آرک (ARK) چیست؟ راهنمای مبتدیان

آرک یک اکوسیستم غیرمتمرکز مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات سهام محول‌شده است که هدف نهایی تیم توسعه‌دهنده آن عمومی کردن استفاده از بلاک چین برای مردم است. آرک ویژگی‌هایی همچون زنجیره‌های فرعی دارد که هر شخص می‌تواند به راحتی بلاک چین اختصاصی خود را بر روی این زنجیره‌ها ایجاد کند، همچنین ویژگی‌های دیگری همچون ارتباطات بین‌زنجیره‌ای و امکان نوشتن اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز با استفاده از تعداد بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی از دیگر ویژگی‌های مهم این پلتفرم می‌باشند. شبکه آرک در صورتی که طبق نقشه راهی که از آن می‌بینیم پیش برود به یکی از مهم‌ترین رمز ارزهای جهان تبدیل خواهد شد.

0 2,153

آرک چیست؟

آرک (Ark) یک اکوسیستم غیرمتمرکز است که برای پذیرش بیشتر تکنولوژی بلاک چین توسط کاربران، طراحی شده است.

آرک (ARK) چیست؟ راهنمای مبتدیان

ARK Crew که نام تیم توسعه Ark است، در کاغذ معرفی کسب و کار خود به روشنی بیان کرده‌اند که هدف نهایی آن‌ها این است که با ساخت یک تکنولوژی سریع هسته‌‌دار و امن که دارای سرویس‌های کاربردی برای استفاده مردم است، بتوانند تکنولوژی بلاک چین را به سمت عامه مردم بیاورند.

برای انجام این کار، ARK Crew یک اکوسیستم سندباکس (sandbox) (یک محیط برای شبیه سازی سیستم‌های واقعی) ایجاد کرده است تا کسب و کارها و سایر کاربران بتوانند با یک کلیک، بلاک چین خودشان را با ایجاد یک کپی (Clone) از پلتفرم Ark ایجاد کنند.

برای اینکه این سیستم به طور گسترده قابل دسترس باشد، کارمندان این شرکت تمرکز زیادی روی فراهم آوردن امکاناتی مثل رابط کاربری خوب و ترکیب کردن بسیاری از بلاک چین‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی گوناگون کرده است.

در راهنمای آرک موارد زیر را پوشش می‌دهیم:

 • چگونه کار می کند؟
 •  اثبات سهام محول شده (Delegated Proof-of-Stake)
 • کارمزدها
 • تاریخچه آرک
 • خرید و فروش
 • کجا باید آرک را بخریم؟
 • آرک را کجا باید ذخیره کنیم؟
 • رای دادن به نماینده‌ها
 • عقیده من
 • منابع اضافی

چگونه کار می کند؟

ARK Crew چندین ویژگی قابل توجه در اکوسیستم خودش ساخته است و همه این ویژگی‌ها به صورت یکپارچه با هدف افزایش دسترسی مردم جهان به تکنولوژی بلاک چین ایجاد شده‌اند:

 • SmartBridge
 • زبان‌های برنامه نویسی قابل تعویض
 • فشار یک دکمه برای انتشار بلاک چین

SmartBridge ها بین بلاک چین‌های جداگانه توسط هسته‌ی اصلی Ark یک اتصال برقرار می‌کنند. اساسا، Ark بین زنجیرهای مختلف واسطه‌ای می‌شودکه آن‌ها را قادر می‌کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، کاری که در حال حاضر امکان پذیر نیست.

فعال کردن SmartBridge روی یک زنجیره به آسانی قراردادن یک کد چند خطی است که پلتفرم Ark برای ما فراهم کرده است.

صرافی‌هایی مانند کوین‌بیس (Coinbase) و شیپ‌شیفت (ShapeShift)از مزایای SmartBridge استفاده می‌کنند. این پلتفرم‌ها از encoded Listener ها به عنوان یک کار رایج، برای تراکنش های SmartBridge استفاده می‌کنند، در حالی که کارمزد تراکنش معمولی خود را دریافت می‌کنند.

آرک (ARK) چیست؟ راهنمای مبتدیان

با ادغام زبان‌های برنامه‌نویسی، تقریبا هر توسعه دهنده‌ای می‌تواند با خیال راحت روی Ark برنامه بنویسد. در زمان نوشتن این مقاله، آرک از زبان‌های زیر پشتیبانی می‌کند.

 • پایتون
 • Elixer
 • RPC
 • Java
 • .Net
 • GO
 • PHP/Laravel
 • Typescript Api
 • Nuclaid
 • Ruby
 • Swift ios

و از power shell پیشرفته، Rust،Kotlin،C++ هم بزودی پشتیبانی خواهد کرد.

با دکمه انتشار بلاک چین می‌توانید خیلی راحت پلتفرم آرک را منشعب کنید تا بتوانید پروژه خودتان را ایجاد کنید. این انشعاب برای استارتاپ‌ها عالی است و خیلی از ویژگی‌های آرک و حتی بهتر از آن را به همراه خود دارد. بلاک چین‎هایی که توسط این روش منتشر می‌شوند، به طور خودکار به ویژگی SmartBridge مجهز خواهند بود.

اثبات سهام محول شده

آرک با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام محول شده یا DPOS)Delegated Proof-of-stack)، کار می‌کند.

بر خلاف بیت کوین، که استخراج‌کنندگان، با استفاده از تجهیزات گران قیمت شبکه را امن نگه می‌دارند، شبکه آرک توسط نماینده‌ها امن می‌شود. صدها نماینده بالقوه وجود دارد، اما دارندگان توکن‌ها در اکوسیستم آرک دائما به کسی که واقعا فعال است رای می‌دهند، و تنها ۵۱ نماینده می‌توانند وظایف نمایندگی را برعهده بگیرند.

به عنوان یک دارنده توکن، شما فقط اجازه دارید در یک زمان به یک نماینده رای بدهید. قیمت برای رای/عدم رای‌دهی فقط یک آرک است. هر چه توکن‌های بیشتری داشته باشید، قدرت بیشتری در رای‌گیری خواهید داشت. نمایندگان مشهور رزومه و پیشنهادات خودشان را در یک سند نوشته و مشخص کرده‌اند که چطور می‌خواهند کار کنند. تعدادی از موارد مهم این سندها، درباره شیوه تقسیم سود از پاداش‌هایی است که برای ایجاد یک بلوک جدید دریافت می‌کنند. نماینده‎های دیگر با هدف تامین بودجه پروژه‌هایی رقابت می کنند که ممکن است در زمینه‌ برنامه‌های کاربردی سودده باشند و با رای شما این نماینده ها مشخص می شوند.

در ابتدا اکوسیستم آرک با ۱۲۵میلیون آرک ایجاد شده در بلوک مادر (اول) راه اندازی شد.

آرک (ARK) چیست؟ راهنمای مبتدیان

نمایندگان برای هر بلوکی که می‌سازند، دو ARK پاداش می‌گیرند و در هر ۸ ثانیه یک بلوک ساخته می‌شود. فرض بر اینکه زمان بلوک یعنی ۸ثانیه تغییر نکند، تورم برنامه ریزی شده آرک در سال اول۶.۳۱درصد خواهد بود، در سال دوم ۵.۹۳ درصد و همچنان ادامه دارد تا این که در سال دهم به ۴.۰۲ درصد کاهش پیدا می‌کند. این ریزش خیلی کمتر از اتریوم و لیسک (Lisk) است.زمان بلوک ۸ ثانیه ای باعث شده ارز آرک به نسبت ارزهای دیگر، زمان تراکنش کمتری داشته باشد و می‌تواند تراکنش ها را در سریع‌ترین زمان انجام دهد.برای مقایسه، بیت کوین بلوک زمانی ۱۰دقیقه‌ای دارد، لایت‌کوین ۲.۵دقیقه، و تراکنش اتریوم ۱۴ ثانیه طول می‌کشد. این ارز اخیرا توانست ۲۵تراکنش را در یک بلوک انجام دهد. تیم Crew در بیانیه‌اش اعلام کرد هدفشان این است که به این پروژه مقیاس‌پذیری بالایی بدهند.آنها این کار را با کم کردن بلوک زمانی و افزایش تعداد تراکنش‌های ذخیره شده در هر بلوک انجام می‌دهند.

کارمزدها

برای ارسال Ark، شما باید کارمزد تراکنش را بپردازید که معادل ۰.۱ ARK است. این مقدار می‌تواند به خاطر رشد شبکه و یا افزایش بازدهی آن تغییر کند. برای ثبت به عنوان یک نماینده، باید ۲۵ Ark بپردازید و همان طورکه قبلا ذکر شد، رای دادن به هر نماینده حدود ۱ آرک هزینه دارد.

با این حال، با بروزرسانی هسته بعدی این پلتفرم، کارمزدها مطابق زیر کاهش پیدا می‌کند:

 • ارسال آرک= ۰.۰۱ آرک
 • رای/عدم رای دهی = ۰.۰۲ آرک
 • ثبت یک نماینده=۱۰ آرک

تمام این کارمزد‌ها به نماینده ای پرداخت می شود که بلوک حاوی این کارمزد‎ها را پردازش می‌کند.

پست های مرتبط

تاریخچه آرک

آرک در فوریه امسال با ۲۷ عضو از سراسر جهان راه اندازی شد.

اعضای تیم در هر جایی از کالیفرنیا گرفته تا بلغارستان واقع شده‌اند، ARK Crew واقعا غیرمتمرکز است و این تیم در حال حاضر شامل ۱۵ عضو اصلی است .

زیرساخت آرک عمدتا از سه مدل قدیمی، بیت شرز (BitShares)، کریپتی (Crypti) و لیسک مدلسازی شده است و در حقیقت بعضی از توسعه دهندگان آرک قبلا جزو توسعه دهندگان یکی از پروژه‌های نامبرده بوده‌اند به طوری که مدیرعامل آن، فرانکویس زاویر تورنز(Francois Xavir(FX) Thoorens) قبلا در سال ۲۰۱۶ توسعه‌دهنده لیسک بود.

یکی از شباهت‎های اصلی که آرک با پروژه‌های نامبرده دارد، استفاده از الگوریتم اجتماع Dpos است.

خرید و فروش

قیمت بیشتر ارزهای رمزنگاری شده توسط نقطه عطف محصول و اعلامیه شرکای راهبردی تعیین می شود. آرک هم از این نظر، تفاوتی با بقیه ندارد.

Ark چندین افزایش قیمت زیاد از زمان راه اندازی ICO در سال ۲۰۱۶ تجربه کرده است.

نخستین تغییر قیمت زمانی رخ داد که تیم توسعه‌دهنده یک کتابخانه‌ را روی پلتفرم برای پشتیبانی از جاوا طراحی کردند. جاوا یکی از محبوب‌ترین زبان‎های برنامه نویسی است و افزودن آن به پلتفرم باعث خوشحالی تعداد زیادی از توسعه دهندگان جاوا شد، همچنین این پلتفرم با اضافه شدن هر زبانی کمی افزایش قیمت پیدا می‌کند.

بزرگترین افزایش قیمت Ark همزمان با دو رویداد بود. در سپتامبر،ARK Crew یک بروزرسانی کیف پول دسکتاپ را منتشر کردند که تعداد زیادی از باگ‎هایی که توسط کاربران گزارش داده شده بود را اصلاح کردند، این بروزرسانی همچنین شامل همکاری با Ledger می‌شد، که یکی از محبوب‌ترین و قابل اعتمادترین کیف پول‌های سخت افزاری در دسترس است.

Ark را از کجا بخریم؟

آرک در صرافی‎های بیت‌رکس (Bittrex) و باینانس (Binance) به عنوان یک جفت معاملاتی با بیت کوین (BTC) در دسترس است. صرافی‌های دیگری هم هستند که از آرک پشتیبانی می‌کنند، اما حجم معاملات‌شان خیلی کمتر از دو صرافی نامبرده است.

برای خرید آرک پیشنهاد می‌کنم که اول بیت کوین را از جمینی (Gemini) یا جی‌داکس (GDAX) بخرید و بیت کوین تان را به بیت‌رکس یا باینانس منتقل کنید و از آنجا می‌توانید آرک مورد نیازتان را بخرید.

همچنین می‌توانید وب سایت آرک را برای مشاهده لیست کاملی از صرافی‎ها بازدید کنید.

آرک را کجا ذخیره کنیم؟

راحت‌ترین مکان برای ذخیره آرکتان یکی از کیف پول‌هایی است که در سایت رسمی آن معرفی شده است. شما سه گزینه برای انتخاب دارید:

 • کیف پول دسکتاپ
 • کیف پول کاغذی
 • کیف پول تحت وب

من تقریبا فقط از کیف پول دسکتاپ استفاده می‌کنم. من از تمام کیف پول‌های مخصوص نگهداری پول استفاده کردم که کیف پول آرک تا الان یکی از بهترین‎ها بوده است.این کیف پول تعداد زیادی از ویژگی‌ها را بدون اینکه باعث آشفتگی آن شود، فراهم کرده است،

آرک چیست؟ finmag.ir

من به شدت به شما توصیه می‌کنم که بعد از اینکه آرک‌تان را از صرافی به کیف پولتان منتقل کردید، حتما به یک نماینده رای بدهید. هزینه آن تنها یک Ark است (که معادل ۳.۲۸دلار در زمان نوشتن این مقاله است) شما می‌توانید از رای‌تان برای حمایت از نماینده‌ای استفاده کنید که روی پروژه‌ای کار می‌کند که سود بدست آمده از ‌پاداش بلوک‌هایش، بیشتر باشد.

Ledger اخیرا اعلام کرده که پشتیبانی از آرک را به کیف پول سخت افزاری‌شان اضافه می‌کنند. با انجام این کار، می توانید توکن‎های آرکتان را خیلی امن و بصورت آفلاین ذخیره کنید، درحالی که هنوز هم می‌توانید از کیف پول دسکتاپ استفاده کنید.

رای‌دهی به نمایندگان

بعد از نصب کیف پول دسکتاپ Ark، شما باید به یک نماینده رای بدهید. افراد زیادی برای رای گرفتن از شما هستند و همه آنها ایده‌ها و روش بازگشت سرمایه متفاوتی را پیشنهاد می‌کنند.

در ابتدا شما باید مقداری Ark را به کیف پول‌تان منتقل کنید و آرکی را که از یک صرافی خریده‌اید به آدرس مشخص شده در کیف پول‌تان ارسال کنید.

آرک (ARK) چیست؟ راهنمای مبتدیان

با داشتن حداقل یک Ark، به تب Vote بروید و سپس روی Add Delegate کلیک کنید؛ شما می‌توانید یکی از ۵۱ نماینده ایجاد شده را انتخاب و یا نام هر کدام را که می‌خواهید به آن رای دهید وارد کنید.

بعد از انتخاب یک نماینده، آن نماینده باید در لیست نماینده ها ظاهر شود، مطمئن شوید که چک باکس next to delegate انتخاب شده باشد و روی Vote کلیک کنید.

آرک (ARK) چیست؟ راهنمای مبتدیان

آخرین کاری که باید انجام دهید این است که باید یک Passphrase(کلمه امنیتی) را وارد و رای‌تان را تایید کنید.

آرک (ARK) چیست؟ راهنمای مبتدیان

همچنین می‌توانید رای‌تان را حذف کرده یا هر زمانی که خواستید به یک نماینده دیگری رای دهید.

با این وجود، هنوز هم باید یک آرک برای هر باری که یک نماینده انتخاب می کنید بپردازید.

نظر من

من به اکوسیستم Ark و هر چیزی که تیم آرک تصمیم به ساخت آن دارند باور عمیقی دارم. من از طراحی تمیز و ساده همه چیزهایی که آن‌ها ایجاد می‌کنند، قدردانی می کنم. آوردن یک ایده پیچیده مانند تکنولوژی بلاک چین به چشم عموم مردم واقعا قابل تقدیر است.

اگر تیم ARK Crew قادر به انجام همه چیزهایی که در نقشه راه‌شان آمده باشند، شکی نیست که این اکوسیستم یکی از مهمترین ابزارها برای استفاده از تکنولوژی بلاک چین خواهد بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.