باشید (هر سکه‌ای شرایط لازم برای دوام طولانی مدت را ندارد).

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.