آشنایی با طرز کار توکن‌‌های رمزنگاری شده: بررسی Golem

شبکه ابرکامپیوتری Golem می‌خواهد که کامپیترهای سراسر جهان را به هم متصل کند و مانند یک Airbnb (وبسایتی که مردم در آن مکان‌های اقامتی را کرایه می‌دهند)، همه کامپیوترها را برای انجام محاسبات و پردازش به کار گیرد. در ادامه با روند کار آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

0 173

شبکه‌‌ی ابرکامپیوتر جهانی Golem قصد دارد با بهره‌‌گیری از تمامی کامپیوترهای شخصی بیکار از سراسر جهان، به یک Airbnb در زمینه‌‌ی محاسبات تبدیل شود.

482_How_CryptoTokens_Work_A_Close
۴۸۲_How_CryptoTokens_Work_A_Close

یک هنرمند گرافیک کامپیوتری که توکن‌‌های شبکه‌‌ی Golem را خریداری کرده تا با آن‌‌ها در Golem توان محاسباتی اجاره کند، از کامپیوتر خود می‌‌خواهد یک انیمیشن ارائه کند. گولم تخمین می‌‌زند که به منظور ارائه‌‌ی این انیمیشن به پنج ماشین نیاز است تا هر کدام به مدت یک ساعت ارائه را بر عهده بگیرند (در واقع برای ارائه‌‌ی هر یک دقیقه به چیزی نزدیک به ۱۰۰ ماشین نیاز است). هر کامپیوتر بیکار یک GNT دریافت می‌‌کند. این فرآیند به صورت خودکار انجام می‌‌شود.

482_How_CryptoTokens_Work_A_Close 1
۴۸۲_How_CryptoTokens_Work_A_Close 1

هنگامی که شبکه‌‌ی Golem در زمینه‌‌ی قدرت پردازش کامپیوتری نقش یک Airbnb را ایفاء کند، به دستگاه‌‌های سراسر جهان امکان می‌‌دهد با یکدیگر بده بستان داشته باشند. به زودی توان محاسباتی اضافی دستگاه‌‌ها به وسیله‌‌ی دانشمندان دیتا، شرکت‌‌های آموزش دهنده‌‌ی الگوریتم‌‌های یادگیری ماشین و غیره به کار گرفته خواهد شد. گولم یک ICO (عرضه اولیه سکه) در ماه نوامبر انجام داد و توکن‌‌های آن هم اکنون در سطح ۴,۴۲۵% هستند.

482_How_CryptoTokens_Work_A_Close 2
۴۸۲_How_CryptoTokens_Work_A_Close 2

در حقیقت GNTها در خود شبکه‌‌ی گولم داد و ستد نمی‌‌شوند. اتریوم (Ethereum) امکانی را فراهم کرده که دیگر شبکه‌‌ها همچون Golem می‌‌توانند توکن ایجاد کنند و Golem برای معامله‌‌ی GNT از «قرارداد هوشمند» اتریوم استفاده می‌‌کند. تراکنش‌‌های هنرمند گرافیک کامپیوتر در بلاکچین اتریوم ثبت می‌‌شوند. این بلاکچین مانده حساب تمامی کامپیوترهایی را که مشارکت کرده‌‌اند به روزرسانی می‌‌کند.

482_How_CryptoTokens_Work_A_Close 3
۴۸۲_How_CryptoTokens_Work_A_Close 3

کامپیوترهایی که از شبکه‌‌ی اتریوم پشتیبانی می‌‌کنند و ما آن‌‌ها را ماینر (miner) یا استخراج‌‌گر می‌‌خوانیم، در زمینه‌‌ی حل مسائل سنگین ریاضی با هم رقابت دارند. نخستین ماینری که مساله را حل کند برنده‌‌ی «پاداش بلوک» می‌‌شود که حاوی سکه‌‌های تازه تولید شده است (در حال حاضر به ازای هر بلوک ۵ ETH برابر با ۱,۳۵۰ دلار). ماینری که برنده شده بلوک جدید حاوی تراکنش را به دفتر ثبت می‌‌افزاید.

482_How_CryptoTokens_Work_A_Close 4
۴۸۲_How_CryptoTokens_Work_A_Close 4

این دفتر ثبت که مهر زمانی (time-stamp) خورده است، حاوی تمامی تراکنش‌‌های شبکه‌‌ی اتریوم از زمان آغاز کار آن در جولای ۲۰۱۵ است. تراکنش‌‌های جدید حدودا هر ۱۵ ثانیه یک بار به بلوک‌‌ها افزوده می‌‌شوند. این منبع یکتای حقیقت تقریبا غیرقابل دستکاری و سوءاستفاده است، چراکه ۳۲,۰۰۰ کامپیوتر دارای نرم‌‌افزار اتریوم یک کپی از دفتر ثبت را در اختیار دارند. تراکنش‌‌های GNT هنرمند گرافیک کامپیوتر در این‌‌جا ثبت شده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.