آشنایی با ICO، STO و IEO: کدام‌یک بهترین است؟

شاید شما با تعداد نامحدودی از کلمات اختصاری آشنایی داشته باشید که به‌سرعت در دنیای بلاکچین همه‌گیر شده است. ما علاقه‌مندان به کریپتو، مشتاق هستیم زندگی خود را در تلاش برای نوآوری، با مدل‌های تجاری کاملاً پیچیده سخت‌تر کنیم. هدف از این مقاله شفاف‌سازی و رسیدن به درکی بهتر نسبت به بحث ICO، STO وIEO است.

0 295

ICO

با ICO ها شروع می‌کنیم. عرضه اولیه سکه (ICO) چیزی به‌جز یک شیوه‌ی تأمین مالی نیست که معمولاً برای راه‌اندازی یک محصول یا خدمات جدید مرتبط با دنیای کریپتو مورداستفاده قرار می‌گیرد.

چرا در این‌یکی سرمایه‌گذاری کنیم؟ سرمایه‌گذار در صرافی برای سرمایه‌گذاری‌های خود تعدادی توکن (سکه‌های کریپتو) دریافت خواهد کرد که از طریق ICO صادرشده‌اند. به لحاظ تئوری، سرمایه‌گذاران در پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که امیدوارکننده به نظر می‌رسند، چراکه سود آن‌ها در صورتی به دست خواهد آمد که ارزش توکن از قیمت پایه بیشتر باشد. سپس سرمایه‌گذاران می‌توانند از یک صرافی برای مبادله‌ی توکن خود استفاده کرده و درنهایت سود کسب کنند.

چرا با یک ICO شروع کنیم؟ در ابتدا، تنها اگر شما نیازمند توکن خود در اکوسیستم کسب و کارتان هستید باید با یکی از آن شروع به کارکنید؛ و اگر چنین بود، ازآنجایی‌که روش‌های نظارتی که از طریق فرم‌های سنتی تأمین مالی می‌شوند ممکن است پروژه شمارا خراب کنند، استفاده از این شکل تأمین مالی می‌تواند عاقلانه باشد. شما می‌توانید با استفاده از AirDrops، برنامه‌های Bounty programs، فروش خصوصی و عمومی به‌راحتی پول زیادی جمع‌آوری کنید.

کلاه‌برداری‌ها؟ بله. تعداد خیلی زیادی وجود دارد. شرکت مشاوره‌ای Satis Group اعلام کرده است که ۸۱% از ICO هایی که توسط آن‌ها آنالیز می‌شود کلاه‌برداری هستند. این همان چیزی است که در سیستم جاری، سرمایه‌گذاران را ترسانده و ناامید می‌کند. خوشبختانه ما یک‌راه حل داریم که به شما و آن‌ها کمک کرده تا پول‌های خود را جمع‌آوری کرده و امکان نظارت بر پول‌ها را به سرمایه‌گذار می‌دهد.

STO

یک STO یا عرضه توکن بهادار نیز یک شیوه تأمین مالی است که برخلاف ICO به شکل یک قرارداد سرمایه‌گذاری برای یک دارایی سرمایه‌گذاری همچون اوراق قرضه، سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری املاک است. اکنون با توجه به Investopedia:

توکن اوراق بهادار، یک ابزار مالی قابل تعویض است که دارای نوعی ارزش پولی است که نشان‌دهنده‌ی یک موقعیت مالکیتی در یک شرکت سهامی عام (از طریق سهام)، یک رابطه‌ی مستشاری با یک شرکت یا سازمان دولتی (ارائه‌شده با داشتن پیوند با این نهاد) یا حق مالکیت به‌عنوان یک اختیار است.

توکن های اوراق بهادار به همان شیوه‌ی ثبت سرمایه‌گذاری سرمایه‌های سنتی در یک گواهی دیجیتالی در بلاکچین ثبت می‌شوند. STO ها در صورت تمایل می‌توانند رویکرد ترکیبی بینIPO (عرضه اولیه عمومی) و ICO باشند.

چرا این گزینه برای سرمایه‌گذار انتخاب معقولی است؟ زیرا STO بر اساس دارایی‌های واقعی بوده و نیازمند تطبیق با دستگاه‌های نظارتی است. بااین‌وجود ازآنجایی‌که یکی از مزیت‌های اصلی دنیای کریپتو بوروکراتیک کمتراست، می‌توان حدس زد چرا STO برای توسعه‌دهندگان جذابیت زیادی ندارد. ازآنجایی‌که STO تحت قانون اوراق بهادار است ممکن است برای شروع اندکی پیچیده به نظر برسد مخصوصاً به‌این‌علت که دستگاه‌های نظارتی درخواست راه‌حل‌های معتبر KYC/AML خواهند داشت به این معنا که نیاز به مشاورین بزرگ و پرداخت حق‌الزحمه وکلا خواهد شد. بااین‌وجود شیوه‌هایی برای سهولت این امر وجود دارد و پیشنهاد ما استفاده از Daicore به‌عنوان یک پلتفرم راه‌اندازی است.

IEO

این‌یک شیوه‌ی تأمین مالی جدید است. عرضه اولیه صرافی (IEO) اشاره به پروژه‌هایی دارد که به‌طور مستقیم بدون تبعیت از یک ICO در یک صرافی جای گرفته‌اند. چیزی که در اینجا رخ می‌دهد این است که توسعه‌دهندگان توکن پروژه را استخراج کرده و آن را به صرافی ارسال می‌کنند که بعداً توکن های روی پلتفرمشان را برای کوین دیگر (معمولاً اتریوم) به مشارکت‌کننده‌ی فردی خود می‌فروشند؛ بنابراین مشارکت‌کننده به‌طور مستقیم در یک قرارداد هوشمند با ICO شرکت ندارد اما در عوض یک حساب در صرافی ایجاد کرده و اتریوم را به آن حساب ارسال می‌کند. سپس زمانی که IEO شروع به کار می‌کند شرکت‌کنندگان می‌توانند توکن را به‌طور مستقیم از صرافی خریداری کنند.

دستاوردهای اجرای یک IEO به‌جای ICO: ا. امکان استفاده مستقیم کاربر موجود در صرافی ۲. رأی اعتماد داده‌شده توسط صرافی که راستی آزمایی خود را به‌گونه‌ای انجام می‌دهد که فقط پروژه‌های قابل‌اعتماد را می‌پذیرد (قطعاً از نگاه خودش) و مشارکت در فعالیت‌های کلاه‌برداری را بسیار سخت‌تر می‌کند.

در اینجا به مجموعه مشکلاتی که برخاسته از این مساله هستند اشاره شده است:

۱. درصد بسیار بالایی از توکن ها توسط تعداد اندکی از مردم نگهداری می‌شوند. این یعنی زمانی که قیمت بالا برود تعداد اندکی از مردم سود زیادی را با هزینه دیگران کسب می‌کنند و این دسته‌ی کوچک قادر به دستکاری قیمت کوین خواهند بود. وقتی‌که قیمت‌ها به قانون عرضه و تقاضا بستگی داشته باشد، برخلاف ایده‌ی کلی داشتن یک سیستم غیرمتمرکز خواهد بود.

۲. برای اینکه در یکی از صرافی‌های بزرگ قرار بگیرید باید پول زیادی داشته باشید. ازآنجایی صرافی‌ها باید راستی آزمایی خود را انجام داده و به طریقی به‌عنوان گارانتی ارزش پروژه‌های شما عمل کنند، در این صورت طبیعتاً تقاضای پول بیشتری دارند. پروژه‌ها متحمل هزینه‌های بازاریابی نیز هستند که می‌تواند به‌راحتی به ۱۰۰ هزار دلار یا بیشتر برسد.

۳. مقادیر زیادی پول به دلیل هزینه‌های صرافی از دست می‌رود. این همان‌جایی است که منطق پشت پرده‌ی شرکت صرافی‌ها را در فهرست بندی IEO ها نشان می‌دهد. داشتن کاربران بیشتر به معنای انجام تراکنش‌های بیشتر و قطعاً درآمدهای بیشتر است. اگر شما به فکر شروع به فعالیت یا سرمایه‌گذاری در یک IEO هستید، در مورد پول زیادی که از جیب شما به صرافی سرریز می‌شود فکر کنید.

۴. تورم. IEO ها امکان ایجاد تورم عظیمی را از همان ابتدا محتمل می‌کنند. به‌محض اینکه کوین پروژه مبادله شود، سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به دریافت سود خود از صرافی هستند. این مسئله موجب می‌شود توکن چیزی شبیه به یک شیوه‌ی تأمین مالی شده و کاربردپذیری طولانی‌مدت خود را درون اکوسیستم نابود کند که منجر به ایجاد یک رفتار سوداگرانه شده که برخلاف ایده ساخت یک مدل تجاری صحیح است.

باینانس به علت خطرات زیادی که IEO ایجاد می‌کرد با آن مخالف داشت. Changpeng Zhao اظهار کرد:

من معتقدم که ICO هنوز هم بهترین شیوه برای کسب درآمد است. درواقع این شیوه آنقدر خوب است که من نمی‌توانم تصور کنم چرا هر پروژه‌ی مناسب و معقولی همچنان به دنبال پول سرمایه‌گذاری خطرپذیر سنتی است. تمام سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر هوشمند، حتی نام های برتر تجاری اکنون در ICO سرمایه‌گذاری می‌کنند.

با این وجود، آن‌ها به محض اینکه متوجه شدند که می‌توانند پول زیادی کسب کنند، سریعا تجدید نظر کردند و اولین IEO های خود به نام Fetch و BitTorrent را در فهرستشان قرار دادند. نسبت به مقدار پول زیادی که درآن جا به دست می‌آورید بیش‌ازحد هیجان‌زده نشوید. در عوض به‌طور دقیق پیشرفت آن‌ها و میزان پایداری‌شان را زیر ذره‌بین قرار دهید.

تا آن زمان، توصیه ما به شما این است که همچنان از ICO و STO دست نکشید. موفقیت آن‌ها درگذشته اثبات‌شده است و آن‌ها همچنان به ارزش آوری برای جهان کریپتو ادامه خواهند داد. ما به شما یک‌راه حل برای خلاص شدن از اقدامات کلاهبردارانه پیشنهاد می‌کنیم که مدل های کسب‌وکار را در گذشته تحت تاثیر قرار دادند. به تمام اتفاقاتی که برای پولتان رخ می‌دهد کنترل کامل داشته باشید و آن را تنها در پروژه‌های با ریسک پایین سرمایه گذاری کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.