آغاز رکود اقتصاد جهانی

براساس آخرین به روز رسانی شاخص ردیابی که توسط اتاق فکری موسسه بروکینگز (Brookings) و فایننشال تایمز (Financial Times) گردآوری شده است، تجارت جهانی وارد رکودی هماهنگ شده است که بازگشت از آن در سال 2019 دشوار خواهد بود.

0 126

شاخص‏ ها‏ی گرایشی و داده ‏ها‏ی اقتصادی بین اقتصادهای پیشرفته و نوظهور از پاییز گذشته روبه کاهش گذاشته اند، که نشان دهنده شتاب روبه کاهش در رشد جهانی رکود اقتصاد و نیاز به رجوع به محرک‏ ها‏ی اقتصادی جدید است.

چشم انداز رو به افول اقتصاد جهانی هشدار دهنده است. کریستین لاگارد، مدیر اجرایی IMF ، گفته است پیش بینی رشد سرمایه در اواخر هفته متوقف خواهد شد، و نیز سازمان تجارت جهانی اعلام کرده است تهدید کشمکش‏ ها‏ی پیوسته تجاری، پیش بینی‏ ها‏ را تضعیف کرده اند.

این یافته‏ ها‏ که عمدتا شاخص‏ ها‏ی اقتصادی را طی 6 ماه گذشته دنبال کرده‌اند، تصویر مشابهی را در آمریکا، چین و اروپا نشان می‏دهند.

پرفسور ایسوار پراساد از موسسه بروکینگز بیان کرد که هنوز به نظر نمی‏رسد این رکود مقدمه رکود جهانی باشد، اما تمامی‏ بخش ‏ها‏ی اقتصاد جهانی شتابشان را از دست داده اند.

او می‏گوید:

ماهیت این رکود، نشانه‏ شومی برای این اقتصادها طی چند سال است، به ویژه با وجود محدودیت‏ ها‏ی کنونی در مورد سیاست‏ ها‏ی اقتصاد کلانی که می‏توانند باعث رشد شوند.

شاخص ردیابی بروکینگز-FT برای بازیابی اقتصاد جهانی (Tiger)، شاخص‏ه ا‏ی فعالیت واقعی، بازارهای مالی و اعتماد سرمایه گذار را با مقادیر میانگین پیشین آنها در اقتصاد جهانی و برای کشورهای مجزا مقایسه می‏کند.

این شاخص به دلیل داده ‏ها‏ی قطعی -که نشان می‏دهد فعالیت واقعی اقتصادی ضعیف تر شده است- کمی کاهش یافته، و کشورهایی از قبیل ایتالیا دچار رکود شدند و آلمان با فاصله کمی از رکود فرار کرد و آمریکا پس از آنکه اثرات قطع مالیات دونالد ترامپ به تدریج از بین رفت، توان اقتصادی خود را از دست داد.

گرچه رویکرد‏ها‏ی اقتصادی در اقتصادهای پیشرفته قوی است، اما در اقتصادهای نوظهور، به دلیل ترس از انکه دوره رشد سریع اقتصادی چین روبه پایان است، از مقدار اوج خود پایین تر آمده و به سطحی پایین تر از سطح معمول سقوط کرده است.

گرچه اقتصاد چین پس از تلاش‏ ها‏ی دولت برای برانگیختن خرج سرمایه علائم بهبود را نشان داده است و تجدید نظر خزانه دولت آمریکا درمورد طرح‏ ها‏ی خود برای بالاتر بردن نرخ بهره تاثیرات پایداری داشته است، اما اطمینان اقتصادی طی 6 ماه گذشته ضربه خورده است.

پروفسور پارساد گفت:

شاخص‏ ها‏ی رشد در اروپا ناامید کننده بوده‌اند. در تمام جهان، تنها هند روند متفاوتی داشت و به دلیل محرک‏ ها‏ی پولی و مالی پیش از شروع انتخابات در اواخر این ماه، شاهد روند صعودی بود.

تاخیر و نوسانات درمورد تصمیم گیری برای ایجاد روابط نزدیک تجاری بین آمریکا و چین نیز سوالاتی را در مورد چشم انداز شتاب در اقتصاد جهانی در نیمه دوم سال ایجاد کرده است.

پروفسور پراساد بیان کرد:

تنش ‏ها‏ی تجاری و نامطمئنی که ایجاد شد، احتمالا اثرات منفی بلند مدتی بر اقتصاد جهانی می‏گذارد. این عدم اطمینان، اعتماد تجاری را تضعیف کرده و مانع سرمایه گذاری‏ ها‏ی خصوصی می‏شود، که کاربردهایی برای رشد بهره وری بلند مدت دارد. او اضافه کرد که ممکن است به خاطر ناتوانی سیاست گذاران در ارائه محرک ‏ها‏ی موثر برای بهبود چشم اندازها در ادامه سال، هر گونه ضعفی تشدید شود.

او می‏گوید:

سطوح بالای وام عمومی، احتمالا توانایی اقتصادهای پیشرفته عمده را برای مقابله با رکود، از طریق محرک‏ ها‏ی مالی، محدود می‏کند. سیاست ‏ها‏ی مرسوم مالی در بسیاری از اقتصادهای پیشرفته که در آنها نرخ‏ ها‏ی سیاسی، نزدیک یا پایین تر از صفر است، دچار محدودیت هستند. در حالیکه هر اقدام سیاست مالی غیرمرسوم، خطرات بزرگ و نتایج نامطمئنی در پی خواهد داشت.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.