آشنایی با پاداش Forging  در پلتفرم لیسک

پاداش Forging که یکی از قابلیت های ویژه جدید لیسک است، یک بخش اضافه شده به کارمزد تراکنش عادی است. یعنی نماینده‌‌ی فعال در ازای هر بلوکی که امضاء می‌‌کند هم کارمزد تراکنش عادی و هم پاداش Forging دریافت خواهد کرد. نمایندگان برای داشتن قدرت رای دهی بالاتر و گرفتن پاداش‌‌ها، لیسک بیش‌‌تری می‌‌خرند. هدف از وارد کردن پاداش Forging، ایجاد منفعت برای تمامی کاربران لیسک و فراهم کردن امنیت و اعتباری است که کاربران خواستار آن هستند. در ادامه با ویژگی‌ها و نحوه ایجاد این امتیاز بیشتر آشنا خواهید شد.

0 199

پاداش Forging

یکی از برجسته‌‌ترین قابلیت‌‌های جدید لیسک (Lisk) پاداش Forging برای نمایندگان است. در این مطلب توضیح داده می‌شود که چه انگیزه‌‌ای پشت انجام این کار وجود دارد و نحوه‌‌ی انجام آن چگونه است.

چرا پاداش Forging به کار گرفته‌‌ شده است

پس از ماه‌ها کار کردن با مکانیزم اجماع اثبات سهام محول شده (DPoS) در Crypti، افراد شبکه لیسک با مزایا و معایب آن آشنا شده‌‌اند. بزرگ‌‌ترین مشکلی که در DPoS وجود دارد، وادار کردن نمایندگان به اقدام نسبت به ایمن‌‌سازی بلاکچین است. برای اطمینان از امنیت بسیار بالای شبکه، نمایندگان باید برای قرار گرفتن در میان ۱۰۱ نماینده‌‌ی برتر با هم رقابت نمایند. اگر رقابتی جدی در جریان نباشد نمایندگان تلاش زیادی در راستای سرعت بیشتر، امنیت بالاتر و همواره آنلاین بودن انجام نخواهند داد. پاداش Forging (Forging Rewards) باعث ایجاد لزوم این رقابت می‌‌شود. این رقابت از بسیاری جهات همانند مسابقه‌‌ی تسلیحاتی در بیت‌‌کوین است که ماینرها را بیش از پیش به رقابت ترغیب کرد. پاداش Forging باعث به راه افتادن جنگ میان نمایندگان دارای برترین عملکرد می‌‌شود.

هدف از وارد کردن پاداش Forging ایجاد منفعت برای تمامی کاربران لیسک است. نمایندگان برای داشتن قدرت رای دهی بالاتر و گرفتن پاداش‌‌ها، لیسک بیش‌‌تری می‌‌خرند. همچنین نمایندگان برای برخورداری از حمایت تمامی شبکه باید با حداکثر کارایی و زمان‌‌کار (آپ‌‌تایم) بلوک‌‌ها را امضاء کنند. به این ترتیب امنیت و اعتباری که کاربران خواستار آن هستند فراهم می‌‌گردد.

مزیت مهم دیگر به کارگیری پاداش Forging این است که تا حدی باعث ایجاد استقلال مالی در شبکه می‌‌شود. این کار تبدیل به یک منبع درآمد برای نمایندگان می‌‌شود؛ این درآمد سپس در شبکه سرمایه‌‌گذاری می‌‌شود تا به گسترش آن کمک کند.

پاداش Forging چطور صورت می‌‌گیرد؟

پیش از همه باید بدانید که پاداش Forging (Forging Rewards) یک بخش اضافه شده به کارمزد تراکنش عادی است که در شبکه شاهد آن هستیم. یعنی نماینده‌‌ی فعال در ازای هر بلوکی که امضاء می‌‌کند هم کارمزد تراکنش عادی و هم پاداش Forging دریافت خواهد کرد.

ویرایش: توازن‌‌ساز به یک عدد بسیار بزرگ‌‌تر افزایش یافته زیرا پیش از فعال‌‌سازی پاداش Forging ابتدا باید روی پایداری کار شود.

این شبکه قصد دارد هنگامی پاداش Forging را وارد کند که تا حد ممکن عادلانه باشد. از این رو پیش از شروع، یک رقم توازن‌‌ساز ۶۰,۴۸۰ بلوک (در هر هفته) را اجرا کرده‌اند. به این ترتیب در حین روند ۶۰,۴۸۰ بلوک نخست هیچ پاداش Forgingی وجود ندارد (همچنین کارمزد تراکنش شبکه عادی). به این خاطر از توازن‌‌ساز استفاده شده است که نمایندگان علاقمند بتوانند یک حساب کاربری ایجاد کنند و به وسیله‌‌ی آن رای‌‌های مورد نیاز را برای زمانی که شبکه‌‌ی اصلی (mainnet) به کار افتاد از جامعه دریافت نمایند.

در بلوک شماره‌‌ی ۶۰,۴۸۰ نخستین پاداش Forging به شبکه وارد شده و با ۵ لیسک در هر بلوک کار خود را شروع می‌‌کند. پس از یک دور تولید (یعنی پس از ۱۰۱ بلوک) تمامی کارمزدهای تراکنش به شکل برابر میان نمایندگان مشارکت‌‌کننده تقسیم می‌‌شود و همچنین برای هر یک از بلوک‌‌های تولید شده پاداشی داده می‌‌شود.

در هر دور تولید، نمایندگان بلوک‌‌ها را یکی پس از دیگری با ترتیب تصادفی تولید می‌‌کنند. اگر نماینده‌‌ای در نوبت خود حضور نداشته باشد، بلوک تولید نشده و نماینده‌‌ی بعدی در آن دور بلوک بعدی را تولید خواهد کرد. در این شرایط ۲۰ ثانیه طول می‌‌کشد تا بلوک بعدی در شبکه پدیدار شود. در نتیجه گاهی اتفاق می‌‌افتد که نمایندگان در یک دور بیش از یک بلوک می‌‌سازند. در صورت بروز چنین شرایطی نمایندگان مورد نظر برای تمامی بلوک‌‌هایی که امضاء کرده‌‌اند هم پاداش Forging و هم کارمزد تراکنش دریافت خواهند کرد.

هر چه زمان بیش‌‌تری سپری شود، پاداش Forging تغییر پیدا خواهد کرد. پس از ۳,۰۰۰,۰۰۰ بلوک (در یک سال) پاداش در ازای هر بلوک یک واحد کاهش پیدا می‌‌کند. این میزان پس از چهار سال کاهش در یک لیسک به ازای هر بلوک متوقف می‌‌گردد. این بدان معناست که باید انتظار داشته باشیم امتیاز‌‌های تولید و تورم در آینده به این صورت دستخوش تغییر شوند:

بلوک ۶۰,۴۸۰ – ۳,۰۶۰,۴۸۰ :

۵ لیسک در هر بلوک – تورم ۱۵.۷۷% در سال اول

بلوک ۳,۰۶۰,۴۸۰ – ۶,۰۶۰,۴۸۰ :

۴ لیسک در هر بلوک – تورم ۱۰.۹% در سال دوم

بلوک ۶,۰۶۰,۴۸۰ – ۹,۰۶۰,۴۸۰ :

۳ لیسک در هر بلوک – تورم ۷.۳۷% در سال سوم

بلوک ۹,۰۶۰,۴۸۰ – ۱۲,۰۶۰,۴۸۰ :

۲ لیسک در هر بلوک – تورم ۴.۵۸% در سال چهارم

بلوک ۱۲,۰۶۰,۴۸۰ – ∞ :

۱ لیسک در هر بلوک – تورم ۲.۱۹% در سال پنجم

آیا با این‌‌کار یک شخص ثروتمند، ثروتمندتر نمی‌‌شود؟

لزوما خیر. در لیسک اهمیتی ندارد که ثروت شما چقدر است. شما می‌‌توانید با تنها ۱۰۰ لیسک نماینده شوید و برای جلب نظر جامعه لیسک کوشش کنید. همواره مجموع همه‌‌ی دارندگان لیسک از یک نفر نیرومندتر خواهد بود. با این وجود باز هم تعداد کمی وجود خواهند داشت که برای بالا رفتن در رده‌‌بندی نماینده‌ها مقدار هنگفتی لیسک خریداری می‌‌کنند.

آیا می‌‌‌‌توان در گروه‌‌های تولید شرکت کرد؟

بله. در حال حاضر آن‌ها روی این ایده کار می‌کنند‌‌ چراکه دید مثبتی دارند و معتقدند که در آینده‌‌ی نزدیک باعث به وجود آمدن یک dapp (اپلیکیشن نامتمرکز) خواهد شد. ایده‌‌ی آن به این صورت است که گروه به طور خودکار عواید به دست آمده را میان تمام کاربرانی که به نماینده‌‌ی گروه رای داده‌‌اند، تقسیم خواهد کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.